wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaBędą większe wyceny w szpitalnictwie

Będą większe wyceny w szpitalnictwie

Mogę zakomunikować, że będziemy chcieli przeznaczać ponad 1,2 mld zł w drugim półroczu na zwiększenie tzw. wycen w szpitalnictwie, w części ryczałtowej. Oznacza to, że zwiększymy wyceny o 7 pkt. proc. – powiedział w środę w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas panelu dyskusyjnego „Konsekwencje COVID–19 – jakie zmiany w systemie ochrony zdrowia?” w ramach pierwszego dnia XXX edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu, 7 września. Tegorocznym hasłem wydarzenia jest: „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Forum to 200 wydarzeń – m.in. paneli dyskusyjnych, konferencji, w których ma wziąć udział blisko 3 tys. uczestników z Polski, Europy, Azji a także USA. Fot. Marcin Obara/PAP

Niedzielski wyjaśnił, że zmiana ta będzie oznaczała przekazanie szpitalom, w tym powiatowym, blisko 750 mln złotych w perspektywie półrocza. Pieniądze te będą mogły być wykorzystane na uregulowanie wynagrodzeń. Ponadto pozwolą one na zwiększenie wynagrodzeń pracownikom, którzy nie byli beneficjentami rozwiązań związanych z minimalnym wynagrodzeniem.

Szef MZ wspomniał również, że we wtorek przeprowadzono rozmowy z dyrektorami szpitali. Zwracali oni uwagę, że regulacja minimalnych wynagrodzeń, która działa od początku lipca br., doprowadziła do podwyższenia wynagrodzenia ponad 250 tys. osób.

Minister zdrowia zapowiedział też, że zostanie przeznaczone dodatkowo 400 mln zł na zwiększenie wycen u lekarzy specjalistów.

„Jest to częściowo związane z realizacją programu +Profilaktyka 40 plus+. Chcemy uatrakcyjnić stawki, które pozwolą lekarzom specjalistom funkcjonować w ramach rynku publicznego i leczyć naszych pacjentów, którzy po realizacji i programu +Profilaktyka 40 plus+ będą wymagali dodatkowych konsultacji ze specjalistami” – podkreślił Niedzielski.

„Będziemy zmieniali wycenę świadczeń dla specjalistów” – oświadczył szef MZ.

W jego opinii przedstawione rozwiązania to odpowiedź na oczekiwania środowiska medycznego. „Mam nadzieję, że poziom emocji społecznych opadnie i będziemy mogli zajmować się tym, co jest najważniejsze – odbudową zdrowia Polaków i przygotowaniem się do czwartej fali zakażeń” – zaznaczył minister.

Katarzyna Herbut/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -