niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkAdrian Kubicki nowym konsulem generalnym RP w Nowym Jorku

Adrian Kubicki nowym konsulem generalnym RP w Nowym Jorku

Od środy, 4 marca, funkcję konsula generalnego w Nowym Jorku oficjalnie pełni Adrian Kubicki, dotychczasowy dyrektor znajdującego się w tej metropolii Instytutu Kultury Polskiej. Nominację podpisaną przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza wręczył mu jego zastępca Paweł Jabłoński pełniący funkcję podsekretarza stanu. W ceremonii uczestniczyła także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, przebywająca w tym czasie z wizytą roboczą w Stanach Zjednoczonych.

Nowym konsulem generalnym w Nowym Jorku został Adrian Kubicki, dotychczasowy dyrektor Instytutu Kultury Polskiej. Fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Nominacja konsularna

Prócz oficjalnych gości z Polski w uroczystości wręczenia Adrianowi Kubickiemu nominacji do pełnienia funkcji konsula generalnego wzięli udział przedstawiciele różnych polonijnych organizacji biznesowych i kulturalnych, wśród których było wielu jego znajomych i przyjaciół. Jest to związane z tym, że jako dyrektor biura komunikacji i rzecznik prasowy PLL LOT, a później także jako dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, miał okazję blisko współpracować z Polonią zamieszkującą wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Podczas ceremonii nominacyjnej przedstawiciele polskiego rządu, zarówno marszałek Sejmu Elżbieta Witek, jak i wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, bardzo ciepło wypowiadali się o nowym konsulu generalnym, zwracając jednocześnie uwagę na jego duże doświadczenie. – Jest on człowiekiem niezwykłym, bardzo ciepłym i bezpośrednim. Jestem przekonana, że będzie świetnie z państwem współpracował i ten konsulat spełni swoją rolę – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Także podsekretarz stanu nie stronił od pochwał. – Jest to człowiek z niezwykle dobrym i bogatym doświadczeniem. Pomimo swojego młodego wieku na pewno ma doświadczenie większe niż niejeden dyplomata ze znacznie dłuższym stażem – zapewniał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Nowo mianowany konsul generalny tuż po odebraniu nominacji podkreślił, że jest po to, żeby służyć Polonii oraz naszemu krajowi i zapewnił, że jest do dyspozycji od zaraz. –Najważniejsze jest to, żeby Polonia trzymała się razem i mam nadzieję, że wspólnie do tego doprowadzimy i będziemy kontynuować dialog w różnych sprawach, które są ważne dla Polski – mówił konsul generalny. Adrian Kubicki do swoich kluczowych zadań zalicza wspieranie Polaków mieszkających w nowojorskim okręgu konsularnym, dotarcie do jak największej grupy Amerykanów polskiego pochodzenia zamieszkujących podległy mu jurysdykcyjnie rejon, a także budowanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich i wspieranie relacji biznesowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz promocję Polski we wszystkich ważnych dla Polaków i Amerykanów dziedzinach.

Nominację konsularną Adrianowi Kubickiemu (z lewej) wręczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości nominacyjnej zarówno nowo mianowany konsul generalny Adrian Kubicki, jak i polscy politycy: marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, długo rozmawiali z przedstawicielami Polonii obecnymi na ceremonii, a także chętnie robili sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Dla marszałek Sejmu uroczystość w Konsulacie Generalnym była zakończeniem dwudniowej roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych, podczas której wraz z przewodniczącymi parlamentów krajów bałtyckich spotkała się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i rozmawiała na temat bezpieczeństwa Europy, zagrożenia ze strony Rosji oraz inicjatywy Trójmorza. Elżbieta Witek odwiedziła również grób Jana Karskiego i Sanktuarium Jana Pawła II w Waszyngtonie, a także złożyła kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Z kolei dla wiceministra spraw zagranicznych wręczenie nominacji nowemu konsulowi generalnemu było początkiem wizyty w USA. Następnego dnia miał w amerykańskim Kongresie odbyć rozmowy dotyczące współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Konsul generalny

Adrian Kubicki ma 33 lata. Z wykształcenia jest socjologiem. Przez niespełna siedem lat był dziennikarzem radiowym, pisał do dzienników i magazynów oraz portalu zajmującego się problematyką organizacji pozarządowych. W swojej pracy szczególnie interesował się zagadnieniami z zakresu pomocy humanitarnej i rozwojowej. Od 2014 roku zajmował się komunikacją, promocją i relacjami z mediami. Dołączył do zespołu Polskich Linii Lotniczych LOT najpierw jako menedżer odpowiedzialny za komunikację firmy na kilkudziesięciu rynkach zagranicznych, następnie jako dyrektor biura komunikacji i rzecznik prasowy odpowiedzialny za kreowanie strategii komunikacyjnej PLL LOT i reprezentowanie tej firmy w mediach. W czasie pracy w linii lotniczej zorganizował i reprezentował spółkę na konferencjach i wydarzeniach promocyjnych na całym świecie: od Tokio, Singapuru, Seulu czy Sydney po Los Angeles, Miami, Chicago i Nowy Jork. W 2017 roku stał się jednym z inicjatorów kampanii „Bez wiz do USA”, która ostatecznie doprowadziła do obniżenia odsetka odmów w amerykańskim procesie wizowym i wejścia Polski do Visa Waiver Program. Od sierpnia 2019 roku do końca lutego 2020 roku kierował Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku, organizując liczne wydarzenia promujące Polskę, polską kulturę, naukę i historię w Stanach Zjednoczonych.

AD

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -