wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaTurystykaBieszczady przyciągają turystów

Bieszczady przyciągają turystów

Bieszczady nie bez powodu uchodzą za modny i kuszący kierunek turystyczny w Polsce. Przyjemność tam znajdą zarówno miłośnicy górskich wędrówek, dzikiej natury, jak i amatorzy sportów wodnych, a także pasjonaci historycznych oraz kulturalnych ciekawostek. Bieszczady są bowiem pełne urokliwych zakątków, legend i tajemnic. To wszystko dopełniają inne nowo utworzone atrakcje.

Fot. Archiwum WEM

Rejon Bieszczadów przeżywa swój renesans. W tym południowo-wschodnim zakątku kraju każdy turysta znajdzie coś ciekawego dla siebie. Wielu miłośników tych gór chwali pobyty jesienne, kiedy rozległe lasy przybierają malownicze kolory, a doliny spowite są magiczną mgłą. Są też amatorzy zimowych wczasów, ale najwięcej osób wyrusza w Bieszczady latem.

Łagodne góry

Bieszczady są najniższym pasmem Karpat Wschodnich, które rozciąga się na terenach Polski, Ukrainy i Słowacji. Po polskiej stronie najwyższym szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.) z żelaznym krzyżem na pamiątkę pobytu Karola Wojtyły w 1953 r. Wybierając się w Bieszczady, warto dobrze zaplanować każdy dzień, uwzględniając na wędrówki miejsca i szlaki takie jak: Połonina Wetlińska – szlak żółty z Przełęczy Wyżnej, Połonina Caryńska – szlak czerwony z Brzegów Górnych, Tarnica – ścieżka „Orlik krzykliwy” z Wołosatego, Mała i Wielka Rawka – szlak zielony/żółty z Przełęczy Wyżniańskiej. Baza noclegowa w Bieszczadach jest rozbudowana.Na Połoninie Wetlińskiej znajduje się najwyżej położone schronisko w Bieszczadach – Chatka Puchatka.

Najpopularniejsze atrakcje

Większość osób kojarzy ten rejon kraju z Jeziorem Solińskim. Nie bez powodu. To prawdziwabieszczadzka atrakcja turystyczna. Są tam do dyspozycji plaże, rejsy statkami, wypożyczalnie łodzi, kajaków i rowerów wodnych. Można zwiedzać wnętrze Elektrowni Wodnej w Solinie. Wrażenie robi też zapora wodna.

Zagroda Żubra w Mucznem to kolejna bieszczadzka atrakcja. Żyje tam ponad 500 chronionych, okazałych osobników.

Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego – leży przy drodze ze Stuposian do Mucznego i przybliża tamtejsze dane rzemiosło, trud pracy węglarzy.

Muzeum Kultury Bojkóww Myczykowie – to kolejne ciekawe miejsce, mające w zbiorach dawne sprzęty, wyroby rzemiosła ludowego, naczynia, meble. Odbywają się tam warsztaty wyrobu ceramiki.

Bieszczadzka, leśna kolej wąskotorowa – powstała pod koniec XIX w. obecnie wozi turystów na dwóch trasach: Majdan – Balnica – Majdan i Majdan – Przysłup – Majdan. Warto odbyć taką małą podróż.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego ParkuNarodowego w Ustrzykach Dolnych – przeszło ono dużą modernizację, oferuje wiele ekspozycji, np. „Bieszczady dawniej i dziś”, „Biologia i systematyka świata zwierząt, „Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, „Flora I zbiorowiska roślinne”.

Muzeum Młynarstwa i Wsi – to również obiekt w Ustrzykach Dolnych.Można zobaczyć tam, jak wyglądała niegdyś produkcja mąki i jak wypiekano z niej chleb oraz inne lokalne przysmaki –proziaki.

Liczne cerkwieteprawosławne i greckokatolickie świątynie to ciekawe budowle i elementy historii tego regionu. Miłośnicy tego typu architektury sakralnej powinni zwiedzić zwłaszcza północno-wschodnią część Bieszczadów.

Kolejka gondolowa – to stosunkowo nowa atrakcja, zapewniająca „spacer w powietrzu”, podziwiający oglądać niesamowitą panoramę Bieszczadów i Jeziora Solińskiego. Funkcjonuje od lipca 2022 r.Trasa przejazdu koleją gondolową ma długość 1,5 km.

Słynne parki – to również opcja godna uwzględnienia w planach wakacji. Bieszczadzki Park Narodowy (pow. ponad 29 tys. ha), Park Krajobrazowy Doliny Sanu, Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy – można tam znaleźć ciszę i ukojenie po codziennej miejskiej gonitwie i hałasie.

Bieszczadzka fauna i flora

Tamtejsza przyroda jest niezwykle bogata i różnorodna. Symbolem zwierzęcym stał się żubr. Dorosły osiąga długość do 350 cm i wysokość w kłębie do 190 cm. Waga dużego samca przekracza 900 kg. Typowe dla bieszczadzkich lasów są też żbiki, mylone przez mniej wtajemniczonych z dużym kotem. Kolejni mieszkańcy to: jeleń karpacki, orlik grubodzioby, żmija zygzakowata, puchacz zwyczajny, puszczy uralski. Długo można wymieniać gatunki żyjące w tamtejszych lasach i nie tylko. Podczas wędrówek trzeba na nie uważać.

Jeśli chodzi o bieszczadzką roślinność, to dominujące są oczywiście drzewa – lasy stanowią tam ponad 70% powierzchni regionu. Królującym gatunkiem jest buk, którego udział wynosi 48%, poza tym dużo jest jodły, olszy szarej i sosny. Łatwo też spotkać świerka, graba, jawora, modrzewia i brzozę. Zachwyt wzbudzają też małe rośliny – okazałe mchy, paprocie, grzyby. Wśród ciekawych bieszczadzkich kwiatów są śnieżyca wiosenna, wilczomlecz karpacki, goździk skupiony, fiołek dacki, chaber Kotschego, wężymord górski, ciemiężyca biała czy ostrożeń wschodniokarpacki. Należy pamiętać o uszanowaniu wszystkich okazów, a szczególnie chronionych.

Jadąc w ten rejon Polski, choćby na kilka dni przy okazji innego pobytu w kraju, przywozi się stamtąd moc wrażeń, energii, zdjęć, znajomości i pragnienia powrotu raz jeszcze, a nawet więcej niż raz! Warto o tym przekonać się osobiście.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -