Cała Ukraina walczy teraz o bezpieczeństwo całego świata; drodzy przyjaciele, na pewno nie zostaniecie sami – podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podsumowując poniedziałkową wizytę w Kijowie.
Szef polskiego rządu odwiedził w poniedziałek Kijów, gdzie rozmawiał m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Złożył także hołd poległym w wojnie z Rosją oraz spotkał się z ukraińskimi studentami w ramach Dnia Jedności Ukrainy.
We wtorkowym wpisie na Facebooku premier podsumował wizytę. „Nie ma dzisiaj bardziej wiarygodnego polityka na świecie działającego na rzecz pokoju, niż Prezydent Zełenski. To dlatego Kijów jest pierwszą stolicą, którą odwiedziłem z oficjalną wizytą. Cała Ukraina walczy teraz o bezpieczeństwo całego świata” – podkreślił Tusk.
„Zadeklarowałem wczoraj panu prezydentowi, że nadal będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby zwiększyć szansę Ukrainy na zwycięstwo w tej wojnie, także na forum Unii Europejskiej. Porozumieliśmy się z panem Prezydentem w sprawie roli Polski, która będzie starała się pomóc we wszystkich aspektach procesu akcesyjnego, tak aby pełne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej stało się możliwie szybko faktem” – zaznaczył szef rządu.
Wskazał, że z wielkim zadowoleniem przyjął deklarację Zełenskiego o wspólnych przedsięwzięciach w zakresie produkcji broni i amunicji. „Uzyskaliśmy także wzajemne zrozumienie, co do sytuacji na granicy. Strona ukraińska dziś jasno potwierdziła, że jej celem jest znalezienie wspólnych rozwiązań podczas naszych dwustronnych rozmów” – napisał Tusk.
Przypomniał, że pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy Ukrainy zostanie Paweł Kowal. Zapowiedział, że Polska, z udziałem polskiego biznesu, będzie chciała aktywnie zaangażować się w proces odbudowy Ukrainy.
Odniósł się też do słów premiera Szmyhala o możliwości udziału strony polskiej w budowie autostrady Krakowiec-Lwów-Brody-Równe, która byłaby przedłużeniem polskiej A4. „Cieszy mnie deklaracja premiera Denysa Szmyhala, że są otwarci na włączanie polskich firm na zasadach koncesji do kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, zarówno drogowych i energetycznych. By kontynuować te dobre rozmowy, zaprosiłem pana premiera oraz cały ukraiński rząd na pełnowymiarowe konsultacje międzyrządowe do Polski” – wskazał Tusk.
Zapewnił naród ukraiński, że nie zostanie sam „w żadnej z tych nawet najbardziej dramatycznych chwil”. „Drodzy przyjaciele, nic tak nie buduje wzajemnego szacunku, przyjaźni, jak bezinteresowna pomoc w chwilach próby” – podkreślił premier.
W poniedziałek podczas wspólnej konferencji Zełenski poinformował o „nowym polskim pakiecie obronnym”. „Jest nowa forma naszej współpracy na rzecz większej skali zakupów broni na potrzeby ukraińskie. To polski kredyt dla Ukrainy” – powiedział Zełenski. Premier Tusk zapowiedział, że Polska będzie gotowa produkować i wspierać Ukrainę sprzętem i ekwipunkiem. „Będziemy szukali wspólnie finansowania i nie będziemy unikać zasad komercyjnych, jeśli chodzi o polskie dostawy na rzecz Ukrainy” – ogłosił szef polskiego rządu.
Poinformował też, że Polska dołączyła do deklaracji G7 ws. wsparcia Ukrainy. W lipcu 2023 r. kraje G7 we wspólnej deklaracji zobowiązały się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie.
kmz/godl/PAP
Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział.