sobota, 23 listopada, 2024

Studniówka 2019

Tradycyjnym, dostojnie odtańczonym, polonezem rozpoczął się jedenasty w historii szkolnictwa polonijnego wschodniego wybrzeża Ameryki bal maturalny, zwany potocznie studniówką. Bal, który odbył się 2 lutego 2019 roku w wykwintnej restauracji Royal Manor w Garfield, NJ, na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Młodzież na Balu Maturalnym 2019. Fot. Archiwum CPSD

Poloneza czas zacząć!

„Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.
Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi,
Dano hasło, zaczęto taniec- on prowadzi.”

Poloneza poprowadziła dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, w parze z wicekonsulem Mateuszem Gmurą z Konsulatu RP w Nowym Jorku oraz wiceprezes na stany New Jersey i Pensylwania Maria Marchwiński wraz z dyrektorem wykonawczym PSFUK, Bogdanem Chmielewskim. Tuż za nimi w rytm melodii Kilara podążyli abiturienci reprezentujący 27 polskich szkół z czterech stanów: New Jersey, Nowego Jorku, Pensylwanii i Connecticut. Później inicjatywę przejął DJ Kacper, zapraszając wszystkich na parkiet.

Polonijna młodzież

W balu studniówkowym uczestniczyło 614 osób, w tym 232 uczniów klas maturalnych z 27 szkół. Ze stanu New Jersey udział wzięły: Akademia Języka Polskiego z Manchester, Polska Szkoła Jagiellonów, Inc. w Passaic, PSD im. Bł. J. Popiełuszki w Passaic, PSD im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, PSD Gniazda 946 Sokołów Polskich w Manville, Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, Akademia Jana Pawła II w South Amboy, PSD im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, PSD ZPA w Perth Amboy, PSD przy parafii św. Jadwigi w Trenton, PSD im. Kazimierza Pułaskiego w S. Hackensack, PSD Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark; ze stanu Nowy Jork: PSD im. Henryka Sienkiewicza, Brooklyn, PSD przy parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza, Brooklyn, PSD im. K. Pułaskiego, Brooklyn, Polska Szkoła Sobotnia przy parafii św. Cyryla i Metodego, Brooklyn, Polska Szkoła im. św. Maksymiliana M. Kolbego, Riverhead, PSD im Z. Herberta w Copiague, Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II, Maspeth, PSD im św. Faustyny; ze stanu Connecticut: Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain, Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bridgeport, Polska Szkoła Sobotnia im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, Polska Szkoła Sobotnia im. Adama Mickiewicza w Stamford; oraz ze stanu Pensylwania: PSD im. św. Wojciecha w Filadelfii, Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Kantego w Filadelfii, PSD im. Jana Pawła II w E. Stroudsburg, Polska Szkoła „Ogniwo” – Polish Learning Center w Morrisville.

Honorowi goście

Patronat honorowy nad studniówką objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ambasada RP w Waszyngtonie, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, sponsorem była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, a gośćmi balu – oprócz uczniów, nauczycieli, rodziców i wspomnianych wcześniej osób – byli: prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej dr Jolanta Tatara z Chicago, IL, dr Iwona Korga, prezes i dyrektor wykonawczy Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz dyrektor PSFUK, przewodniczący Rady Dyrektorów PSFUK Krzysztof Matyszczyk wraz z dyrektorami: Małgorzatą Czajkowską, Leonem Fuksem i Pawłem Maciągiem.

Dyrektorzy i wychowawcy wyróżnieni symboliczną wiązanką kwiatów. Kwiaty przygotowała p. Ewa z Secret Garden, Wallington. Fot. Archiwum CPSD

„Gdziekolwiek byś nie był, cokolwiek nie robił” – jak mawiał wielki Polak św. Jan Paweł II – „czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz. To lepsze niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swą młodość i gubić wielki skarb, wielki niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś Ty sam” – powiedziała na wstępie uroczystości wiceprezes Centrali Anna Tracz, która prowadziła konferansjerkę z prezes na stany NJ i PA Marią Marchwiński.

Za 100 dni matura!

Część oficjalną rozpoczęła prezes CPSD dr Dorota Andraka, która skierowała ciepłe słowa do maturzystów, życząc by „szczególna wiedza i umiejętności nabyte w polskiej szkole były dla nich przepustką do sukcesu i by Polska była zawsze bliska ich sercu”.

Kolejno głos zabrali wicekonsul M. Gmura, dr J. Tatara i K. Matyszczyk, gratulując osiągnięć i życząc wielu sukcesów osobistych oraz w pracy z Polonią. Znaczące były słowa skierowane przez prezes KOP, która posłużyła się przesłaniem T. Jeffersona: „Edukacja jest jedyną drogą do bogactwa, potęgi i szczęścia społeczeństw”.

Kolejnym punktem programu były słowa podziękowania dla nauczycieli i dyrektorów, które w imieniu wszystkich abiturientów wygłosiły uczennice PSD ZPA z Perth Amboy, NJ: Julia Kielbus i Victoria Kolano. Podkreśliły znaczącą rolę wychowawcy i pozytywny wpływ na kształtowanie osobowości każdego z uczniów. Słowa wdzięczności do rodziców skierowali z kolei przedstawiciele SJP im. św. Jana Pawła II w New Britain, CT: Anna Czerkiewicz i Damian Kret, którzy powiedzieli: „To Wy nauczyliście nas kochać i szanować – wszystkich i wszystko (…) to Wy pokazujecie nam, że nie możemy się tak łatwo w życiu poddawać. Rodzice, zawsze możemy na Was liczyć!”.

Jedyna taka noc

Miłym akcentem każdego balu maturalnego jest wręczenie dyrektorom i wychowawcom kwiatów oraz przekazanie dyplomów i listów gratulacyjnych dla maturzystów. Każdy abiturient otrzymał w teczce list od Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka, konsula generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego oraz certyfikat w wysokości $50 od PSFUK. Warto nadmienić, że organizacja dofinansowała bilety wstępu na studniówkę dla każdego maturzysty w wysokości $50. Niezmiernie cieszy fakt, że w przygotowanie uroczystości angażują się absolwenci szkół polonijnych, warto też podkreślić społeczną pracę Jakuba Staniewskiego – studenta Rutgers University.

Część oficjalna minęła bardzo szybko, a po niej rozpoczęła się wspaniała zabawa przy dźwiękach nie tylko polskich przebojów. Na parkiecie mieli pierwszeństwo i szaleli niestrudzenie do godziny 1 nad ranem eleganccy maturzyści, młodzież, ich rodzice, nauczyciele i goście. Relację wideo całej uroczystości przygotowuje partner medialny – Radio Rampa.

Anna Tracz


Paulina Michalski, PS przy parafii św. Jadwigi w Trenton: „Dla mnie studniówka była pełna emocji i niezapomnianych wrażeń. Tańczyliśmy poloneza na pięknie udekorowanej sali, a potem bawiliśmy się przy polskiej muzyce prawie do rana. Otrzymaliśmy certyfikaty i listy gratulacyjne. Były słowa podziękowań dla rodziców, wychowawców i dyrektorów, a także organizatorów. To wszystko sprawiło, że my, maturzyści ze szkół polonijnych, czuliśmy się bardzo szczęśliwi. Dziękujemy!”.

Łukasz Kosiek, PSD im. Kazimierza Pułaskiego w NJ: „To była świetna impreza, fantastycznie spędziłem czas, super zabawa i fajne towarzystwo”.

Konrad Leszczynski, PSD im. Kazimierza Pułaskiego w NJ : „Dziękujemy wszystkim organizatorom za zorganizowanie studniówki. Niezapomniane chwile, wspaniała zabawa!”

Maya O., PSD im. Kazimierza Pułaskiego w NJ: „To była wspaniała i niezapomniana noc. Pomimo że byliśmy z różnych szkół, bawiliśmy się wszyscy razem. Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam uczestniczyć w tej imprezie”.

K. Palac, PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY: „Bal studniówkowy, w którym uczestniczyłam, zostanie w mojej pamięci na całe życie. Największe wrażenie na mnie wywarł polonez, którego miałam okazję tańczyć po raz pierwszy. Była to piękna i wzruszająca część tego wieczoru, a białe róże, które otrzymały wszystkie maturzystki, dodały uroku każdej studniówkowej kreacji. Dziękuję organizatorom za umożliwienie uczniom szkół polonijnych udziału w tak wspaniałym wydarzeniu”.

Teresa Ramotowska, dyrektor PSD przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie: „Wyrazy wielkiego uznania i podziękowania za organizację Studniówki 2019. Było to ogromne przedsięwzięcie, które wymagało wiele trudu i wysiłku. Był to niepowtarzalny bal studniówkowy, wyrazem czego była szczęśliwa, rozbawiona i roztańczona młodzież. To był ich ważny dzień. W imieniu własnym, nauczycieli, rodziców, a szczególnie młodzieży z PSD przy parafii MB Częstochowskiej, jeszcze raz z serca dziękujemy”.

Marzena Wac, nauczyciel, AJP w Manchester, NJ: „Wspaniała zabawa, dobrze zorganizowana i jakże potrzebna naszej młodzieży, gdyż Polonia w naszych okolicach jest nieliczna. Każda możliwość integracji z rówieśnikami jest bardzo mile widziana. Dziękujemy Centrali i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej imprezy”.

Beata Biały, nauczyciel, PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY: „Wniosek jest dla mnie zawsze jeden – studniówki są super i należy je co roku organizować, bo nasza młodzież bawi się na nich tak pięknie, że aż serce rośnie! Wielka praca, ale na pewno warto! Jako wychowawca chylę czoła i dziękuję”.


Studniówka to nazwa balu, który odbywa się na około sto dni przed rozpoczynającymi się w maju maturami. Pierwowzorów studniówki można by się doszukać w zwyczajach średniowiecznych żaków, lecz jako rodzaj tanecznej zabawy poprzedzającej maturę pojawiła się zapewne po 1812 roku, kiedy to reformator pruskiego szkolnictwa, Wilhelm von Humboldt, ustanowił egzaminy dojrzałości. Prawo do ich przeprowadzania miało niewiele szkół, a świadectwo maturalne początkowo było nie tyle przepustką w dorosłość, ile gwarantowało dobrą pracę. Elitarny charakter egzaminu mobilizował młodych ludzi do intensywnej nauki i rezygnacji z rozrywek w okresie poprzedzającym egzaminy. Trzy miesiące uznano za czas wystarczający na powtórzenie i doszlifowanie przyswojonych wiadomości. Owe magiczne sto dni, od których nazwę bierze „studniówka”, to szansa na maturalny sukces. Poprzez historyczną analogię kojarzone jest z okresem stu dni szansy Napoleona na odrestaurowanie cesarstwa, co często wykorzystuje grono pedagogiczne, obwieszczając niesumiennym uczniom klęskę pod Waterloo. Aby temu zapobiec, młodzi ludzie uciekają się do przesądów (m.in. czerwona bielizna, maskotki i amulety „na szczęście” itp.).

Studniówki rozpoczynają się tradycyjnym polonezem odtańczonym przez wszystkich maturzystów. Niektóre szkoły mają swoje własne zwyczaje i tradycje. Przykładowo w metropolii chicagowskiej, gdzie międzyszkolne studniówki odbywają się od 1993 roku, abiturienci przechodzą przez symboliczną setkę. Na wschodnim wybrzeżu pierwszą studniówkę urządziła Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. Jana Pawła II na Maspeth w 2003 roku. Kolejno bal maturalny w 2008 roku zorganizowała PSD przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie z dyr. szkoły i wiceprezes Centrali Dorotą Andraką, na którą zaproszono członków ówczesnego zarządu, gości, oraz dyrektorów szkół polonijnych. To właśnie wtedy zrodziła się myśl i zauważono potrzebę organizowania tego wyjątkowego balu. Od 2009 roku CPSD w Ameryce z prezesem dr D. Andraką organizuje rokrocznie studniówki dla młodzieży wszystkich szkół polonijnych, wybierając eleganckie lokale i restauracje, na zmianę w Nowym Jorku i New Jersey.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -