wtorek, 22 października, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaMSZ: Polska będzie konsekwentnie wspierać Mołdawię na drodze do UE

MSZ: Polska będzie konsekwentnie wspierać Mołdawię na drodze do UE

Polska będzie konsekwentnie wspierać Mołdawię w procesie modernizacji kraju i na drodze do Unii Europejskiej – podkreśliło we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych, komentując wyniki wyborów prezydenckich oraz referendum w tym kraju.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Marcin Obara

Według danych Centralnej Komisji Wyborczej po zliczeniu 100 proc. głosów w niedzielnym referendum, które dotyczyły wpisania do mołdawskiej konstytucji eurointegracji jako strategicznego celu państwa, na „tak” zagłosowało 50,46 proc. wyborców. Również w niedzielę prozachodnia prezydentka Maia Sandu wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich, uzyskując 41,98 proc. poparcia, i w drugiej turze zmierzy się z byłym prokuratorem generalnym Alexandrem Stoianoglo, który zdobył 26 proc. głosów.

„Składamy wyrazy uznania dla Mołdawii za pomyślne przeprowadzenie pierwszej tury wyborów prezydenckich i referendum konstytucyjnego dot. integracji z UE – pomimo rosyjskich ataków hybrydowych” – przekazało MSZ na swoim profilu na platformie X.

Jednocześnie resort oświadczył, że Polska będzie konsekwentnie wspierać Mołdawię w procesie modernizacji kraju i na drodze do Unii Europejskiej.

W poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że w obliczu hybrydowych działań Rosji Mołdawia pokazała, że jest niezależna, silna i pragnie europejskiej przyszłości. Złożyła również gratulacje obywatelom Mołdawii oraz prezydentce Sandu. „Zrobiłaś to znowu!” – napisała na X, zwracając się do mołdawskiej przywódczyni.

Mimo zwycięstwa zwolenników integracji z UE, przewaga opcji na „tak” była znacznie mniejsza od oczekiwanej. Z wcześniejszych sondaży wynikało, że w Mołdawii jest około 50-55 proc. osób gotowych zagłosować w referendum na „tak”, a wraz z diasporą wynik ten miał przekroczyć nawet 60 proc. Sandu stwierdziła, że jest to m.in. wynik działań Rosji, która miała zapłacić za głosowanie na „nie” co najmniej 150 tys. ludziom.

andr/mrr/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -