1 lutego 2020 roku Towarzystwo Chopinowskie w Atlancie świętowało 20-lecie działalności. Na uroczystej gali w Buckhead Club zostali specjalnie uhonorowani najbardziej zasłużeni dla Chopin Society of Atlanta, ci, którzy przyczynili się do wspaniałego rozwoju organizacji. Otrzymali oni listy gratulacyjne od pana ambasadora Piotra Wilczka, pani Elżbiety Artysz – sekretarza generalnego International Federation of Chopin Societies oraz od pana Marka Skulimowskiego – prezesa Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.
Gala była zwieńczona wspaniałym recitalem chopinowskim w wykonaniu młodych pianistów, których publiczność w Atlancie miała okazję słyszeć już wcześniej. Utwory Chopina zagrały: Eliza Folkert, Marina Bengoa i Ksenya Kurenysheva. – Prezentacja młodych pianistycznych talentów, naszych stypendystów podczas naszych dorocznych gali zawsze jest ważnym i bardzo oczekiwanym punktem wieczoru – mówi „Białemu Orłowi” założycielka i prezes Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie Dorota Lato.
Wszystko zaczęło się w 1999 roku, w którym obchodzono 150. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. – Zorganizowaliśmy wtedy, przy współpracy z Polskim Klubem oraz Polską Izbą Handlową w Atlancie, koncert, na którym mój mąż Piotr Folkert zagrał recital chopinowski. Sala na ponad 600 miejsc była wyprzedana do ostatniego miejsca. Koncert był olbrzymim sukcesem – okazało się, że jest olbrzymie zapotrzebowanie na koncerty chopinowskie. Tego samego wieczoru postanowiliśmy założyć Towarzystwo Chopinowskie, które oficjalnie zostało zarejestrowane rok później, w 2000 roku – wspomina pani Lato.
Wśród osób, które przyczyniły się do założenia organizacji, były również: śp. Elżbieta Krawczyńska-Gurtler oraz Barbara Leszczyńska. Głównym celem działalności od samego początku była organizacja koncertów. – I tak jest do dzisiaj – mówi szefowa Towarzystwa. – Prezentujemy 3-4 koncerty rocznie. Zapraszamy wybitnych artystów z całego świata, znanych z wyjątkowo ciekawej interpretacji muzyki Chopina. Wielokrotnie zapraszaliśmy zwycięzców lub laureatów bardzo wysokich miejsc Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, a także faworytów publiczności – dodaje.
W Atlancie, dzięki Towarzystwu, wystąpili między innymi: Rafał Blechacz, Sergei Babayan, Kevin Kenner, Ewa Pobłocka, Marek Drewnowski, Magdalena Baczewska, Dina Yoffe, Georgijs Osokins, Szymon Nehring, Yulianna Avdeeva, Eric Lu, a także Leszek Możdżer, Grażyna Auguścik i Adam Makowicz, którzy przedstawili jazzowe wizje muzyki Chopina.
– Od samego początku istotną kwestią dla mnie było przybliżanie młodzieży muzyki Chopina – mówi Dorota Lato. – Mamy wiele programów adresowanych dla uczniów od pierwszej do 12 klasy. Oczywiście nagradzamy zwycięzców lokalnych konkursów pianistycznych, ale także staramy się dotrzeć do młodzieży nie związanej na co dzień z muzyką – dodaje.
Towarzystwo organizuje też konkursy na esej, w których najmłodsi opisują swoje emocje i przeżycia podczas koncertów. Odbyło się już 7 edycji konkursu Chopin in Art, w którym dzieci mają możliwość zaprezentowania swojej wizji muzyki Chopina poprzez rysunek. – To zachęca je również do bliższego zapoznania się z muzyką i życiem Chopina – zaznacza pani Lato.
Od 2016 roku, kiedy tragicznie zginęli w wypadku samochodowym Elżbieta i Krzysztof Krawczyńscy, a ich córka Anna Pare wraz z mężem założyła fundację ich imienia, Towarzystwo Chopinowskie w Atlancie sponsoruje z jej środków wyjazd czterech studentów uczelni muzycznych z Georgii na letnie kursy do Paryża i Valdemossy. – Mają tam możliwość pracy z najwybitniejszymi nauczycielami, profesorami, specjalistami interpretacji muzyki chopinowskiej, a jednocześnie kontakt z młodzieżą z całego świata, która szlifuje tam swoje pianistyczne umiejętności. Do tego roku z takiej możliwości skorzystało 14 studentów – mówi szefowa Towarzystwa.
– Myślę, że te 20 lat przerosło moje oczekiwania. Mamy w tej chwili bardzo mocny zarząd, wspaniałą grupę wolontariuszy i bardzo silną grupę sponsorów – podkreśla Dorota Lato. – Naszym następnym projektem jest organizacja kursu dla pianistów w Polsce. Nastąpi to w Centrum Pracy Twórczej w Radziejowicach koło Warszawy. Ośrodek ten jest znany z promocji i kultywowania muzyki i sztuki. Odbywają się tam koncerty największych gwiazd, od kilkunastu lat jest tam organizowany renomowany Festiwal im. Jerzego Waldorfa. Ten przepiękny kompleks pałacowo-ogrodowy jest idealnym miejscem dla młodzieży, która chce zgłębiać tajniki interpretacji muzyki Chopina. Olbrzymim atutem jest też bliskość Warszawy, gdzie oczywiście pokażemy studentom miejsca związane z Chopinem, oraz Żelazowej Woli, dokąd nasi młodzi artyści mają już zaproszenie na wykonanie recitalu w miejscu urodzenia Fryderyka Chopina – dodaje.
20 lat istnienia Towarzystwa Chopinowskiego wymagało również ciężkiej pracy wielu osób. – Bardzo chcę podziękować Zarządowi Chopin Society of Atlanta, Maryli Adamczyk, Renacie Cichockiej, Joannie Krauz, Dorocie Olson, Ani Pare, Ani Holub-Standish, Halinie i Aleksandrowi Szlam i Magdalenie Tulibackiej. Z dużym optymizmem patrzę na następne 20 lat – mówi szefowa organizacji.
opr. ar