poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsCeremonia upamiętniająca powstańca listopadowego spoczywającego na cmentarzu w Northampton

Ceremonia upamiętniająca powstańca listopadowego spoczywającego na cmentarzu w Northampton

W niedzielę, 28 kwietnia, członkowie Komitetu Dziedzictwa Polskiego w Northampton zgromadzą się na nabożeństwie żałobnym na cmentarzu Bridge Street, aby uczcić pamięć Augusta Malczewskiego vel Jakobowskiego, który zmarł w tym miesiącu 187 lat temu. Ksiądz Adam Czarnecki z Polskiego Kościoła Narodowego pw. św. Walentego poprowadzi nabożeństwo modlitewne. Na grobie zostanie zatknięta nowa polska flaga.

Fot. Archiwum WEM

August był młodym polskim szlachcicem, który został wygnany z Polski wraz z grupą rewolucjonistów, którzy uczestniczyli w nieudanym Powstaniu Listopadowym 1830 roku. Wysiłek ten miał na celu wyzwolenie Polski spod jarzma Rosji. Będąc już w Ameryce napisał książkę pt. „Wspomnienia polskiego zesłańca”. Później w Northampton uczył francuskiego w szkole dla młodych dam panny Dwight. Niestety, zaledwie po roku ciężko zachorował i zmarł. Miał wtedy około 21 lat. Jego uczniowie zadbali o jego pochówek i nagrobek, który obecnie troską otacza lokalna Polonia.

Fred Zimnoch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -