poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaTurystykaBieszczadzkie szlaki

Bieszczadzkie szlaki

A gdyby tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady? To popularne polskie powiedzonko ma szczególną moc w wakacyjnym okresie. Nic dziwnego – Bieszczady, jako jedne z piękniejszych polskich gór, nadal posiadających romantyczną otoczkę tajemniczych i dzikich, co roku przyciągają setki osób. Dlaczego warto ulec pokusie i wybrać się w Bieszczady? Które szlaki i miejsca warto wybrać w ramach pierwszej wyprawy? Oto kilka pomysłów!

Widoki w Bieszczadach są jedyne w swoim rodzaju. Na zdj. krajobraz roztaczający się z Tarnicy, najwyższego szczytu Bieszczadów po polskiej stronie. Fot. Archiwum WEM

Bieszczady są idealnym kierunkiem dla wszystkich – zarówno osób wprawionych w długich górskich wędrówkach z plecakiem, jak i początkujących, którzy chcą dopiero rozpocząć przygodę z aktywnością tego typu. Bieszczadzkie szlaki oferują wyjątkowe zróżnicowanie swoich poziomów trudności i odległości do pokonania. Dzięki temu pozwalają na idealne dopasowanie trasy do możliwości pokonujących je osób.

W stronę Bieszczadów

Dodatkową zaletą tras w Bieszczadach jest ich dostępność. Region ten ma doskonale rozwinięte zaplecze turystyczne. Równocześnie jest także dobrze skomunikowany z okolicą. Oznacza to łatwy dojazd nie tylko do miejsc noclegowych, restauracji i karczm, ale też atrakcji turystycznych, a nawet samych szlaków. Dzięki temu turyści odwiedzający ten niesamowity region Polski mogą z łatwością stworzyć idealny plan podróży dopasowany do swoich oczekiwań i możliwości – zarówno fizycznych, jak i finansowych.

Wybierając się w bieszczadzkie rejony, turyści skorzystać mogą z różnych opcji transportu – w zależności od miejscowości docelowej i początkowej. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z własnego środka transportu. Gwarantuje to niezawodność, wygodę i swobodę w kwestii zmiany ewentualnych planów, przeniesienia się do nowej lokalizacji czy dojazdu bezpośrednio do początku szlaku. Warto zaznaczyć, że przy sporej ich liczbie znajdują się parkingi, na których można zaparkować samochód.

Alternatywą dla transportu osobistego są połączenia oferowane przez przewoźników publicznych bądź prywatnych, w postaci regularnych przejazdów busami, autokarami bądź autobusami PKS. Doskonałą bazą do wyruszenia w kierunku bieszczadzkich szlaków jest Rzeszów. Stolica Podkarpacia oferuje wiele połączeń w tamte strony. O ile w sezonie letnim podróż w Bieszczady z większego miasta nie stanowi problemu, o tyle sytuacja na miejscu może wyglądać nieco inaczej, szczególnie o okresie mniej turystycznym. Warto przed wyjazdem zorientować się, jak aktualnie prezentuje się lokalny dostęp do transportu i dopiero wtedy podjąć decyzję, co do wyboru sposobu poruszania się.

Bieszczadzkie zacisza

Które miejscowości najlepiej wybierać, udając się w Bieszczady? Wszystko zależy od tego, jaki charakter będzie miał cały wyjazd. Bieszczady mogą mieć zupełnie dwa różne oblicza – w zależności od preferowanego typu wypoczynku.

Osoby kochające górskie wycieczki, wielogodzinne trasy, obcowanie z naturą w jej najczystszej postaci mogą zdecydować się na wybór innych miejsc docelowych niż turyści chcący poznać bardziej lokalny klimat bieszczadzkich miejscowości, ognisk i śpiewów z gitarą do samego rana. Oczywiście oba sposoby eksploracji Bieszczadów nie wykluczają się wzajemnie. Bliskość szlaków, niewielkie odległości części z nich od najpopularniejszych miejscowości turystycznych pozwalają na połączenie aktywnego wypoczynku w górach z zanurzeniem się w lokalnym klimacie.

Na liście miejscowości, które cieszą się mianem kultowych, obowiązkowych punktów na mapie turystycznej, z całą pewnością znajdą się Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Wetlina oraz Cisna. Każde z tych miejsc wyróżnia się niepowtarzalnym charakterem i specyfiką niewielkich górskich miejscowości. Wszystkie oferują zarówno miejsca noclegowe, jak też zaplecze w postaci restauracji czy karczm. Lokalne przysmaki, piękne krajobrazy i bieszczadzki klimat z całą pewnością podbiją serce niejednego turysty, który zawita w te rejony. Równocześnie w pobliżu każdej z wymienionych miejscowości nie brak szlaków, które pozwolą poznać prawdziwe piękno Bieszczadów – z ich wspaniałą roślinnością, nierzadko kapryśną pogodą i wspaniałymi połoninami.

Turystyczne klimaty

Alternatywą dla małych miejscowości w sercu gór są Solina, Polańczyk i Chrewt. Mogą pełnić rolę pierwszego przystanku na drodze ku Bieszczadom. Znacznie różnią się charakterem od wcześniej przytoczonych miejsc. Są turystycznym sercem pasma. To tu toczy się życie znane z kurortów – głośni turyści, duże hotele, niejednokrotnie wysokie ceny, ale też atrakcje. Do najbardziej przyciągających bez wątpienia zaliczyć można zaporę solińską. Tworzy ona największy polski sztuczny zbiornik wodny. Od lipca 2022 roku odwiedzający to miejsce mogą nie tylko wybrać się na spacer po niej i zwiedzić jej wnętrze, ale i podziwiać ją z kolejki gondolowej, uruchomionej w bezpośrednim pobliżu budowli.

Bieszczadzkie szlaki

Odwiedzając Bieszczady warto wybrać się na górskie szlaki. Nie są one tak wymagające, jak tatrzańskie, a równocześnie dostarczą więcej zróżnicowania i adrenaliny niż karkonoskie. Które zasługują na szczególną uwagę? Z całą pewnością odwiedzając ten rejon warto skierować się na Połoninę Wetlińską żółtym szlakiem z Przełęczy Wyżnej. Trasa zajmuje około 1 godziny i 15 minut. Na uwagę zasługuje także szlak czerwony z Brzegów Górnych na Połoninę Caryńską. Jest on do pokonania w półtorej godziny. Być w Bieszczadach i nie wejść na najwyższy szczyt pasma? Nie godzi się! Tarnica daje się podbić ścieżką „Orlika krzykliwego” z Wołosatego w 2 godziny i 30 minut. Mała i Wielka Rawka to kolejne szczyty, które warto dodać do listy wędrówek. Można na nie dotrzeć szlakiem zielonym/żółtym z Przełęczy Wyżniańskiej. Miłośnicy wspaniałych widoków na pewno powinni skierować swoje kroki także w stronę Bukowego Berda szlakiem żółtym z Mucznego. Bez wątpienia jest to jedna z piękniejszych bieszczadzkich tras!

Anna Miler

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -