sobota, 28 września, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Mam 65 lat i jestem posiadaczem zielonej karty od ponad 20 lat. Chciałbym ubiegać się o obywatelstwo amerykańskie, ale obawiam się, że nie poradzę sobie na egzaminie z języka angielskiego, ani też nie uda mi się nauczyć 100 pytań do testu na obywatelstwo. Słyszałem, że będąc seniorem i mając zieloną kartę przez co najmniej 20 lat, mógłbym ubiegać się o zwolnienie z testu z języka angielskiego, jak również zdawać uproszczoną wersję testu na obywatelstwo. Na czym polega ten uproszczony test i czy mogę go zdawać w języku polskim?

Stanisław z Crystal River, FL


Drogi Panie Stanisławie

Kandydat na obywatelstwo Stanów Zjednoczonych może ubiegać się o zwolnienie z testu z języka angielskiego, jeżeli w czasie złożenia wniosku o naturalizację aplikant miał skończone 65 lati mieszkał w USA jako stały rezydent/posiadacz zielonej karty przez co najmniej 20 lat.Osoba taka musi jednak zdać uproszczoną wersję testu na obywatelstwo, tzw. „civics test”, w wybranym przez siebie języku. W takim przypadku aplikant musi przyjść na rozmowę kwalifikacyjną z własnym tłumaczem.

Dodatkowo, każdy aplikant może ubiegać się o zwolnienie z testu z języka angielskiego i z „civics test” z powodów medycznych. Wymagane jest zaświadczenie lekarskie na specjalnym formularzu imigracyjnym o chorobie albo niedyspozycji fizycznej lub psychicznej, która trwa lub będzie trwała co najmniej 12 miesięcy. Przykładem choroby, która może dać podstawę do zwolnienia z obu testów, jest Alzheimer, jednak ostateczna decyzja o zwolnieniu z testów należy zawsze do urzędnika imigracyjnego, który może nie zaakceptować zaświadczenia lekarskiego, jeżeli uzna, że aplikant jest zdolny do poddania się testowi.

Mając zatem ukończone 65 lat i zieloną kartę od 20 lat, nie będzie Pan musiał zdawać testu z języka angielskiego, ale musi Pan nauczyć się odpowiedzi na 20 pytań z testu na obywatelstwo w wybranym przez siebie języku. Jest to tzw. uproszczony test na obywatelstwo, którego angielskojęzyczną wersję można znaleźć na stronie internetowej urzędu imigracyjnego – USCIS. Urząd imigracyjny niestety nie oferuje pytań testowych w języku polskim, będzie Pan zatem musiał przyjść na egzamin na obywatelstwo z własnym tłumaczem. Ponieważ pytania testowe będą tłumaczone na żywo, zalecam przed pójściem na egzamin przećwiczyć wszystkie pytania z Pana adwokatem lub jako minimum z tłumaczem, aby zaznajomić się ze sposobem tłumaczenia pytań, który może różnić się od tłumaczenia, którego Pan się nauczył. Pytania testowe mogą dotyczyć wiedzy na temat konstytucji, struktury rządowej, systemu ekonomicznego i politycznego oraz historii Stanów Zjednoczonych. Z 10 zadanych pytań należy poprawnie odpowiedzieć na 6. Jeżeli nie zda Pan testu za pierwszym razem, będzie Pan miał wyznaczone drugie spotkanie z urzędnikiem imigracyjnym w ciągu 60-90 dni, na którym będzie Pan miał możliwość powtórzyć egzamin.

W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg.  Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną.  Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Polska gwiazdą NATO

Światowy Dzień Jabłka

PZPN szuka za oceanem

- Advertisment -