niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaCeremonia przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w St. Petersburg

Ceremonia przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w St. Petersburg

11 listopada w Williams Park w St. Petersburg przy pomniku Tadeusza Kościuszki odbyła się uroczystość z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem patriotycznych obchodów był Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay.

W uroczystości udział wzięli honorowi goście – żołnierze Wojska Polskiego stacjonujący w MacDill Air Force Base w Tampie oraz przedstawiciele lokalnych polonijnych organizacji, w tym nowo powstałego na Florydzie oddziału Fundacji Kościuszkowskiej. Obecna była także polonijna młodzież z Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie w Clearwater i Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarpon Springs.

Uczniowie przedstawili program artystyczny. Zgromadzona w Williams Park Polonia mogła usłyszeć śpiewane i recytowane przez nich polskie patriotyczne utwory, takie jak m.in. wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” czy pieśni „Uwierz, Polsko” i „Biały Krzyż”. Wykonano również hymny narodowe Polski i USA. Do hymnów oraz pieśni akompaniował Miłosz Gąsior, młody i zdolny pianista, który jako osoba autystyczna w muzyce odnalazł swój sposób komunikacji ze światem. Uroczystego charakteru obchodom dodał też Jan Oko ze swym nieodłącznym werblem.

Następnie delegacje polonijnych szkół oraz przedstawiciele organizacji złożyli pod pomnikiem polsko-amerykańskiego bohatera kwiaty.

Spotkanie było okazją do wspólnego celebrowania tego radosnego święta, jakim jest Dzień Niepodległości Polski oraz zademonstrowania swej dumy z polskiego dziedzictwa i przynależności do narodu o tak bogatej historii.

opr. JS
Fot. Archiwum szkół, facebook, B. Gąsior

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -