czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkWieczór Dziedzictwa Polskiego w Ratuszu na Queensie

Wieczór Dziedzictwa Polskiego w Ratuszu na Queensie

Uroczystość w Helen Marshall Cultural Center, mieszczącym się w Queens Borough Hall, była drugą tegoroczną dużą imprezą celebrującą tegoroczny Polski Dzień Dziedzictwa Narodowego w Stanach Zjednoczonych. Odbyła się w czwartek, 3 października, i była okazją do uhonorowania działaczy zasłużonych dla nowojorskiej Polonii, a w szczególności dla Queensu.

Wyróżnienie dla kpt. Mieczysława Madejskiego odebrała Rita Cosby. Obok stoją Grzegorz Fryc oraz Ewa Kornacka. Fot. AD

Część oficjalna

Organizatorami czwartkowej uroczystości, w ramach której świętowano Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych, była Melinda Katz – prezydent Queensu wraz z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku, organizacją P.O.M.O.C. z Ridgewood, a także Kongresem 60 Milionów. Uroczystość rozpoczęła się od hymnów narodowych – polskiego i amerykańskiego – odśpiewanych odpowiednio przez Wojciecha Morrisseya-Bukalskiego oraz Tomaczka Bednarka, który także na zakończenie zaśpiewał amerykańską pieśń patriotyczną „God Bless America”. Imprezę prowadził Grzegorz Fryc, współtwórca Kongresu 60 Milionów oraz organizator jego nowojorskiej edycji. Na początku krótkie przemówienie wygłosiła , prezydent Queensu  Melinda Katz, która w związku ze swoimi obowiązkami nie mogła wziąć udziału w całej imprezie. Krótką modlitwę odmówił ks. Grzegorz Stasiak – koordynator Polskiego Apostolatu w brooklyńskiej diecezji, do której należy także Queens. Z kolei wicekonsul Kamil Henne odczytał specjalny list przesłany na tę uroczystość przez konsula generalnego Macieja Golubiewskiego, który aktualnie przebywa w Europie, przez co nie mógł osobiście uczestniczyć w czwartkowym wydarzeniu.

Wieczór Dziedzictwa Polskiego w Ratuszu na Queensie rozpoczęła prezydent Queensu Melinda Katz, prezydent Queensu. Fot. AD

Najważniejszym elementem Wieczoru Dziedzictwa Polskiego w Ratuszu na Queensie było uhonorowanie zasłużonych osób specjalnym wyróżnieniem, tzw. Citation of Honor. Wręczała je Ewa Kornacka  – dyrektor wykonawcza organizacji P.O.M.O.C. wraz z Grzegorzem Frycem. Otrzymali je prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, biskup pomocniczy diecezji brooklyńskiej ks. bp Witold Mroziewski, Witold Białokur oraz powstaniec warszawski kpt. Mieczysław Madejski. Niestety, osobiście wyróżnienie to przekazano tylko ks. bp. Witoldowi Mroziewskiemu, ponieważ pozostałe osoby z różnych przyczyn nie mogły pojawić się na uroczystości. W imieniu dr. Doroty Andraki „Citation of Honor” odebrał konsul Kamil Henne, wyróżnienie Witolda Białokura, który obecnie przebywa w Polsce, wręczono jego żonie, natomiast okolicznościowy dyplom dla kpt. Mieczysława Madejskiego odebrała zaprzyjaźniona z nim Rita Cosby, której ojciec – Ryszard Kossobudzki – również był powstańcem warszawskim. Dzięki tym osobom, wyróżnienia w imieniu organizatorów, niebawem zostaną przekazane ich laureatom.

Część artystyczna

Podczas czwartkowego, polonijnego święta w Helen Marshall Cultural Center, mieszczącym się w Queens Borough Hall, miało także miejsce kilka występów. Jako pierwszy krótki recital – momentami bardzo dynamiczny – zaprezentował Tomaczek Bednarek, artysta, który kiedyś współpracował z Frankiem Sinatrą, a prywatnie jest mężem Rity Cosby. Zaśpiewał kilka przebojowych piosenek, wśród których znalazły się również amerykańskiej pieśni patriotyczne. Bardzo żywiołowy występ dał zespół Rebel Babel Film Orchestra kierowany przez polskiego rapera i beatboksera Łukasza Rostkowskiego, bardziej znanego pod artystycznym pseudonimem L.U.C. Wystąpiła także znana młoda polska skrzypaczka Kinga Augustyn, która zaprezentowała kilka utworów klasycznych. Tak więc część artystyczna była bardzo zróżnicowana, przez co każdy z uczestników imprezy mógł znaleźć coś dla siebie. Na wszystkich czekał także pyszny poczęstunek przygotowany przez restaurację Kaskade oraz firmę Lowell Foods.

W programie artystycznym wystąpił m.in. zespół Rebel Babel Film Orchestra kierowany przez Łukasza Rostkowskiego. Fot. AD

Wyróżnione postaci

Wyróżnienia w postaci tzw. „Citation of Honor” zawsze wręczane są najbardziej zasłużonym działaczom polonijnym związanym z Queensem.

Dr Dorota Andraka jako prezes działającej od 1925 roku Centrali Polskich Szkół Dokształcających reprezentuje także wiele polonijnych sobotnich szkół, również funkcjonujących na Queensie. Poprzez swoją funkcję ma bardzo duży wpływ na naukę i rozwój intelektualny dzieci i młodzieży polonijnej.

Wyróżnienie ks. bp. Witoldowi Mroziewskiemu wręczyła Ewa Kornacka, dyrektor wykonawcza organizacji P.O.M.O.C. Z tyłu stoi Grzegorz Fryc.

Ks. bp Witold Mroziewski jest nie tylko biskupem pomocniczym w diecezji brooklyńskiej, ale również proboszczem parafii św. Krzyża na Maspeth, jednego z największych skupisk polskich wiernych. Poprzez swoją działalność duchowo-społeczną wpływa nie tylko na polonijną społeczność, ale również na środowisko amerykańskie oraz różne nacje zamieszkujące Brooklyn i Queens.

Witold Białokur jest inżynierem, tancerzem, artystą, trenerem olimpijczyków, biegaczem, maratończykiem, a także zwycięzcą konkursu na Biegacza Roku, organizowanego przez największą organizację biegaczy na świecie – New York Road Runners. Poprzez swoje podejście do sportu i życia kształtuje wśród wielu osób – w tym mieszkańców Queensu – aktywny tryb życia.

Kpt. Mieczysław Madejski, powstaniec warszawski, mieszkający na Long Island, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie Queensu, swoją postawą, ale również poprzez wiele różnych akcji i inicjatyw, w których w przeszłości uczestniczył, pozytywnie wpływa na wychowanie oraz kształtowanie patriotyzmu wśród wielu osób.

AD

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -