piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyCo dalej z pomnikiem Katyń 1940?

Co dalej z pomnikiem Katyń 1940?

Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych negocjuje plany przebudowy placu, na którym stoi monument.

Pomnik Katyński w Jersey City przypomina wszystkim o zbrodniach dokonanych na narodzie polskim i stanowi miejsce rocznicowych spotkań. Fot. KOPKiOH

Po roku kwarantanny powoli wyłaniamy się z obostrzeń spowodowanych przez Covid-19. Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych (KOPKiOH) nie był jednak bezczynny pomimo tych restrykcji. Odbyło się w tym czasie wiele spotkań związanych z Pomnikiem Katyńskim w Jersey City usytuowanym na Exchange Place. Starania o nawiązanie dobrych stosunków roboczych z Exchange Place Special Improvement District i korporacją Mack-Cali opłaciły się. W poniedziałek, 21 czerwca, miało miejsce spotkanie z Elizabeth Cain, dyrektorem wykonawczym SID i jej asystentem Martinem Schmidem. Dołączył również Michael DeMarco, prezes zarządu SID.

Wśród omawianych spraw znalazło się zaproszenie Komitetu do zredagowania tekstu na tabliczce informacyjnej przed wejściem na teren pomnika. KOPKiOH przyjął pozytywnie to zaproszenie. Podczas spotkania poinformowano również, że przebudowa placu zacznie się prawdopodobnie we wrześniu tego roku i oczekuje się, że prace zostaną zakończone do końca listopada, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Co ważne, zaznacza się, że pomnik będzie chroniony przed uszkodzeniem, obudowany płytami drewnianymi od poziomu gruntu aż do podstawy nóg brązowego żołnierza.

Pan DeMarco mówił również o tym, że pomnik nie został wyczyszczony w ciągu ostatnich lat. Komitet przyjął stanowisko, że pomnik jest wykonany z brązu i na przestrzeni lat pokrył się patyną, co jest naturalne i powinno pozostać nietknięte. To raczej granitowa podstawa pomnika wymaga uwagi, w związku z czym pan DeMarco stwierdził, że część budżetu budowlanego pozwoliłaby odpowiednio wyczyścić granitową podstawę. W tym zarezerwowanym na przebudowę budżecie uwzględnione zostanie badanie integralności strukturalnej bazy pomnika.

KOPKiOH omówił również kształtowanie krajobrazu w okolicach monumentu oraz punkty dostępu do pomnika. Ze względów bezpieczeństwa plac budowy będzie ogrodzony i będzie zakaz wchodzenia w pobliże pomnika aż do zakończenia prac. Inne omawiane kwestie dotyczyły rodzaju roślin, które mają otoczyć pomnik. Pan DeMarco powiedział, że rozważy niskie krzewy i róże, chociaż jego pierwszym pomysłem było sadzenie drzew, aby odzwierciedlić las katyński. To był miły gest z jego strony.

Podsumowując, KOPKiOH zdaje sobie sprawę z długiej drogi, jaką przebyli wszyscy w ratowaniu pomnika w obecnej ekskluzywnej lokalizacji na Exchange Place. Teraz tylko przez wytrwałość w negocjacjach i żmudną pracę zarządu należy działać, aby zachować jego piękno i chronić go przed zniszczeniem – dla przyszłych pokoleń.

Wszyscy zainteresowani losami pomnika lub chcący się podzielić swoimi sugestiami na jego temat mogą się skontaktować bezpośrednio z KOPKiOH pod adresem monumentkatyn@gmail.com.

Charles Balcer
Wiceprzewodniczący Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych

1 KOMENTARZ

  1. Proponuje zaczac od powolania grupy ktora bedzie sie tym pomnikiem zajmowala (Stewardship Committee). Grupa ta powinna byc oparta na pieciu obywateli miasta Jersey City ktora wystosowala petycje o uratowania pomnika, pod ktora podpisalo sie wiecej niz dziesiec tysiecy obywateli miasta. Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych nie ma w swoich szeregach ani jednej osoby z tej piecio-osobowej grupy petycjonistow.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -