niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaDziałySportDwa medale Wojciecha Szulińskiego na mistrzostwach USA w Teksasie

Dwa medale Wojciecha Szulińskiego na mistrzostwach USA w Teksasie

Po raz kolejny Wojciech Szuliński, trener judo i sambo oraz założyciel Szulinski Martial Arts Academy, odniósł zwycięstwo podczas amerykańskich mistrzostw sambo, które odbyły się 22 czerwca w Denton w stanie Teksas. Polak zdobył złoty medal w sambo sportowym i brązowy w sambo bojowym w kategorii 88 kilogramów.

Wojciech Szuliński zdobył na krajowych mistrzostwach w Teksasie dwa medale: złoty i brązowy. Fot. Iwona Hejmej

Przygotowania do tych mistrzostw były bardzo intensywne i przygotowywałem się do nich zaledwie sześć tygodni, przez co tym bardziej cieszy mnie wygrana – mówi Wojtek. – Psychikę mam mocną, ale pewne obawy istniały, bo ze względów zdrowotnych nie byłem w stanie trenować od lutego – dodaje.

Jednak pomimo przeciwności i ostrej konkurencji Wojtek dał radę, bo sportowy duch i wsparcie kolegów i trenerów z jego drużyny nie pozwoliły mu na poddanie się. – Przygotowywałem się z zawodnikami z Martial Arts Academy i w klubie w New Jersey No Limit Martial Arts – mówi polonijny zawodnik. – Ich wsparcie to połowa mojego sukcesu. Nie mogę też pominąć pomocy głównego trenera USA Sambo – Boba Cla. Musiałem też zrzucić sporo wagi, ponieważ przez wspomniane problemy ze zdrowiem przytyłem. Po raz pierwszy w życiu tak szybko schudłem, bo tylko w dwa tygodnie zrzuciłem aż 12 kilogramów – mówi.

Jednym z uczestników tegorocznych mistrzostw USA w sambo był legendarny zawodnik UFC – Merab Dvalishvili, z pochodzenia Gruzin. – To bardzo utalentowany sportowiec i mój kolega – opowiada Wojtek. – Trenowałem z nim 10 lat temu, kiedy on był na początku swojej kariery w UFC i ucieszyło mnie spotkanie z nim. Mało tego, jeżeli mu grafik pozwoli, bo ma zobowiązania w UFC, to wystąpi razem ze mną w kadrze USA na mistrzostwach sambo obu Ameryk – dodaje Wojciech Szuliński, który dzięki swoim osiągnięciom jest od ponad 10 lat także członkiem narodowej kadry USA Sambo.

Teraz przed sportowcem kolejne wyzwania. – Na odpoczynek nie mam za bardzo czasu – mówi ze śmiechem. – W sierpniu czekają mnie mistrzostwa sambo obu Ameryk, które odbędą się w Brazylii, a potem w listopadzie mistrzostwa świata w Kazachstanie. Będę reprezentował Stany Zjednoczone w sambo sportowym – twierdzi.

Zanim Wojtek wyjedzie do Brazylii, czekają go emocje związane z występami jego zawodników z Szulinski Martial Arts Academy, ale tym razem będą to emocje trenerskie. – Wystawiam silną grupę na zawody US Open w judo już w przyszłym miesiącu w Miami na Florydzie – mówi z dumą. – Przyleci także dwóch zawodników z Polski, którzy będą walczyć w barwach mojego klubu. Nastawiam się na duży sukces, zarówno w walkach indywidualnych, jak i drużynowych, gdzie także zdobywamy punkty. I naprawdę liczę na to, że zdobędziemy puchar najlepszej drużyny w US Open – twierdzi.

Szulinski Martial Arts Academy to oczko w głowie Wojtka. Jego chęć zaszczepiania w najmłodszych ducha zdrowej, sportowej rywalizacji nie gaśnie, co widać po ilości chętnych zapisujących się do klubu. – Klub ma swoje trzy lokalizacje i wszystkie trzy prężnie działają – mówi trener Szuliński. – Teraz mamy wakacje i ponownie ruszamy od września. Szkolną działalność minionego roku zakończyliśmy otwartym turniejem na początku czerwca, który pokazał, że mamy duży potencjał w Akademii i wierzę, że wśród moich podopiecznych są zawodnicy, którzy będą reprezentować Amerykę na wielu międzynarodowych zawodach i zrobią to na najwyższym poziomie, z czego już jestem dumny. Wciąż też rozwijam program współpracy z publicznymi szkołami podstawowymi w Nowym Jorku i mamy coraz więcej uczniów – opowiada.

Chciałbym przy okazji podziękować moim sponsorom, których pomoc jest dla mnie nieoceniona, a są to: Firma GB Construction, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, mecenas Paweł Wierzbicki, założyciel i szef GramX Promotions Grzegorz Fryc, firma Premium Stone Creations i firma WPS Managment Security – dodaje Wojtek.

Iwona Hejmej


Sambo – samoobrona bez broni

Sambo to uniwersalny system walki, nastawiony na szybkie i efektywne wyeliminowanie przeciwnika. Powstał w 1. połowie XX wieku i jest rosyjską sztuką walki łączącą techniki judo z regionalnymi odmianami zapasów z terenu dawnego ZSRR. Jest uznawane za dyscyplinę sportową.

Sambo dzieli się na sportowe, bojowe (kombat) i militarne (znane jako sistema):

  • Sambo sportowe to doskonała podstawa – uczy rzutów, dźwigni, trzymania w parterze.
  • Sambo bojowe (combat) to szybkie i silne uderzenia rękami, nogami, rzuty, duszenia, dźwignie na wszystkie części ciała.
  • Sambo militarne (systema) – to wiedza na temat anatomii ciała, biomechaniki, wykorzystywanie tego, co nam się trafi pod ręką do samoobrony. Sambo militarne uczy prawidłowego posługiwania się nożem, kijem, saperką i wszystkim, co pod ręką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -