sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaCelebracja polskich tradycji

Celebracja polskich tradycji

10 września na Florydzie odbędą się Polonijne Dożynki. Współorganizatorami wydarzenia są Polska Misja Miłosierdzia Bożego, Klub Polonia, Inc. z St. Petersburg oraz Polskie Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater.

Przedstawiciele Polonii w tradycyjnych strojach podczas dożynkowej procesji przynoszą do ołtarza dary, m.in. dożynkowy wieniec i chleb. Na zdj. Polonijne Dożynki na Florydzie – wrzesień 2022 r. Fot. Roman Koczwara

Dożynki to tradycyjne święto wieńczące zbiory plonów, obchodzone dawniej głównie na polskich wsiach. Niegdyś organizowane były zazwyczaj jesienią, już po zebraniu plonów. Dożynki mają charakter zarówno religijny, jak i społeczny. Podczas uroczystości ludzie dziękują Bogu za obfite zbiory, składając ofiary z pierwszych owoców ziemi. Dożynki to też okazja do wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki i tańca. W ramach święta organizowane są konkursy, występy artystyczne oraz stoły pełne tradycyjnych potraw. To także moment integracji lokalnej społeczności, umacniający więzi między osobami ją tworzącymi. Dożynki stanowią hołd dla polskiej tradycji.

Polonia na Florydzie kultywuje tę piękną tradycję, jednocząc się wokół niej, a wyrazem tego są Polonijne Dożynki, będące wspólną inicjatywą trzech polonijnych organizacji. – Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że robimy to wspólnie, dzięki czemu każdy korzysta. Jedność buduje! – mówi Anna Slavov, prezes klubu Polonia, Inc. – Dożynki to naprawdę piękna polska tradycja, łącząca w sobie to, co najlepsze w polskiej kulturze: i element wiary, religijności, i okazję do zabawy, spotkania. Dlatego bardzo mnie cieszy, że tę tradycję podtrzymujemy i przekazujemy ją dzieciom, a także to, że robimy to wspólnie, współpracując zgodnie z pożytkiem i dla naszych organizacji, i przede wszystkim dla lokalnej Polonii – wtóruje jej Jolanta Zasadny, prezes Polskiego Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater, która w rozmowie z „Białym Orłem” podkreśla, że w przygotowanie dożynek włączyło się wiele osób, w tym dzieci z Polskiej Szkoły, które podczas imprezy przedstawią krótki program artystyczny. – To ważne, że mogą nie tylko zobaczyć, ale też uczestniczyć w tym wydarzeniu. To daje nadzieję, że nasze polskie wartości i kultura przetrwają tutaj, na Florydzie, w kolejnych pokoleniach – twierdzi.

Dożynkowa celebracja podzielona będzie na dwie części. Zainauguruje ją uroczysta msza święta dożynkowa, która zostanie odprawiona o godz. 1:00 pm w należącym do Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego kościele św. Pawła w St. Petersburg. Podczas mszy św. do świątyni w uroczystej procesji wniesiony zostanie do poświęcenia wieniec dożynkowy oraz chleb. Po uroczystym nabożeństwie będzie miała miejsce druga, biesiadna część wspólnego świętowania, która odbędzie się w Polskim Centrum w Clearwater. Tam uczestnikom podany zostanie smaczny obiad, odbędzie się część artystyczna oraz zabawa taneczna.

Organizatorzy spodziewają się, że w dożynkach weźmie udział ok. 400 osób.

JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -