piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceDziedziczak w „Chicago Tribune”: Polonia ma za zadanie lobbować za Polską

Dziedziczak w „Chicago Tribune”: Polonia ma za zadanie lobbować za Polską

„Chicago Tribune” to jeden z największych dzienników w USA. W dodatku specjalnym do wydania z 11 września opublikowany został artykuł, w którym sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak dzieli się swoimi przemyśleniami nad rolą współczesnej Polonii w USA.

Sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Fot. PAP

Wg Dziedziczaka trzy podstawowe zadania amerykańskiej Polonii to: „dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom”. „Polonia jest ogromną siłą, ogromnym kapitałem. Wystarczy spojrzeć na liczby: podczas gdy w kraju mieszka ok. 38 mln Polaków, za granicą jest ich łącznie aż 20 mln. Polska jest w gronie pięciu krajów, które mają najliczniejszą mniejszość poza granicami kraju, Polonia to najliczniejsza procentowo grupa narodowa poza granicami własnego państwa” – zauważa minister i podkreśla, że na obczyźnie ważne jest przede wszystkim utrzymywanie świadomości swojej tożsamości, języka i tradycji. Namawia również do budowania pozytywnego wizerunku Polski m.in. poprzez nagłaśnianie polskiej postawy wobec wojny w Ukrainie i gościnności okazanej ukraińskim uchodźcom.

Tekst został opublikowany wspólnie z polskim miesięcznikiem „Wszystko co Najważniejsze” w projekcie historycznym z Instytutem Pamięci Narodowej i Polską Fundacją Narodową.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -