Mieszkańcy Massachusetts liczący na rozwiązanie kwestii zmian w liczbie wydawanych detalicznych licencji na alkohol i wskaźnika strat medycznych dla planów dentystycznych z pomocą referendum mogą czuć się zawiedzeni.
Niestety, obydwie inicjatywy organizacji głosowań w tych sprawach nie spełniły koniecznych wymagań i nie dojdą do skutku. O tym, że oba projekty nie uzyskały wystarczającej liczby podpisów na drugim etapie ich zbierania przed upływem 6 lipca, poinformował w czwartek 7 lipca Sekretarz Stanu Massachusetts.
Pierwszy z projektów miał docelowo stopniowo zmieniać liczbę detalicznych licencji na alkohol, które sklep mógłby posiadać, z nie więcej niż 12 w 2023 roku do nie więcej niż 18 do 2031 roku. Zakazywałby równocześnie automatycznej sprzedaży alkoholu w sklepach i w kasach samoobsługowych.
Druga propozycja zakładała ustalenia wskaźnika strat medycznych dla planów dentystycznych na 83% i wymagałaby od ubezpieczyciela zwrotu nadwyżki składki ubezpieczonym osobom i grupom. Kampanię wspierającą inicjatywę prowadził Komitet ds. Jakości Ubezpieczeń Stomatologicznych.
W latach 2010-2020 w każdym cyklu wyborczym w Massachusetts składano średnio 29 projektów różnego rodzaju referendów, przy czym średnio trzy dochodziły do skutku. W wyklu wyborczym 2022 złożono 20 petycji, w tym jedno referendum weta.
WEM