Dwie na pięć dorosłych osób żyje z wysokim poziomem cholesterolu. Czy jesteś jedną z nich?
Cholesterol to tłuszcz występujący we krwi. Wysokie stężenie lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), znanych jako „zły” cholesterol, może prowadzić do tworzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach. – Zły cholesterol stanowi czynnik ryzyka choroby wieńcowej, zawału serca lub udaru mózgu – mówi dr Marcin Dada, lekarz kardiolog z Hartford HealthCare’s Heart & Vascular Institute w The Hospital of Central Connecticut.
Jak dowiedzieć się, czy mam wysoki poziom cholesterolu?
Badanie krwi, które zwykle jest zlecone przez lekarza w celu sprawdzenia profilu lipidowego, pokaże poziom cholesterolu. Dr Dada zawsze mówi swoim pacjentom o trzech „C” – czyli „check, change and control” (sprawdź, zmień i kontroluj). – Ludzie powinni sprawdzać poziom cholesterolu i razem z lekarzem oceniać ryzyko, zmieniać swoją dietę, aby poprawić poziomy i kontrolować swoje stężenie cholesterolu regularnymi badaniami krwi – wyjaśnia dr Dada.
Jak naturalnie obniżyć poziom cholesterolu?
Leki mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, ale również zmiana stylu życia może pomóc poprawić poziom cholesterolu. Oto cztery naturalne sposoby:
• Zdrowo się odżywiaj: eksperci zalecają ograniczenie spożycia jedzenia o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, takiego jak pieczywo, czerwone mięso i smażone potrawy. Owsianka, fasola, jabłka, winogrona, ryby i orzechy to rzeczy, które mogą pomóc w obniżeniu „złego” cholesterolu.
• Rzuć palenie: może to pomóc w regulowaniu poziomu cholesterolu.
• Kontroluj wagę: nawet niewielka nadwaga może przyczyniać się do wysokiego poziomu cholesterolu.
• Bądź aktywny fizycznie: aktywność fizyczna może pomóc w obniżeniu wysokiego poziomu cholesterolu.
– Zalecam przynajmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego tygodniowo – mówi dr Dada.
Kto jest najbardziej narażony na wysoki poziom cholesterolu?
Wysokie stężenie „złego” cholesterolu może dotyczyć ludzi w każdym wieku, ale zwykle jest diagnozowane u osób między 40. a 59. rokiem życia. Historia choroby w rodzinie i cukrzyca mogą również być czynnikami przyczyniającymi się do wysokiego poziomu cholesterolu.
– Jeśli ktoś martwi się swoim poziomem cholesterolu lub chce go sprawdzić, powinien skonsultować się z lekarzem lub specjalistą medycznym – mówi dr Dada.
Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 860.972.1506 lub odwiedź stronę hartfordhealthcare.org/heart.