wtorek, 16 sierpnia, 2022
Strona głównaDziałyPoradyCzy mogę wpłynąć na koszt leków posiadając Medicare?

Czy mogę wpłynąć na koszt leków posiadając Medicare?

Problem kosztów lekarstw w Stanach Zjednoczonych wraca jak bumerang. Wiele osób nie zwraca na niego uwagi do momentu, w którym nie muszą wykupić recepty na schorzenie poważniejsze niż grypa lub przeziębienie. Wtedy następuje szok cenowy i frustracja dotycząca paradoksu cenowego. Niestety, grupą wiekową, której najczęściej dotyczy ten problem, są osoby powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia. Mimo że większość osób posiadających Medicare zdaje sobie sprawę z potrzeby i obowiązku posiadania części D Medicare, czyli planu zniżkowego na leki na receptę, to bardzo często posiadanie go nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy, szczególnie te związane z kosztami leków firmowych.

Problem kosztów lekarstw w Stanach Zjednoczonych dotyczy szczególnie osób powyżej 65. roku życia. Fot. Archiwum WEM

Wiele osób rozkłada ręce, wiedząc, że ich sytuacja finansowa nie pozwoli na pomoc stanową w systemie Medicaid, myśląc, że jest to jedyne długoterminowe wyjście z sytuacji. Inni próbują korzystać z kuponów zniżkowych lub programów finansowania leków przez ich producentów, czyli firmy farmaceutyczne. Włos na głowie się jeży, gdy słyszymy, że nowe lekarstwo firmowe kosztuje $5,000, $8,000, a czasami nawet parenaście tysięcy dolarów miesięcznie. Większość nas wtedy rozkłada ręce, traci majątek życia, by tylko ratować siebie lub swoich bliskich.

Czy ceny leków są wszędzie takie same?

Pamiętajcie Państwo o korzystaniu z aptek preferowanych w networku Waszego planu zniżkowego na leki na receptę. Każdy plan może posiadać inną grupę aptek, z którymi współpracuje. Ceny leków będą najniższe właśnie w sieci aptek preferowanych z networku Waszego planu. Sprawdźcie, korzystanie z których aptek pozwoli Wam zaoszczędzić najwięcej pieniędzy.

Extra Help

Wielu z nas zapomina, że mimo że nie kwalifikujemy się na Medicaid, to nadal istnieje możliwość zakwalifikowania się na program federalny – Low Income Subsidy, zwany także Extra Help. Pomoc w zakresie tego programu może dotyczyć nie tylko koszu leków, kosztu stawki miesięcznej za plan, ale również rocznego deductible na leki. Nie każdy z nas wie, że jest to również jeden z niewielu sposobów na usunięcie kosztów związanych z karą finansową za zbyt późne zapisanie się na część D Medicare, co – suma summarum – może pozwolić nam na wielotysięczne oszczędności w skali rocznej.

Jak się zakwalifikować?

By zakwalifikować się na pomoc w programie Low Income Subsidy urzędnik z biura Social Security Administration będzie weryfikować nie tylko poziom naszych dochodów indywidualnych lub rodzinnych, ale również nasze zasoby i oszczędności.

Aby otrzymać Extra Help w roku 2022, dochody na osobę samotną nie mogą być wyższe niż $19,320 lub $26,130 na małżeństwo. Jednocześnie poziom zasobów nie może przekraczać on $15,510 na osobę samotną lub $30,950 na małżeństwo.

Przykładowe zasoby brane pod uwagę:

 • nieruchomości (nie rezydencyjne);
 • konta bankowe (czekowe, oszczędnościowe, lokaty, CD);
 • akcje, obligacje;
 • udziały w firmach;
 • plany emerytalne (IRA, 401K, 403B, itp.);
 • gotówka.

Przykładowe zasoby niebrane pod uwagę:

 • dom rezydencyjny;
 • rzeczy osobiste;
 • samochody;
 • ubezpieczenia na życie;
 • odszkodowania.

Przykładowe dochody niebrane pod uwagę:

 • food stamps – kartki żywnościowe;
 • pomoc w kosztach utrzymania domu;
 • tax credit;
 • odszkodowania;
 • stypendia.

Gdzie szukać pomocy?

Jak możemy złożyć aplikację na Low Income Subsidy:

 • online: www.socialsecurity.gov/extrahelp;
 • zadzwonić do Social Security pod numer 800-772-1213 (TYY 1-800-325-0778);
 • teoretycznie można wypełnić podanie osobiście lub w biurze Social Security Administration, niestety na razie są one zamknięte ze względu na pandemię;
 • można również zadzwonić do naszego biura lub umówić się na spotkanie z jednym z naszych licencjonowanych agentów pod numerem 844-654-5185, by wypełnić aplikację osobiście lub przez telefon (pomoc ta jest całkowicie bezpłatna).

Po złożeniu podania oficer Social Security przejrzy formę i zdecyduje, czy kwalifikujemy się na dodatkową pomoc. Jeśli tak i jeśli posiadamy Medicare od dłuższego czasu, to przysługuje nam jednorazowa możliwość dostosowania części D Medicare do naszej nowej rzeczywistości.

Jeśli w przyszłości będziemy zmieniać plan (part D), zniżka Low Income Subsidy zostanie automatycznie dołączona do nowego planu, tak długo jak będzie nam nadal przysługiwała.

Pomoc w programie Extra Help przyznawana jest okresowo. Możemy zostać poproszeni o ponowną weryfikację naszych dochodów i zasobów, by program ten został dla nas przedłużony. Często informacje o naszych dochodach dostarczane są z IRS bezpośrednio z naszych zeznań podatkowych.

Robert Sobczak
Doradca Ubezpieczeniowy


Robert Sobczak – studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW (Berlin) oraz Keller Graduate School of Management (Chicago). Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare. Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku®, Zdrowie Życie Przyszłość. Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -