poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Strona głównaPoloniaPolonia w Ameryce„Boże Ciało” z nominacją do Oskara!

„Boże Ciało” z nominacją do Oskara!

92. gala oscarowa odbędzie się 10 lutego w legendarnym Dolby Theathre. Rok temu duże nadzieje wiązaliśmy z „Zimą wojną”, w tym roku również nie zabraknie polskiego akcentu. 13 stycznia ogłoszono oskarowe nominacje. Na statuetkę w kategorii „najlepszy film międzynarodowy” szansę ma najnowszy film Jana Komasy „Boże Ciało”.

Najnowszy film Jana Komasy „Boże Ciało” ma szansę na statuetkę w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”. Fot. Materiały prasowe

„Boże Ciało” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela (w tej roli charyzmatyczny Bartosz Bielenia), który zostaje zwolniony z poprawczaka. Wyjeżdża on na drugi koniec Polski, by pracować w stolarni, ale zaprzyjaźnia się z miejscowym proboszczem, a po jego wyjeździe zaczyna udawać… księdza. Scenariusz na podstawie prawdziwych wydarzeń napisał Mateusz Pacewicz, a w filmie oprócz grającego główną rolę Bartosza Bielenia wystąpili także Tomasz Ziętek, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Leszek Lichota, Zdzisław Wardejn, Łukasz Simlat, Barbara Kurzaj i Tomasz Włosok.

Polska produkcja powalczy o nagrodę z czterema innymi filmami: „Parasite” w reż. Bonga Joon-Hoo (Korea), „Ból i blask” Pedro Almodovara (Hiszpania), „Nędznicy” w reż. Ladja Ly (Francja) oraz  „Kraina miodu” Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa (Macedonia).

opr. JLS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -