Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Moja córka cierpi na depresję i bardzo martwię się o jej przyszłość, gdyż obawiam się, że może popełnić samobójstwo. Córka odmawia podjęcia leczenia psychiatrycznego. Nie mam pojęcia jak jej pomóc, gdyż wszystkie dotychczasowe moje próby udzielenia jej pomocy zawiodły. Czy mogę wystąpić do sądu o skierowanie jej na przymusowe leczenie psychiatryczne, jeżeli nie będę w stanie jej przekonać do dobrowolnego podjęcia leczenia?
Mariola z Palm Coast, FL
Szanowna Pani Mariolu
Jeżeli Pani córka odmawia leczenia psychiatrycznego i uważa Pani, że ze względu na jej stan psychiczny stanowi zagrożenie dla siebie i/lub otoczenia, może Pani wystąpić do sądu o skierowanie jej na przymusowe leczenie psychiatryczne. Procedurę sądową skierowania osoby mającej myśli samobójcze lub chorej psychicznie na przymusowe badania psychiatryczne reguluje na Florydzie tzw. „Florida Mental Health Act” lub „Baker Act”. Procedurę tę stosuje się w przypadku jeżeli istnieje powód do przypuszczenia, że osoba wymagająca leczenia cierpi na chorobę psychiczną i z powodu tej choroby odmawia dobrowolnego badania lekarskiego lub nie jest w stanie sama ocenić, czy badanie psychiatryczne jest konieczne, oraz istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia, dobra, bezpieczeństwa lub życia tej osoby lub innych, jeżeli nie zostanie ona skierowana na przymusowe leczenie lub jest wysokie prawdopodobieństwo, że w najbliższej przyszłości osoba ta może wyrządzić poważną krzywdę cielesną sobie lub innym. W chwili złożenia wniosku o przymusowe leczenie psychiatryczne wszystkie inne metody pomocy i poprawy stanu zdrowia tej osoby muszą być wyczerpane lub okazać się nieodpowiednie.
Każdy, kto wierzy, że istnieją wyżej wymienione przesłanki, może wystąpić do sądu z wnioskiem o przymusowe skierowanie innej osoby na badanie psychiatryczne. Osoba składająca wniosek zeznaje pod przysięgą co do faktów dających podstawy do przymusowego badania psychiatrycznego drugiej osoby i ma obowiązek zeznawania prawdy. Składanie fałszywych zeznań pod przysięgą jest poważnym przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności oraz grzywny.
Sądem właściwym do złożenia wniosku o przymusowe badanie psychiatryczne jest z reguły sąd najbliższy do miejsca pobytu osoby chorej. Miejsce pobytu osoby chorej musi być znane składającemu i wskazane we wniosku. Złożenie wniosku o przymusowe badanie psychiatryczne na podstawie „Baker Act” jest bezpłatne.
Po rozpatrzeniu wniosku złożonego na podstawie „Baker Act”, jeżeli sąd ustali, że zostały spełnione wszystkie kryteria uzasadniające skierowanie osoby chorej na przymusowe badania psychiatryczne, wydany zostanie nakaz sądowy upoważniający szeryfa do dostarczenia osoby chorej do najbliższej placówki psychiatrycznej. Badania psychiatryczne determinujące konieczność dalszego leczenia muszą być wykonane w ciągu 72 godzin od przyjęcia. Jeżeli psychiatra wyda opinię, że konieczne jest przymusowe zatrzymanie osoby chorej na dalsze leczenie, placówka medyczna musi wystąpić do sądu o wyznaczenie daty rozprawy sądowej w ciągu 72 godzin.
W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater, posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 300 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, tel. 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.