piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceChicago ma nowego konsula generalnego

Chicago ma nowego konsula generalnego

Paweł Zyzak, 38-letni historyk i publicysta, z dniem 6 września br. oficjalnie objął funkcję konsula generalnego RP w Chicago.

Paweł Zyzak, 38-letni historyk i publicysta, objął funkcję konsula generalnego RP w Chicago. Fot. Konsulat Generalny RP w Chicago

Na stanowisku tym był wakat od 2020 roku, kiedy to zakończyła się 4-letnia kadencja Piotra Janickiego i nie powołano jego następcy. Przez ostatnie dwa lata obowiązki konsula generalnego i kierownika placówki dyplomatycznej w Chicago pełniła Małgorzata Bąk-Guzik.

38-letni Zyzak pochodzi z Żywca. Studiował w Stanach Zjednoczonych, w Austrii i w Polsce. W 2015 ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarz i publicysta związany z mediami konserwatywnymi, takimi jak „Niezależna” czy „Gazeta Polska”. Publikował też w pismach „Zakaz Skrętu w Lewo” (którego był założycielem) i w samodzielnie wydawanym periodyku „W prawo zwrot!”.

Autor publikacji książkowych, m.in. „Tajemnica Wilczego Jaru”, „Gorszy niż faszysta” oraz kontrowersyjnej biografii Lecha Wałęsy pt. „Lech Wałęsa – idea i historia”, po publikacji której w 2009 r. stracił stanowisko historyka w Instytucie Pamięci Narodowej, a sama książka stała się przedmiotem procesu o zniesławienie wytoczonego autorowi przez byłego prezydenta. Uwagę polskich mediów przykuwały kilkakrotnie również jego wypowiedzi, w których m.in. sugerował, że homoseksualiści to wysłannicy diabła.

Nowy konsul generalny dobrze zna Wietrzne Miasto. Był publicystą „Kuriera Chicago” i przez lata komentował wydarzenia polityczno-społeczne na antenie stacji 1490AM oraz 1080AM. Nawiązał do tych doświadczeń w swoim pierwszym wpisie w mediach społecznościowych po objęciu nowej funkcji. „W Chicago i na Środkowym Zachodzie gościłem dotąd jako badacz i autor prac historycznych. Spotkania z Polonią, ciekawe i inspirujące, mocno zapadły mi w pamięć. Jest mi niezmiernie miło, że teraz, w tej nowej roli, będę miał możliwość pracować tak z Państwem, jak i dla Państwa” – napisał Zyzak.

Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Chicago obejmuje stany: Illinois, Indianę, Iowa, Michigan, Minnesotę, Missouri, Nebraskę, Dakotę Północną, Dakotę Południową i Wisconsin. Nowy konsul generalny wziął już udział w pierwszych polonijnych wydarzeniach, m.in. w inauguracji nowego roku szkolnego w Polskiej Szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -