czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaD. Tusk: nie powinniśmy mieć religii w szkołach

D. Tusk: nie powinniśmy mieć religii w szkołach

Religia w szkołach stała się jednym z najskuteczniejszych narzędzi laicyzacji młodego pokolenia Polaków – powiedział w piątek szef PO Donald Tusk. Ocenił, że „to są setki, tysiące wynagrodzeń, bo przecież nie chodzi o ewangelizację”. „Nie powinniśmy mieć religii w szkołach” – dodał.

Przewodniczący PO RP Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy, 10 marca. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy (woj. wielkopolskie) został m.in. innymi zapytany o „zastąpienie lekcji religii lekcjami prowadzonymi przez antropologów kulturowych i etnografów”.

„Nie będę udawał, że mam wyrobione zdanie na temat akurat konkretnie antropologii kulturowej, jako czegoś, co mogłoby zastąpić jako przedmiot religię w szkołach. Ale mam zdanie na temat religii w szkołach. Jak wiadomo, religia w szkołach z różnych powodów stała się jednym z najskuteczniejszych narzędzi laicyzacji młodego pokolenia Polaków” – odpowiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Tusk zaznaczył, że jest katolikiem. „Jestem z tego pokolenia, które chodziło do salek katechetycznych przy kościołach na lekcje religii. Szczęśliwie nigdy w życiu nie spotkałem księdza, który chciałby zrobić krzywdę. Miałem okazje spotykać fajnych księży i nikomu z nich wtedy do głowy nie przychodziły takie działania, które spowodują, że Kościół stanie się gigantycznym przedsiębiorstwem nastawionym na zysk i właściwie niezainteresowanym ewangelizacją” – mówił.

„Nie chcę ujawniać danych osobowych, ale chodzi o kogoś z mojej najbliższej rodziny i ten ktoś jest jedyny dzisiaj w jego szkole, który chodzi na lekcje religii. Szkoła jest nieduża, ale mimo wszystko wyobraźcie sobie, co się stało, mimo że rodzice są tez katolikami” – zaznaczył szef PO.

Zdaniem Tuska „tak naprawdę dziś problemem są pieniądze”. „Uważam, że część hierarchii, czy Episkopatu, będzie broniła religii w szkołach i będą mieli poparcie PiS i rządzących, gdyż to jest sposób finansowania”. „To są setki i tysiące wynagrodzeń, wiadomo, bo przecież nie chodzi o ewangelizację” – ocenił.

„Jakby dzisiaj chodziło biskupom o ewangelizację i dobry kontakt z młodymi, to abp Marek Jędraszewski nie mówiłby o LGBT +tęczowa zaraza+, bo za takie słowa idzie się do piekła” – powiedział Tusk.

Jak zapewnił z jego strony to „nie jest tylko gra słów”. „Zarówno ze względu na interes państwowy, jak i ze względu na interes Kościoła rozumianego jako zbiór ludzi wierzących, nie powinniśmy mieć religii w szkołach” – zakończył przewodniczący PO swoją odpowiedź.

Marcin Jabłoński, Szymon Kiepel/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -