poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceAmerykańskie tournée zespołu „Śląsk” już pod koniec września

Amerykańskie tournée zespołu „Śląsk” już pod koniec września

Już pod koniec września miłośnicy polskiej kultury, tańca, śpiewu i folkloru będą mogli na żywo obejrzeć występy jednego z najbardziej znanych i renomowanych polskich zespołów ludowych. 29 września w Connecticut Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny rozpocznie jesienne tournée po Ameryce, podczas którego zawita również do New Jersey, Nowego Jorku, Pensylwanii, Massachusetts, Ohio oraz Illinois.

W wyjątkowo ciekawym programie artystycznym Zespół „Śląsk” zaprezentuje zarówno polskie, ludowe utwory i tańce, jak i wybrane pieśni oraz układy taneczne z innych kultur świata. Fot. Materiały prasowe

Zespół tym razem zaprezentuje wyjątkowy repertuar – międzynarodowe tańce wykonywane do najpopularniejszych polskich utworów ludowych. Zespół zabierze widzów w 80-minutową podróż dookoła świata, zahaczając o miejsca takie jak Japonia, Izrael czy Wielka Brytania.

Najpiękniejsze, najbardziej charakterystyczne tańce i pieśni wielu narodów europejskich i światowych stworzą porywające widowisko, wprawiając widzów w zachwyt. Wśród repertuaru wokalnego znajdą się pieśni w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny: grecka „Athina” czy słowacka „Tańcuj, tańcuj”. Zabrzmi także „La Montanara” – reprezentująca włoską kulturę ludową, w opracowaniu muzycznym Ireneusza Łojewskiego, czy jedna z najpopularniejszych pieśni neapolitańskich Eduardo di Capua „O sole mio”, w porywającym wykonaniu tenorów Zespołu „Śląsk”.

Klimat paryskich uliczek przywoła piosenka „Ca c’est Paris”, kompozycja Jose Padilla, w opracowaniu muzycznym Krzysztofa Dziewięckiego, a do Niemiec przeniesie słuchaczy piosenka „Heidenröslein” Franza Schuberta w opracowaniu Stanisława Hadyny. W programie znajdą się także porywające, europejskie tańce w choreografii Juraja Kubanki: grecka „Zorba”, tańce słowackie, węgierskie i romskie, a także tańce irlandzkie w choreografii Renaty Łabędź. Nostalgiczna pieśń „Greensleeves” natomiast wprowadzi w klimat Wysp Brytyjskich.

Do malowniczego Kraju Kwitnącej Wiśni przeniesie publiczność piosenka „Jidai” wykonana przez artystów chóru Zespołu „Śląsk” w języku japońskim. W programie nie zabraknie również pieśni „America the Beautiful”, zawsze entuzjastycznie przyjmowanej przez amerykańską publiczność. Polską kulturę będą reprezentować tańce narodowe: kujawiak, oberek i krakowiak w choreografii Elwiry Kamińskiej oraz polonez i mazur w choreografii Władysława Stefanika.

Nowość w programie „ŚLĄSK TOUR – w 80 minut dookoła świata”, czyli tańce chasydzkie, których choreografię przygotował kierownik baletu Zespołu „Śląsk” Michaił Zubkov, to kolejna propozycja artystyczna zespołu, dzięki której publiczność będzie miała okazję przenieść się w piękne rejony Bliskiego Wschodu.

Tournée, które zainauguruje Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ameryce, dofinansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”, a lokalnym organizatorem trasy jest Polski Express Mass Media w Connecticut. Więcej informacji oraz bilety dostępne są na stronie www.polskiexpress.com.

WEM / Materiały prasowe


Gdzie będzie można obejrzeć „ŚLĄSK TOUR – w 80 minut dookoła świata”?

  • Czwartek, 29 września: Central Connecticut State University w New Britain, CT
  • Piątek, 30 września: Ritz Theater w Elizabeth, NJ
  • Sobota, 1 października: Lehman Center w Nowym Jorku, NY
  • Niedziela, 2 października: Archbishop Ryan High School w Filadelfii, PA
  • Wtorek, 4 października: Hanover Theater w Worcester, MA
  • Środa, 5 października: The Egg Performance – Hart Theater w Albany, NY
  • Piątek, 7 października: Breen Center w Cleveland, OH
  • Sobota, 6 października: McAninch Center w Chicago, IL
  • Niedziela, 9 października: Copernicus Center w Chicago, IL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -