wtorek, 26 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaMinister cyfryzacji: jesteśmy na cybernetycznej zimnej wojnie

Minister cyfryzacji: jesteśmy na cybernetycznej zimnej wojnie

Jesteśmy na cybernetycznej zimnej wojnie; ataki kierowane są nie tylko z Rosji i Białorusi, ale i z państw przyjaznych Moskwie – podkreślił wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział przedstawienie projektu noweli ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas poświęconej kwestiom bezpieczeństwa cyberprzestrzeni konferencji Secure 2024 w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 16 kwietnia. Fot. PAP/Marcin Obara

W Warszawie trwa 27. edycja konferencji na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego „Horyzont cyberwyzwań”, organizowana przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy). Dwudniowe spotkanie otworzył dyrektor NASK dr Radosław Nielek oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wicepremier pytany o to, czy – w jego ocenie – Polska jest teraz w fazie wojny cybernetycznej z Rosją, odparł: „Nie wiem, czy można powiedzieć, że jesteśmy dzisiaj w stanie cyberwojny, ale można powiedzieć, że jesteśmy na cyberzimnej wojnie”.

Według Gawkowskiego mamy do czynienia z „nieprawdopodobnym wyścigiem zbrojeń”. „Jestem przekonany, że mamy do czynienia z działaniami, których nie nazwałbym wojennymi, ale zimnowojennymi na pewno” – ocenił.

Podkreślił, że nadal „jeszcze nie wyobraża sobie”, aby ten w konflikt miał przejść w fazę gorącą. „Ale liczba incydentów (…) rośnie rok do roku. M.in. w opublikowanym raporcie pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa możecie państwo zobaczyć, że mamy do czynienia z olbrzymią skalą wzrostu. 100 proc. rok do roku, czyli 2022 do 2023 – incydentów z 40 tys. do 80 tys.” – zauważył.

Według Gawkowskiego ataki kierowane są nie tylko z Rosji i Białorusi, ale również państw przyjaznych Moskwie. „Polska odbiera największą część ataków rosyjskich ze wszystkich państw sojuszniczych Ukrainy” – podkreślił.

Zdaniem wicepremiera w związku ze wzrostem poziomu cyberzagrożeń, w Polsce powinna powstać Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego. „Oczywiście nie da się tego zrobić w rok. Cyberbezpieczeństwo należy budować krok po kroku. Uważam, że trzeba zacząć od centrum, które będzie koordynowało wszystkie sprawy związane z cyberbezpieczeństwem” – powiedział.

Dodał, że taki zapis pojawi się projekcie nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Według niego zwiększone zostaną również kompetencje pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. „To będzie pierwszy krok” – zaznaczył. Minister zapowiedział, że wraz z wiceszefem resortu cyfryzacji Pawłem Olszewskim przedstawi projekt nowelizacji jeszcze w tym miesiącu.

Wśród omawianych na konferencji „Horyzont cyberwyzwań” tematów znajdą się m.in. globalne cyberbezpieczeństwo w obliczu nowej zimnej wojny, cyberbezpieczeństwo i cyberochrona w dobie wojny w Ukrainie oraz nowe podejście do przeciwdziałania dezinformacji w NASK.

Daria Al Shehabi, Delfina Al Shehabi/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -