czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Kilka lat temu przenieśliśmy własność budynku w Nowym Jorku na tzw. „irrevocable trust”. Chodziło nam o oszczędności w razie płacenia kosztów opieki w domu spokojnej starości. Trust przewiduje, że po naszej śmierci nasze dzieci zostaną właścicielami nieruchomości. Teraz żona wystąpiła o rozwód. Mówi mi, że nie mamy żadnego majątku do podziału, ponieważ nieruchomość od kilku lat należy do trustu. Czy tak jest naprawdę? Dom był naszym jedynym majątkiem. Czy zostanę z niczym po rozwodzie?

Odpowiedź nie jest prosta. Co do zasady przekazanie majątku na trust w celu uniknięcia kosztów pobytu w domu opieki jest nieodwracalne – majątek taki nie należy już do poprzednich właścicieli. W razie rozwodu sąd sprawdza, jakie były postanowienia dokumentu trustu, jak długo przed rozwodem był założony, czy założyciel trustu pozbył się całkowicie kontroli w truście, czy zachował pewne prawa.

Tak więc jest wiele czynników, które będą brane pod uwagę. Na pewno majątek w formie „irrevocable trust” nie jest automatycznie traktowany jako majątek małżeński, przeznaczony do podziału między małżonków. Natomiast nie można powiedzieć z góry, że nic Panu się nie należy. Diabeł tkwi w szczegółach.

* * *

Zawierzam zawrzeć związek małżeński. Mam swój majątek i myślę o zawarciu umowy przedmałżeńskiej. Słyszałem, że to niepotrzebne, bo majątek nabyty przed małżeństwem jest traktowany jako osobny. Jak to wygląda?

Umowa przedmałżeńska może zawierać szereg postanowień dotyczących np. swobody dysponowania majątkiem w drodze testamentu – co jest ważne w przypadku, gdy mamy dzieci z poprzedniego związku i chcemy pozostawić im większą część bez ingerencji nowego małżonka, swobody ustalenia, kto będzie zarządcą spadku – bez tego małżonek ma pierwszeństwo. Prawidłowo sporządzona i podpisana umowa przedmałżeńska może też precyzyjnie określić, które składniki majątkowe nabyte w czasie małżeństwa będą wspólne, a które wejdą do majątku osobistego. W przeciwnym razie majątek nabyty w czasie małżeństwa przez jednego z małżonków jest poza nielicznymi wyjątkami uważany za majątek wspólny. Ponadto ustalić można zrzeczenie się alimentów małżeńskich w przypadku rozwodu czy separacji. To tylko podstawowe z wielu zagadnień, jakie mogą być ustalone w takiej umowie. W skrócie – im większy jest posiadany majątek lub bardziej skomplikowana sytuacja rodzinna, tym bardziej jest wskazana wizyta u prawnika – oczywiście zanim zawrzemy związek.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -