niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaAmbasador RP w USA odwiedzi Florydę

Ambasador RP w USA odwiedzi Florydę

Atak Rosji na Ukrainę i wojna tocząca się w tym kraju już od ponad pół roku przykuwają uwagę światowych przywódców i mediów. Ale oczy świata skierowane są także na Polskę, która w wyniku tej sytuacji stała się krajem frontowym, kluczowym z punktu widzenia NATO, i jednocześnie pierwszą bezpieczną przystanią dla kilku milionów ukraińskich uchodźców. Jak Polska sprostała temu wyzwaniu? O tym właśnie będzie mówił ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski podczas wykładu, który wygłosi już 27 października na Uniwersytecie w Miami.

Ambasador Magierowski wygłosi wykład pt. „Polska odpowiedź na wojnę w Ukrainie”. Fot. Facebook.com/EmbassyofPolandWashingtonDC

Polska odpowiedź na wojnę w Ukrainie („Poland’s Response to the War in Ukraine”) będzie tematem prelekcji, którą ambasador RP w Stanach Zjednoczonych wygłosi w czwartek, 27 października, w Jay I. Kislak Center w Coral Gables, wchodzącym w skład kampusu Uniwersytetu w Miami.

Od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska nagle stała się państwem frontowym, stawiając czoła wyzwaniom w postaci przyjmowania niekończących się fal uchodźców, dostarczania pomocy humanitarnej na Ukrainę i wspierania wysiłków wojskowych w celu odparcia rosyjskiego agresora. Postrzeganie Polski jako ważnego węzła geopolitycznego znacznie wzrosło, podobnie jak jej ogólna pozycja na arenie międzynarodowej. Czy ostatnie wydarzenia doprowadzą do długoterminowej zmiany w polityce europejskiej, z Polską jako nowym, kluczowym graczem? Te kwestie będzie się starał wyjaśnić w swoim wystąpieniu ambasador Magierowski.

Jego prelekcja zainauguruje cykl wykładów współorganizowanych w ramach Programu Polskiego Dziedzictwa im. Lady Blanki Rosenstiel (Lady Blanka Rosenstiel Endowed Program in Polish Heritage) przez Centrum Humanistyczne Uniwersytetu w Miami oraz Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami. Wydarzenie to może dojść do skutku dzięki hojności Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami, który przeznaczył donację na ten cel. Program ten tym samym wpisuje się w misję Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami oraz w działalność jego założycielki i prezes Blanki Rosenstiel, która już od pół wieku działa aktywnie w społeczności polonijnej (m.in. piastując funkcję konsula honorowego RP w Miami) i całym sercem jest oddana Polsce, a to oddanie przejawia się w postaci szeregu inicjatyw odbywających się pod egidą Instytutu. Posiadający status organizacji non profit Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami od samego początku swego istnienia, czyli od 1972 r., promuje w USA polską kulturę i osiągnięcia polskich naukowców oraz artystów, wspomaga również stypendiami zdolnych polonijnych studentów. W lutym br. uroczyście celebrowano złoty jubileusz Instytutu podczas 50. Balu Polonaise w Miami, będącego jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla Polonii amerykańskiej, w którym jak zwykle wzięli udział goście z kilkunastu krajów świata reprezentujący naukową, towarzyską, polityczną i artystyczną elitę. Wśród gości był także ambasador Marek Magierowski, który teraz ponownie odwiedzi Florydę.

Dodatkowe informacje na temat serii wykładów można znaleźć na stronie: bit.ly/Rosenstiel_Ambassador oraz stronie Instytutu www.ampolinstitute.com. Wstęp na wykład ambasadora, który odbędzie się 27 października o godz. 7:00 pm, jest wolny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem wyżej wymienionych stron. W celu uzyskania więcej informacji na temat wykładu można również skontaktować się z Beatą Paszyc – dyrektor Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami, pisząc na adres: director@ampolinstitute.org lub pod numerem tel.: 305-864-2349.

WEM


Marek Magierowski urodził się w 1971 r. Ukończył studia hispanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez ponad 20 lat pracował jako reporter, redaktor i publicysta. Był m.in. zastępcą szefa działu gospodarczego w „Gazecie Wyborczej”, szefem działu zagranicznego oraz działu biznes tygodnika „Newsweek Polska”, zastępcą redaktora naczelnego „Forum”. W latach 2006-2011 był zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, następnie, jako publicysta, pisał o polityce zagranicznej w tygodnikach „Uważam Rze” i „Do Rzeczy”. W październiku 2015 r. zakończył karierę dziennikarską i rozpoczął pracę w Kancelarii Prezydenta RP jako ekspert ds. dyplomacji publicznej, następnie został dyrektorem Biura Prasowego KPRP. Od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od czerwca 2018 roku do listopada 2021 roku pełnił funkcję ambasadora RP w Izraelu. 23 listopada 2021 r. objął stanowisko ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -