czwartek, 6 października, 2022
Strona głównaDziałyLifestyleBlisko, chociaż daleko

Blisko, chociaż daleko

To nie będą święta jak co roku. Pandemia skutecznie wpłynęła na wiele aspektów codzienności ludzi na całym świecie. Jednym z nich jest z pewnością możliwość wspólnego obchodzenia różnego rodzaju okazji.

Te święta Bożego Narodzenia ze względu na epidemię będą zdecydowanie inne, niż poprzednie. Na szczęście internetowe komunikatory i aplikacje pozwolą spędzić ten wyjątkowy czas razem, a równocześnie zachować bezpieczeństwo. Fot. Archiwum WEM

Święta, spotkania rodzinne i w gronie znajomych, a także wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne zyskały zupełnie nowy wymiar. Zmiany te są konsekwencją wprowadzania obostrzeń, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii. Niestety w okresie świątecznym oznaczają one, że spora część rodzin nie spędzi Bożego Narodzenia we wspólnym gronie. Na szczęście rozwiązanie może tu przynieść technologia. Jakie są zatem alternatywy?

Co do tego, że tegoroczne święta będą inne niż poprzednie, chyba już nikt nie ma wątpliwości. Z jednej strony decydują o tym względy bezpieczeństwa, z drugiej związane z nimi ograniczenia. Do tej pory wigilia i Boże Narodzenie kojarzyły się przede wszystkim z dużą dawką rodzinności, bliskości w gronie najbliższych. W tym roku wizja spędzenia świąt w ten sposób wydaje się naprawdę odległa – zarówno w przypadku zagranicznych wizyt, jak i tych w obrębie kraju. Zwyczajnie bezpieczniejszą opcją jest pozostanie w domowym zaciszu, bez spotykania się, szczególnie ze starszymi członkami rodziny – to właśnie osoby w podeszłym wieku są najbardziej narażone na ciężkie komplikacje związane z zakażeniem koronawirusem.

Święta na odległość

Niestety, perspektywa spędzenia świąt bez większych spotkań z rodziną od razu nasuwa skojarzenia z samotnością i tęsknotą, tak mocno odczuwanymi w tym wyjątkowym okresie. Na szczęście z pomocą może przyjść technologia! To właśnie rozwiązania bazujące na niej pozwoliły w tym roku zachować choćby pozory normalności w niektórych aspektach życia – umożliwiając na przykład wykonywanie części obowiązków zawodowych w domowym zaciszu i zdalne prowadzenie zajęć szkolnych. Technologia stanęła także na wysokości zadania, jeśli chodzi o możliwość podtrzymywania relacji rodzinnych. Sformułowanie „blisko, chociaż daleko” nabrało dzięki niej nowego wymiaru – bardziej wirtualnego…

Technologia łączenia

Jak dokładnie technologia może pomóc uratować świąteczny nastrój? Nieocenione będą tu wszelkiego rodzaju komunikatory pozwalające na nawiązanie połączenia video. Ich ogromną zaletą – w większości przypadków – jest bardzo intuicyjny wygląd i idąca z nim w parze łatwa obsługa. Kwestie te będą szczególnie ważne, gdy w grę będzie wchodziło nawiązanie kontaktu z osobami starszymi. Dobrą praktyką byłoby przećwiczenie samego łączenia się z członkami rodziny – dzięki temu święta miną nie tylko w rodzinnym, choć wirtualnym gronie, ale i bezproblemowo.

Internetowe komunikatory i aplikacje w czasie świąt pozwolą spędzić ten wyjątkowy czas razem, a równocześnie zachować bezpieczeństwo. W dobie obostrzeń i reżimu sanitarnego – nieco innego zarówno w przypadku USA, jak i Polski – będą one rozwiązaniem, które zapewni wszystkim członkom rodziny kontakt w tym szczególnym okresie. Wystarczy jedynie się połączyć w odpowiednim momencie – przy zastawionym stole, siadając do wigilijnej kolacji, świątecznego śniadania bądź obiadu. Może właśnie takie rozwiązanie pozwoli choć na chwilę zapomnieć o tęsknocie?

Anna Miler

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -