wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaDziałyPoradyBądź ostrożny, gdy wypożyczasz samochód

Bądź ostrożny, gdy wypożyczasz samochód

Gdy potrzebujemy samochodu po wypadku, gdy samochód jest w naprawie lub po prostu chcemy się wybrać w dłuższą podróż, ufamy, że pojazd wypożyczony w agencji będzie sprawny, bezpieczny i legalny oraz dowiezie nas do celu.

Wypożyczając samochód trzeba pamiętać, aby dokładnie przeczytać umowę i zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe opłaty lub ukryte koszty. Fot. Archiwum WEM

Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy po powrocie do domu po relaksujących wakacjach, są dodatkowe opłaty i prowizje za takie rzeczy jak radio satelitarne lub tajemnicze wgniecenia i zadrapania.

Ponieważ tego typu nieoczekiwane rachunki stają się coraz bardziej powszechne wśród klientów wynajmujących samochody, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć niezamierzonych wydatków i tajemniczych opłat.

Upewnij się, że jesteś świadom wszelkich „dodatkowych opłat”, które mogą podwyższyć rachunek za wypożyczenie auta nawet o setki dolarów. Wypożyczalnie samochodów mogą pobierać dodatkowe opłaty za takie rzeczy, jak radio satelitarne, GPS, elektroniczne urządzenia do poboru opłat drogowych i pomoc drogową. Zapytaj z góry, co jest, a co nie jest, zawarte w umowie najmu, aby uniknąć nieoczekiwanych wydatków. Przeczytaj uważnie umowę przed podpisaniem!

Przed zakupieniem ubezpieczenia od wypożyczalni samochodów skontaktuj się z firmami ubezpieczeniowymi, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś już objęty ubezpieczeniem. Jeśli Twój plan ubezpieczenia samochodu obejmuje kolizję i/lub kompleksową ochronę, możesz już być objęty ubezpieczeniem. Zadzwoń również do firmy obsługującej Twoją kartę kredytową, aby sprawdzić, czy ubezpieczenie samochodu na wynajem jest wliczone w cenę zakontraktowanych świadczeń. Jeśli tak, być może jesteś już objęty ubezpieczeniem. Planuj z wyprzedzeniem i wiedz, co masz, aby nie czuć presji na podejmowanie decyzji na miejscu.

Zrób zdjęcia wszelkich wgnieceń lub zadrapań, gdy tylko dostaniesz samochód. Zrób zdjęcia ponownie, gdy go będziesz zwracać. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się najemcy samochodów, jest obwinianie ich za szkody, których nie spowodowali. Jest to również jedno z najtrudniejszych oskarżeń do pokonania, ponieważ po podpisaniu formularza, który stwierdza, że nie było żadnych uszkodzeń samochodu w momencie odbioru, może być bardzo trudno udowodnić, że te wgniecenia już tam były, gdy otrzymałeś samochód. Jednym ze sposobów skutecznego zakwestionowania tych roszczeń jest posiadanie dowodów fotograficznych jakiegokolwiek wgniecenia, zarysowania lub zadrapania, które samochód miał przed jazdą. Upewnij się również, że firma rejestruje wcześniejsze uszkodzenia samochodu w umowie. Każde zadrapanie, bez względu na to, jak głębokie, powinno zostać zarejestrowane.

Nie kupuj paliwa po obniżonej cenie, oferowanego przez wypożyczalnię samochodów, chyba że wiesz, że nie będziesz mieć czasu, aby zatankować. Kiedy firmy oferują zbiornik paliwa po „obniżonej” cenie, przeważnie jest to cena taka sama lub nawet wyższa, jak na stacji benzynowej. Napełnij zbiornik na stacji benzynowej przed zwrotem samochodu. I upewnij się, że wiesz, co firma uważa za „częściowe”, jeśli weźmiesz samochód „częściowo zatankowany”. Obecne ceny paliwa są na tyle konkurencyjne, że absolutnie warto poszukać ceny niższej niż ta, którą Ci zaoferują.

Często sprawdzaj wyciągi z karty kredytowej przez co najmniej miesiąc po wynajęciu samochodu, aby upewnić się, że nie dodano żadnych niespodziewanych opłat. Jeśli widzisz opłaty od wypożyczalni i nie wiesz, za co one są, skontaktuj się z agencją i poproś o ich wyjaśnienie lub usunięcie. Jeśli odpowiedź nie jest satysfakcjonująca, możesz skontaktować się z wystawcą karty kredytowej, aby zakwestionować opłaty.

Dowiedz się z wyprzedzeniem, czy wypożyczalnia samochodów blokuje kwotę na karcie (zwykle setki dolarów), dopóki nie zwrócisz samochodu. Nie jest to nielegalne, ale może wpłynąć na dostęp do środków na karcie kredytowej, jeśli istnieje blokada, o której nie wiesz.

Aby proces wynajmu samochodu był tak łatwy i bezproblemowy, jak to tylko możliwe, warto pamiętać o tych rzeczach!

Pamiętaj:

  • Przeczytaj uważnie umowę.
  • Zadawaj pytania, jeśli nie rozumiesz umowy. Nie podpisuj niczego, dopóki w pełni nie zrozumiesz wszystkich zapisów.
  • Nie kupuj paliwa z wypożyczalni.
  • Zrób zdjęcia samochodu tuż po wypożyczeniu.
  • Nie kupuj automatycznie ubezpieczenia oferowanego przez wypożyczalnię. Większość kart kredytowych lub ubezpieczeń samochodowych ma to już wliczone w koszty.
  • Pamiętaj, aby być ostrożnym z połączeniem Bluetooth wypożyczonego samochodu, bo Twoje dane mogą zostać zapisane i ujawnione.

Możliwość wynajęcia samochodu, gdy jest to potrzebne, może ułatwić życie, ale upewnij się, że jesteś świadomym klientem i znasz swoje prawa i obowiązki przy podpisywaniu jakiejkolwiek umowy.

I jak zawsze, przekaż to rodzinie i przyjaciołom i bądź mądrym konsumentem.

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -