poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkBal Marszałkowski w sercu Manhattanu poprzedził Paradę Pułaskiego

Bal Marszałkowski w sercu Manhattanu poprzedził Paradę Pułaskiego

Pierwszy publiczny egzamin Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2019 jest już za nami. Darek Barcikowski zdał go co najmniej na piątkę z plusem. Bal Marszałkowski stanowiący nieodłączny element Parady Pułaskiego okazał się sukcesem pod wieloma względami. Impreza odbyła się w sobotę, 14 września, i tradycyjnie miała miejsce w eleganckiej sali bankietowej hotelu Marriott Marquis na Manhattanie.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 Darek Barcikowski wraz ze swoją armią złożoną z Marszałków i Miss Polonii poszczególnych lokalnych kontyngentów. Fot. BK

Uroczysty bankiet

Tegoroczny Bal Marszałkowski cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polonii, bowiem bawiło się na nim około 600 osób. Wśród nich była bardzo duża reprezentacja ze stanu Connecticut, który po raz pierwszy w 82-letniej historii Parady Pułaskiego będzie jej przewodził na czele z Darkiem Barcikowskim, pełniącym funkcję Wielkiego Marszałka. Również artystycznie imprezę uświetnił występ zespołu folklorystycznego Folk Dance Group „Polanie” z Bridgeport w stanie Connecticut. Dodatkowo solistka tej grupy, mezzosopranistka Karolina Wojteczko, na początku balu odśpiewała hymny narodowe – polski i amerykański – a na zakończenie jego oficjalnej części pieśni: „Boże coś Polskę” oraz „God Bless America”. Modlitwę wstępną wygłosił ks. Tomasz Przybył, wikariusz parafii pw. św. imienia Jezus ze Stamford w stanie Connecticut.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2018 Thomas J. Duch (z lewej strony) zaprezentował swojego następcę Darka Barcikowskiego. Z tyłu widać Aleksandrę Słabisz. Fot. BK

Na początku imprezy prowadzący: Aleksandra Słabisz i z Peter C. Eagler powitali gości i podziękowali im za przybycie. Słowa wdzięczności wyraziła także Jadwiga Heidi Kopala, przewodnicząca balu odpowiedzialna za jego przygotowanie.

Z kolei prezydent Komitetu Głównego Parady Pułaskiego Richard Zawisny poinformował, że tegoroczna parada honoruje dwóch wielkich polskich bohaterów zasłużonych również dla Ameryki: gen. Kazimierza Pułaskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego oraz zwrócił uwagę na historyczny moment, jakim jest tegoroczne przywództwo stanu Connecticut.

Pierwszy w historii New Britain Marszałek oraz Miss Polonia „Małej Polski”, a także Miss Polonia stanu Connecticut. Fot. BK

Przemawiał także konsul generalny RP Maciej Golubiewski, który – jak podkreślił – jest dumny, że po raz trzeci może uczestniczyć w tym ważnym dla Polonii wydarzeniu. Z kolei ubiegłoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Thomas J. Duch złożył podziękowania dla osób uczestniczących w 81. Paradzie Pułaskiego i podkreślił, ze dla niego było to jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie miał okazję przeżyć w swoim życiu. Chwalił Polonię, która jego zdaniem jest bardzo aktywna, ambitna i ma przed sobą przyszłość. Zaprezentował także swojego następcę. – Panie i panowie, oto cudowny młody mężczyzna, który jest przyszłością dla Polonii – Darek Barcikowski – mówił Thomas J, Duch.

Z kolei Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 wygłosił najdłuższe przemówienie. Chwalił w nim poszczególne kontyngenty, które miał okazję odwiedzić podczas lokalnych imprez marszałkowskich, a także zapewnił, że wszyscy są odpowiednio przygotowani do marszu Piątą Aleją w pierwszą niedzielę października. – Szanowni państwo, przez ostatnich kilka tygodni najczęściej zadawane mi pytanie brzmi: „czy jesteśmy gotowi na tegoroczną paradę?”. Patrząc dziś dookoła tej pięknej sali na was wszystkich myślę, że jesteśmy bardziej, niż gotowi – zapewniał Darek Barcikowski. Na zakończenie specjalną modlitwę odmówił ks. Janusz Dymek, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 Darek Barcikowski wziął udział w polonezie. Fot. BK

Marszałkowskie wystąpienie

Najważniejszym i zarazem najdłuższym przemówieniem w oficjalnej części balu było wystąpienie Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2019. Darek Barcikowski nie tylko zapewnił, że wszystkie kontyngenty są w pełni gotowe na tegoroczną paradę, ale także podsumował czas, odkąd został oficjalnie mianowany Wielkim Marszałkiem – czyli ostatnie osiem miesięcy. – Dla mnie osobiście ten rok, pomimo ilości obowiązków, był i jest niesamowitym doświadczeniem – mówił Wielki Marszałek.

W okresie tym miał on przyjemność wziąć udział w prawie wszystkich szarfowaniach lokalnych Marszałków oraz koronacjach Miss Polonii. Wspomniał również o imprezach charytatywnych, które w tym roku były czymś nowym podczas przygotowań do Parady Pułaskiego. Ich celem było zebranie dodatkowych funduszy na październikowe święto Polonii. Wśród tych akcji dobroczynnych były: Gala Oskarowa w New Britain, przyjęcie w letniej rezydencji prezydenta Trumpa z okazji wyścigów konnych Kentucky Derby oraz Brunch en Blanc na Manhattanie. Zwrócił także uwagę na jeden z sukcesów będących m.in. jego udziałem. – Ponoć książka pamiątkowa z okazji tegorocznej parady pobiła wszelkie rekordy – jest najgrubsza i najbardziej dochodowa w jej historii. Podejrzewam, że dlatego, iż Wielkim jej Marszałkiem jest w tym roku osoba, która na co dzień sprzedaje reklamy – podkreślił Darek Barcikowski. Poza tym, dzięki jego pracy, grono sponsorów Parady Pułaskiego powiększyło się w tym roku m.in. o takie nowe firmy i osoby jak: Polonia Business Association z New Britain, Polish National Credit Union z Massachusetts, Polish Roman Catholic Union of America, kancelarię Block O’Toole & Murphy oraz panią Blankę Rosenstiel.

Tegoroczny Wielki Marszałek podziękował także stałym sponsorom parady, którymi są m.in.: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Wspomniał także o wielkim zaangażowaniu lokalnych komitetów organizujących poszczególne kontyngenty. – Skala przygotowań do tej wyjątkowej, pierwszej niedzieli października przerosła moją wyobraźnię i chylę dziś czoła przed wami wszystkimi za waszą ciężką pracę, za zaangażowanie i oddanie. Większość osób, które biorą udział w paradzie, widzi efekt końcowy tego kolosalnego wysiłku i chyba tylko wąskie grono byłych Marszałków może sobie zdać sprawę ze skali pracy zaangażowanych osób – wyjaśniał Darek Barcikowski.

Zwrócił także uwagę na najmłodsze reprezentantki poszczególnych kontyngentów, które podczas szarfowania i koronacji pięknie mówiły po polsku o swoich osiągnięciach w szkole, zainteresowaniach i rodzinach oraz uczestnictwie w zespołach tanecznych i harcerstwie. – W tych najmłodszych patriotach widziałem siebie sprzed trzydziestu kilku lat. Bo ja też, jako dziecko, chodziłem do polskiej szkoły, tańczyłem w zespole folklorystycznym, byłem zuchem, a później harcerzem – wyliczał Wielki Marszałek. – Proszę państwa, dzięki tym najmłodszym uczestnikom naszej parady uświadomiłem sobie przez ostatnich 8 miesięcy, że przyszłość Polonii na ziemi amerykańskiej jest w dobrych rękach – zapewniał Darek Barcikowski.

W tym roku kontyngent ze Stamford, który świętuje jubileusz 50-lecia uczestnictwa w Paradzie, poprowadzi jako Marszałek Boga Davidson. Towarzyszyć jej będą Miss Polonia Stamford 2019 Marta Kaczyński i Junior Miss Polonia Stamford 2019 Oliwia Kubisiak. Fot. pulaskiparade.org

Podziękował także Polonii z Nowego Jorku i New Jersey za umożliwienie przedstawicielom stanu Connecticut przewodzenia tegorocznej Paradzie Pułaskiego. – To dzięki Waszej życzliwości oraz życzliwości głównego Komitetu Parady obecny rok dla Polonii w Connecticut jest rokiem wyjątkowym. Przez cały rok trwają przygotowania do tegorocznej parady, a Polonia w każdym zakątku stanu z entuzjazmem przeżywa fakt, że poprowadzimy tegoroczna paradę – mówił Wielki Marszałek, który mieszka i działa w New Britain. Właśnie w tym mieście, w tym roku powstał kolejny lokalny kontyngent i po raz pierwszy w historii wybrano Marszałka oraz Miss Polonię.

Podczas swojego przemówienia Darek Barcikowski wspomniał też o innym historycznym momencie, jaki spotkał New Britain oraz stan Connecticut, a mianowicie o wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. – To, że w roku, kiedy po raz pierwszy w historii Connecticut poprowadzi Paradę Pułaskiego, odbędzie się pierwsza w historii wizyta polskiej głowy państwa w stanie Connecticut, jest dla nas bezprecedensowym wydarzeniem i ogromnym wyróżnieniem – mówił z dumą Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019, który chyba tylko przez skromność nie powiedział, że sam – jako konsul honorowy – od dawna zabiegał o tę wizytę.

Na zakończenie przemówienia Darek Barcikowski zaprosił wszystkich do marszu Piątą Aleją w niedzielę 6 października oraz udziału w koncertach Natalii Kukulskiej, która nie tylko wystąpi w Nowym Jorku, New Britain i Stamford, tuż przed paradą, ale także będzie na niej gościem honorowym. – Dałem z siebie wszystko, aby tegoroczna parada była udana, wyjątkowa i żeby na długi czas została w waszej pamięci. Lecz zanim zaliczymy kolejną udaną paradę, musimy jeszcze zaliczyć kolejny udany bal! Życzę Wam udanego wieczoru i dziękuję, że tu jesteście! – stwierdził na zakończenie tegoroczny Wielki Marszałek.

Bal Marszałkowski uatrakcyjnił występ zespołu Zespół Pieśni i Tańca „Polanie” z Bridgeport, CT. Fot. BK

Część artystyczna

Po oficjalnych przemowach na środku sali pojawili się tancerze Folk Dance Group „Polanie” z Bridgeport, którzy poprowadzili tradycyjnego poloneza. W tańcu tym uczestniczyli wszyscy Marszałkowie, Miss Polonie, a także zaproszeni goście. Nieco później zespół „Polanie” zaprezentował swój występ. Poza tym odbyła się także prezentacja Komitetu Głównego Parady Pułaskiego. Jednak najważniejszym elementem balu była prezentacja Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego Darka Barcikowskiego, który – jak kiedyś gen. Kazimierz Pułaski – stanął na czele wielkiego kontyngentu złożonego z lokalnych dywizji Marszałków i Miss Polonii, Junior Miss Polonii i Little Miss Polonii. Wszyscy pięknie się prezentowali, co świadczyło m.in. o tym, że są świetnie przygotowani do 82. Parady Pułaskiego. Po marszałkowskiej prezentacji rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do północy. Gości bawił niezawodny zespół Zambrowiaccy, przy muzyce którego parkiet cały czas był wypełniony do ostatniego miejsca.

BK

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -