poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaGorący TematCzy Polonia w USA przyjmie ukraińskich uchodźców?

Czy Polonia w USA przyjmie ukraińskich uchodźców?

Mobilizacja amerykańskiej Polonii chętnej nieść pomoc Ukrainie oraz uchodźcom, którym udało się przekroczyć polską granicę jest ogromna. Nie trzeba daleko szukać, by zaangażować się w lokalne akcje charytatywne. Informacje udostępniane są na bieżąco w mediach społecznościowych, przez polską prasę, można pytać w polskich biznesach, kościołach, polskich szkołach. Niektórzy chcą jednak zrobić więcej.

Wśród Polonii w USA są osoby, które chciałyby przyjąć ukraińskich uchodźców nawet do swoich domów, na razie jednak nie ma federalnych przepisów dających możliwość przybycia im do USA na preferencyjnych warunkach. Fot. KPRP

Coraz częściej pojawiają się pytania o możliwość przyjęcia w USA uchodźców z Ukrainy. Wszystko wskazuje na to, że niebawem taka możliwość się pojawi, choć obecnie granice USA nie są otwarte dla osób uciekających z Ukrainy. Pomimo tego rząd podjął już decyzje w kwestii obywateli ukraińskich przebywających aktualnie na terenie USA.

3 marca Departament of Home and Security ogłosił dla Ukraińców tak zwany Temporary Protective Status. Oznacza to, że obywatele Ukrainy przebywający w USA od 1 marca 2022 roku mogą zostać i pracować legalnie w kraju na okres 18 miesięcy bez względu na jakiej przebywają tu wizie oraz czy skończył już się im legalny pobyt. Podobny program ogłosiła również Kanada.

Na administracji w ciągu ostatnich dni wywierana jest ogromna presja, aby rząd udostępnił możliwość uchodźcom nie tylko osiedlania się w USA, ale również transportu przez ocean. Taka akcja zorganizowana była przez administrację Bidena w zeszłym roku w trakcie i po wycofaniu z Afganistanu amerykańskich wojsk i ponownym przejęciu władzy przez talibów. Za podobnym rozwiązaniem lobbuje ukraińska diaspora w USA. Szacuje się, że w całym kraju mieszka milion osób pochodzenia ukraińskiego.

Za otworzeniem granic dla uchodźców z Ukrainy wypowiedziały się między innymi kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku oraz Ilhan Omar z Minnesoty, która powiedziała, że „Stany Zjednoczone powinny być przykładem i zacząć osiedlać uchodźców najszybciej, jak tylko możliwe”. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że działania w tym kierunku zostaną podjęte w najbliższych dniach bądź tygodniach. Jeżeli granice zostaną otwarte dla ukraińskich uchodźców, lokalna Polonia odegrać będzie mogła jeszcze większą rolę.

Amerykański sekretarz stanu Anthony J. Blinken podczas wizyty w Polsce 5 marca zobowiązał się przekazać Polsce 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców. Nie wykluczył też działań mających umożliwić przyjmowania uchodźców na amerykańskiej ziemi.

Darek Barcikowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -