czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaAnalityk PISM: NATO minimalizuje ryzyka nieprzewidywalności polityki USA

Analityk PISM: NATO minimalizuje ryzyka nieprzewidywalności polityki USA

Zdaniem analityka PISM Wojciecha Lorenza decyzja o utworzeniu NATO-wskiego dowództwa w Wiesbaden minimalizuje ryzyka i przygotowuje Sojusz Północnoatlantycki na pewną nieprzewidywalność związaną z wyborami prezydenckimi w USA. To tworzenie drugiej nogi dla wsparcia Ukrainy – dodał.

Koordynator programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Wojciech Lorenz. Fot. PAP/Marcin Obara

Fragment wypowiedzi dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/74472/

Koordynator programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Wojciech Lorenz w piątek w Studiu PAP pytany był m.in. o znaczenie podjętej podczas szczytu NATO w Waszyngtonie decyzji o utworzeniu NATO-wskiego dowództwa w Wiesbaden (Niemcy), które przejmie od USA pieczę nad koordynacją dostarczania Ukrainie sprzętu i szkoleń. Do tej pory pomoc koordynowana była z amerykańskiej bazy lotniczej w Ramstein.

„To bardzo ważna decyzja, która przede wszystkim ma przygotować sojusz na pewną nieprzewidywalność związaną z wyborami (prezydenckimi) w Stanach Zjednoczonych. Rzeczywiście pomoc bilateralnie przekazywana dla Ukrainy była koordynowana w ramach formatu w Ramstein tzw. grupy kontaktowej ds. obronności Ukrainy i tutaj niezbędne było amerykańskie przywództwo i skala wsparcia USA” – powiedział.

Zdaniem Lorenza, gdyby wybory prezydenckie w USA wygrał Donald Trump i hipotetycznie zdecydował o radykalnym zmniejszeniu amerykańskiej pomocy i zabrakłoby amerykańskiego przywództwa, to „mogłoby to mieć bardzo negatywne konsekwencje” polityczne i praktyczne w kontekście zdolności do wspierania Ukrainy. „To tworzenie takiej drugiej nogi” – dodał.

„To na pewno nie eliminuje całkowicie, ale minimalizuje w jakimś stopniu ryzyka związane z nieprzewidywalnością amerykańskiej polityki” – powiedział.

Zakończony w czwartek szczyt NATO w Waszyngtonie zaowocował długą listą podjętych decyzji dotyczących Ukrainy. Najważniejsze z nich to: wzmocnienie jej obrony powietrznej dziesiątkami systemów, deklaracja o przeznaczeniu minimum 40 mld dol. na pomoc wojskową przez najbliższy rok, utworzenie NATO-wskiego dowództwa w Wiesbaden, stworzenie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy, deklaracja zwiększenia produkcji przemysłu obronnego.

Konkluzje ze szczytu mówią też o szeregu działań mających zbliżyć Ukrainę do NATO, w tym ustaleniu wymogów interoperacyjności wojsk ukraińskich z sojuszniczymi, zbliżenia systemu zakupów uzbrojenia do natowskiego standardu, a także współpracy w zidentyfikowaniu lekcji z obecnej wojny poprzez nowe NATO-wskie centrum JATEC w Bydgoszczy.

Cała rozmowa dostępna pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/analityk-pism-chiny-nie-bawia-sie-w-subtelna-gre-i-podwazaja-system-miedzynarodowy oraz https://wideo.pap.pl/videos/74467/

Adrian Kowarzyk/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -