czwartek, 25 lipca, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Mam 65 lat i jestem posiadaczem zielonej karty od ponad 20 lat. Chciałbym ubiegać się o obywatelstwo amerykańskie, ale obawiam się, że nie poradzę sobie na egzaminie z języka angielskiego, ani też nie uda mi się nauczyć 100 pytań do testu na obywatelstwo. Słyszałem, że będąc seniorem i mając zieloną kartę przez co najmniej 20 lat, mógłbym ubiegać się o zwolnienie z testu z języka angielskiego, jak również zdawać uproszczoną wersję testu na obywatelstwo. Na czym polega ten uproszczony test i czy mogę go zdawać w języku polskim?

Stanisław z Crystal River, FL


Drogi Panie Stanisławie

Kandydat na obywatelstwo Stanów Zjednoczonych może ubiegać się o zwolnienie z testu z języka angielskiego, jeżeli w czasie złożenia wniosku o naturalizację aplikant miał skończone 65 lati mieszkał w USA jako stały rezydent/posiadacz zielonej karty przez co najmniej 20 lat.Osoba taka musi jednak zdać uproszczoną wersję testu na obywatelstwo, tzw. „civics test”, w wybranym przez siebie języku. W takim przypadku aplikant musi przyjść na rozmowę kwalifikacyjną z własnym tłumaczem.

Dodatkowo, każdy aplikant może ubiegać się o zwolnienie z testu z języka angielskiego i z „civics test” z powodów medycznych. Wymagane jest zaświadczenie lekarskie na specjalnym formularzu imigracyjnym o chorobie albo niedyspozycji fizycznej lub psychicznej, która trwa lub będzie trwała co najmniej 12 miesięcy. Przykładem choroby, która może dać podstawę do zwolnienia z obu testów, jest Alzheimer, jednak ostateczna decyzja o zwolnieniu z testów należy zawsze do urzędnika imigracyjnego, który może nie zaakceptować zaświadczenia lekarskiego, jeżeli uzna, że aplikant jest zdolny do poddania się testowi.

Mając zatem ukończone 65 lat i zieloną kartę od 20 lat, nie będzie Pan musiał zdawać testu z języka angielskiego, ale musi Pan nauczyć się odpowiedzi na 20 pytań z testu na obywatelstwo w wybranym przez siebie języku. Jest to tzw. uproszczony test na obywatelstwo, którego angielskojęzyczną wersję można znaleźć na stronie internetowej urzędu imigracyjnego – USCIS. Urząd imigracyjny niestety nie oferuje pytań testowych w języku polskim, będzie Pan zatem musiał przyjść na egzamin na obywatelstwo z własnym tłumaczem. Ponieważ pytania testowe będą tłumaczone na żywo, zalecam przed pójściem na egzamin przećwiczyć wszystkie pytania z Pana adwokatem lub jako minimum z tłumaczem, aby zaznajomić się ze sposobem tłumaczenia pytań, który może różnić się od tłumaczenia, którego Pan się nauczył. Pytania testowe mogą dotyczyć wiedzy na temat konstytucji, struktury rządowej, systemu ekonomicznego i politycznego oraz historii Stanów Zjednoczonych. Z 10 zadanych pytań należy poprawnie odpowiedzieć na 6. Jeżeli nie zda Pan testu za pierwszym razem, będzie Pan miał wyznaczone drugie spotkanie z urzędnikiem imigracyjnym w ciągu 60-90 dni, na którym będzie Pan miał możliwość powtórzyć egzamin.

W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg.  Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną.  Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -