niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaUSANowy JorkNowy Most Kościuszki dumą Nowego Jorku

Nowy Most Kościuszki dumą Nowego Jorku

Od kilkunastu dni nowojorczycy mogą w pełni korzystać z nowego Mostu Kościuszki łączącego Brooklyn z Queensem i biegnącego nad ciekiem Newtown Creek. W środę, 28 sierpnia, do użytku oddana została jego druga część. Jak zapowiada gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo, dzięki temu korki na autostradzie BQE w okolicy granic obu dzielnic zmniejszą się o 65 procent.

Uroczystego przecięcia wstęgi otwierającego drugą część nowego Mostu Kościuszki dokonano w środę 28 sierpnia. Fot. Flickr/GovernorAndrewCuomo

Przecięcie wstęgi

Uroczystego otwarcia drugiej części Mostu Kościuszki dokonało kilku nowojorskich polityków z gubernatorem Andrew Cuomo na czele. Wśród nich byli także m.in.: kongresmanka Carolyn B. Maloney, poseł stanowa Catherine Nolan, poseł stanowy Joseph Lentol oraz Matilda Cuomo, była tzw. adwokatka praw dzieci i kobiet w czasie gdy jej mąż Mario Cuomo pełnił funkcję gubernatora (w latach 1983-1994). Jednak w uroczystości oddania do użytku drugiej nitki mostu łączącego Queens z Brooklynem uczestniczyło wielu innych polityków i ważnych osobistości. Polonię reprezentował m.in. konsul generalny RP Maciej Golubiewski, była dr Iwona Korga, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, oraz harcerze i dzieci szkolne w ludowych strojach. Ceremonia rozpoczęła się przed południem na moście, a zakończyła wieczorem pokazem iluminacji zdobiącej ten obiekt, którą zaprezentowano do rytmu znanych przebojów o Nowym Jorku. Wówczas można było zobaczyć jak pięknie Most Kościuszki prezentuje się na tle oświetlonego Manhattanu. Jego kolorowa iluminacja jest tylko jednym z wielu elementów wyróżniających go spośród innych nowojorskich mostów. Jest on uznany za najnowocześniejszy i przynoszący dumę nie tylko dla miasta, ale także całego stanu. Prezydent Queensu Melinda Katz stwierdziła nawet, że jest on „kamieniem milowym”.

Pochwały i opinie

Podczas obu uroczystości – przedpołudniowej oraz wieczornej – było wiele przemów wygłoszonych przez nowojorskich polityków oraz działaczy związanych z infrastrukturą miejską i stanową lub dzielnicami, które łączy Most Kościuszki. – Oryginalny (wybudowany w 1939 roku) sześciopasmowy most był miejscem sławetnych wąskich gardeł, w których tworzyły się korki. Na nowym Moście Kościuszki znajduje się dziewięć szerszych pasów, ścieżka dla pieszych i rowerzystów oraz pobocza – wszystko to pomoże zmniejszyć korki o 65 procent i zaoszczędzić czas dojeżdżających do pracy oraz wpłynie na poprawę środowiska naturalnego – powiedział gubernator Andrew Cuomo. Dodał, że w czasie zdominowanym przez negatywne emocje, frustrację i gniew, most ten jest przykładem tego, co władza i społeczeństwo mogą wspólnie osiągnąć pod warunkiem, że wszyscy skupią się na pozytywach. Z kolei poseł stanowy Joseph Lentol stwierdził, że nowy Most Kościuszki dodaje uroku panoramie Brooklynu i pozytywnie wpływa na życie jego mieszkańców. – Poprawia warunki do poruszania się po naszej dzielnicy i zmniejsza hałas związany z ruchem dla osób mieszkających wokół mostu – dodał polityk pochodzący z Greenpointu.

Jego koleżanka ze zgromadzenia stanowego – Catherine Nolan – stwierdziła, że ukończenie budowy Mostu Kościuszki jest zwycięstwem dla wszystkich nowojorczyków. – Nowy most, zapewniając lepsze połączenie między Brooklynem a Queensem, wzmocni nasze miasto, znacznie ułatwi podróżowanie oraz zwiększy dostępność naszych dzielnic – podkreślała poseł stanowa Catherine Nolan, dziękując przy okazji gubernatorowi Cuomo za jego przywództwo i wszystkim, którzy niestrudzenie pracowali przy budowie Mostu Kościuszki.

Pochwał dla gubernatora nie szczędziła także w swoim przemówieniu prezydent Queensu Melinda Katz, która wychwalała go m.in. „za nieocenione wsparcie dla nowego Mostu Kościuszki”. Poza tym stwierdziła, że otwarcie jego drugiej nitki „to ważny kamień milowy, który poprawi bezpieczeństwo i przyniesie korzyści mieszkańcom Queensu poprzez znaczną poprawę przepływu ruchu na autostradzie BQE”. Również komisarz Stanowego Departamentu Transportu Marie Therese Dominguez bardzo ciepło wyrażała się o Andrew Cuomo i nowo oddanym do użytku obiekcie. – Otwarcie drugiej nitki Mostu Kościuszki jest doniosłym osiągnięciem, z którego każdego dnia skorzystają setki tysięcy kierowców. Oba jego przęsła staną się stałym elementem panoramy Nowego Jorku i źródłem dumy dla wszystkich nowojorczyków jako symbol postępu, jaki robimy pod przewodnictwem gubernatora Cuomo w kierunku ożywienia naszej infrastruktury – mówiła komisarz Marie Therese Dominguez. Nowojorskiego gubernatora wychwalali także inni politycy i uczestnicy uroczystości oddania do użytku drugiej części Mostu Kościuszki.

Nowojorska duma i kamień milowy

Jest wiele dowodów na to, że słowa polityków mówiących o tym, że mowy Most Kościuszki jest dumą Nowego Jorku oraz stanowi kamień milowy w jego rozwoju są zasadne. Jest on pierwszym mostem z kolorowym oświetleniem oraz iluminacją regulowaną m.in. w rytm muzyki. Jest także najbardziej nowoczesnym nowojorskim mostem, a poza tym pierwszym oddanym do użytku od 1964 roku, kiedy to wybudowano Most Verrazano-Narrows łączący Brooklyn ze Staten Island. Nowy Most Kościuszki posiada pięć pasów prowadzących z Brooklynu na Queens oraz cztery w kierunku przeciwnym. W dodatku po stronie z ruchem z Queensu na Brooklyn dodatkowo wybudowano ścieżkę da rowerzystów, a dla pieszych tras z pięknym widokiem na Manhattan. Koszt całkowitej budowy mostu zamknął się w planowanym budżecie i wyniósł 873 mln dolarów. Rozpoczęto ją w 2014 roku. Pierwsza nitka Mostu Kościuszko została oddana do użytku pod koniec kwietnia 2017 roku. Z Mostu Kościuszki codziennie korzysta około 200,000 osób dojeżdżających do pracy. Przed oddaniem do użytku jego drugiego przęsła, po jego pierwszej części – podobnie jak kiedyś po starym Moście Kościuszki – kierowcy mieli do dyspozycji tylko po trzy pasy w każdą stronę. Konstrukcja mostu wybudowana w 1939 roku z myślą o 10 tys. samochodów przejeżdżających po niej każdego dnia służyła nowojorczykom przez 78 lat i została wyburzona 26 lipca 2017 roku, już po oddaniu pierwszej nitki nowego Mostu Kościuszki.

AD

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -