wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaPoloniaConnecticutConnecticut czeka na Paradę

Connecticut czeka na Paradę

Lokalne komitety przygotowują się do wyjazdu na 5. Aleję w Nowym Jorku.

Anna Kobylarz i Piotr Chrzanowski poprowadzą kontyngent „Małej Polski” podczas tegorocznej Parady Pułaskiego. Fot. Robert Iwanicki

Na tę wiadomość czekała Polonia na całym wschodnim wybrzeżu USA i w końcu w lipcu władze Nowego Jorku udzieliły pozwolenia na organizację Parady Pułaskiego. Jeśli wszystko zatem pójdzie zgodnie z planem, to biało-czerwony pochód przejdzie nowojorską 5. Aleją w niedzielę, 3 października. Informacja zelektryzowała zarówno Polonię, jak i lokalne komitety, dla których wyjazd na Manhattan jest dużym wyzwaniem organizacyjnym.

Mamy nadzieję, że sytuacja nie ulegnie pogorszeniu jesienią i że parada się odbędzie – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Halina Szeligowski, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford, CT. Dwa lata temu, kiedy odbyła się ostatnia parada, prowadził ją właśnie kontyngent z Connecticut, a na czele pochodu stał Wielki Marszałek z tego stanu.

Od lewej: Halina Szeligowski, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford, Rosa Makarski – Miss Polonia Stamford, Karolina Popiółek – Junior Miss Polonia Stamford i Danuta Srokowska – marszałek kontyngentu. Fot. Boga Davidson

Wybraliśmy już marszałka i miss zimą zeszłego roku, jeszcze przed wybuchem pandemii. Nie mieli okazji zaprezentować się na 5. Alei, dlatego mam nadzieję, że w tym roku będą nas mogli reprezentować – mówi Halina Szeligowski. Przypomnijmy, że funkcję marszałka kontyngentu Stamford powierzono Danucie Srokowskiej, od wielu lat zaangażowanej w działania lokalnego Komitetu Parady Pułaskiego i będącej skarbnikiem tej organizacji. Miss Polonia Stamford została Rosa Makarski, a koronę Junior Miss Polonia Stamford wręczono Karolinie Popiołek.

Wszystko się zmienia z dnia na dzień, ale mamy nadzieję, że nic nie pokrzyżuje planów i parada się odbędzie. Jeszcze nie zajmujemy się szczegółowo kwestiami organizacyjnymi takimi jak np. zamówienie autokarów czy rezerwacja miejsc, ale podczas zbliżających się dożynek będziemy udzielać informacji o paradzie – dodaje pani Halina.

Również Polonia z New Britain, która w 2019 r. po raz pierwszy szła w Paradzie Pułaskiego jako zorganizowany kontyngent, szykuje się na wyjazd w tym roku. Koordynatorką lokalnego kontyngentu, który w 2019 r. zadebiutował na Paradzie Pułaskiego, jest Bogumiła Gładysz. Podczas Dnia Polskiej Kultury na stadionie New Britain Bees 25 lipca zaprezentowano tegorocznego marszałka kontyngentu „Małej Polski”, który poprowadzi Polonię z New Britain i okolic 5. Aleją na Manhattanie podczas 84. Parady Pułaskiego. Marszałkiem powstałego w 2019 kontyngentu z centralnej części stanu została lokalna działaczka polonijna, filantropka i przedsiębiorczyni Anna Kobylarz. Podczas tegorocznej parady towarzyszyć jej będzie Piotr Chrzanowski, lokalny agent nieruchomości, który został mianowany Marszałkiem Juniorem na tegoroczną paradę.

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -