sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkCharytatywna akcja zorganizowana przez Children's Smile Foundation z okazji Dnia Matki

Charytatywna akcja zorganizowana przez Children’s Smile Foundation z okazji Dnia Matki

W piątkowy wieczór, 12 maja, w audytorium Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Children’s Smile Foundation z okazji Dnia Matki. Akcja pod hasłem „Girls’ Paint Night with Smile” odbyła się w formie artystycznych warsztatów i miała charytatywny wydźwięk – dochód z imprezy przeznaczony zostanie na leczenie dzieci chorych na siatkówczaka.

Grupa pań biorących udział w artystycznych warsztatach. Fot. Wojciech Maślanka

Z pędzlem w dłoni

Z pędzlem w ręku i przy lampce wina spotkało się 35 osób. Warsztaty – podobnie jak rok temu – poprowadziła profesjonalna instruktorka – Karolina Romanowska z firmy Color of Imagination. To ona zapewniła wszystkim odpowiednie akcesoria malarskie: sztalugi, blejtram z naciągniętym płótnem, farby i pędzle oraz chętnie udzielała fachowych wskazówek. W efekcie każda uczestniczka mogła pochwalić się pięknym obrazem przedstawiającym bukiet kolorowych i zarazem trójwymiarowych tulipanów. Okazało się, że wszyscy świetnie sobie poradzili z zadaniem, jakie postawiła przed nimi instruktorka. – Na płótnie za pomocą łyżeczek i modelarskiej pasty panie tworzyły trójwymiarowe płatki kwiatów. Muszę przyznać, że początki nie były łatwe, ale efektem końcowym panie bez wahania mogą się pochwalić – podsumowała z dumą Romanowska.

Joanna Gwóźdź, prezes Children’s Smile Foundation, podczas powitania przybliżyła uczestniczkom akcji wiadomości na temat siatkówczaka. Fot. Wojciech Maślanka
Karolina Romanowska z firmy Color of Imagination wyjaśniła wszystkim uczestniczkom akcji technikę, w jakiej miały być wykonane obrazy oraz pokazała przykładową pracę. Fot. Wojciech Maślanka

W tym roku czas spędzony przy sztalugach uczestniczkom spotkania umilała muzyka, grana na żywo przez pianistę Nicholasa Koponyasa, jednego z członków Rady Dyrektorów Children’s Smile Foundation. To wszystko sprawiło, że dwugodzinne spotkanie nie tylko minęło bardzo szybko, ale przede wszystkim miało wyjątkową i bardzo przyjacielską atmosferę.

W akcji „Girls’ Paint Night with Smile” wzięło udział kilka pokoleń pań. Fot. Wojciech Maślanka

Szczytny cel

Spotkaniu przyświecał też szczytny cel, o którym bardziej szczegółowo opowiedziała Joanna Gwóźdź, prezes Children’s Smile Foundation. Siatkówczak (retinoblastoma) to najczęstsza choroba dzieci, których rodzice zwracają się do fundacji o pomoc w sfinansowaniu leczenia. Wiele z nich od kilku lat przyjeżdża do Nowego Jorku, by leczyć się w klinice Memorial Sloan Kettering Cancer Center na Manhattanie u światowej sławy specjalisty, jakim jest dr David Abramson. Niestety, kuracje te są bardzo drogie i w dodatku nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że ich koszt znacznie przekracza możliwości finansowe przeciętnej polskiej rodziny.

Instruktorka Karolina Romanowska podczas malowania chętnie udzielała dodatkowych porad. Fot. Wojciech Maślanka

Za każdym razem, gdy czytam listy od rodzin, w większości bardzo osobiste i rozdzierające serce historie, to mam łzy w oczach – podkreśliła podczas powitalnego przemówienia Joanna Gwóźdź. – List, który głęboko mnie poruszył, pochodził od rodziców rocznej dziewczynki, u której zdiagnozowano raka oka, i zawierał prośbę o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów leczenia. By ocalić jej wzrok i życie, sprzedali swój dom i wszystko co tylko się dało, nawet ślubne obrączki – opowiadała prezes Children’s Smile Foundation. Zapewniła również, że organizacja, na czele której stoi, przekazała do kliniki donację na wsparcie leczenia tej dziewczynki i dodała, że dochód z piątkowego charytatywnego wydarzenia również przeznaczony był na wsparcie podobnych przypadków.

Uśmiechy – zgodnie z nazwą akcji „Girls’ Paint Night with Smile” – towarzyszyły jej uczestniczkom przez całą imprezę. Fot. Wojciech Maślanka
W akcji „Girls’ Paint Night with Smile” udział wzięła również młodzież. Fot. Wojciech Maślanka

Podarunek z serca do serca

Joanna Gwóźdź złożyła także życzenia wszystkim mamom z okazji ich święta i podziękowała za wsparcie finansowe, jakie Children’s Smile Foundation otrzymuje. –Dziękuję za pomoc w ratowaniu życia i dawanie nadziei rodzinom, które przeżywają najtrudniejszy okres swojego życia, mierząc się z możliwością utraty dziecka – powiedziała prezes fundacji, dziękując też prowadzącej warsztaty Karolinie Romanowskiej: „Uwolniła w nas artystyczne dusze, dzięki czemu mogłyśmy się na chwilę oderwać od codzienności. Bardzo dziękuję za cudowny wieczór!”. Słowa wdzięczności skierowała także do Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego, która bezpłatnie udostępniła swoje audytorium na akcję „Girls’ Paint Night with Smile”, a także do polonijnych cukierni i piekarni – Charlotte Patisserie, Cafe Riviera oraz Northside Bakery – za ufundowane ciasto, którym uczestniczki warsztatów mogły się rozkoszować.

Uczestniczki akcji chętnie pokazywały swoje prace. Fot. Wojciech Maślanka

Wrażliwość na cudzą krzywdę i chęć niesienia pomocy innym w potrzebie połączyła nas we wspólnym malowaniu dobra. Matki, córki, siostry i koleżanki z uśmiechem, w radosnym nastroju i pełnym skupieniu tworzyły obrazy nie tylko tulipanów, symbolu miłości i delikatności, ale tak naprawdę piękna ich duszy – stwierdziła po zakończeniu artystycznych warsztatów jedna z uczestniczek – Katarzyna Drucker. Znana w polonijnym środowisku działaczka, a do tego także sopranistka, dyrygentka i współzałożycielka Theatre And Opera Society „Theos” nie tylko była pod wielkim wrażeniem atmosfery panującej podczas zajęć, ale również faktu, że można w ten sposób pomóc potrzebującym.

Panie uczestniczące w akcji były dumne ze swoich obrazów. Fot. Wojciech Maślanka
Niektóre prace były małymi dziełami sztuki. Fot. Wojciech Maślanka

Wszystkie panie tego wieczoru patrzyły w swoje serca, malując piękne kwiaty, wiedząc, że nasze obrazy, że nasza obecność, przyniesie radość do serca matek i do serca dzieci, które otrzymają wsparcie od fundacji. Myślę, że takie spotkania, są nie tylko potrzebne, ale i konieczne, bo dają nam wszystkim coś pięknego, podarunek z serca do serca – podkreśliła Katarzyna Drucker.

opr. WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -