8360 km – taka dokładnie odległość w linii prostej dzieli Otwock w Polsce od Groveland na Florydzie. To jednak nie stanęło na przeszkodzie temu, by oba miasta nawiązały współpracę. 2 marca współpraca ta została oficjalnie potwierdzona ogłoszeniem informacji o tym, że Groveland i Otwock zostały miastami partnerskimi.
Wspólna inicjatywa
Miasta partnerskie to inicjatywa, która umożliwia miastom z różnych krajów nawiązywanie formalnych relacji i współpracy. Zazwyczaj miasta partnerskie zawierają umowy, które mogą obejmować wymianę delegacji urzędniczych, organizację festiwali kulturalnych, wymiany studenckie, seminaria naukowe, wspólne projekty badawcze, inwestycje w infrastrukturę, turystykę, urbanistykę, zrównoważony rozwój czy ochronę środowiska.
Celem miast partnerskich jest promowanie dialogu międzykulturowego, wzmacnianie przyjaźni między mieszkańcami różnych regionów oraz wymiana dobrych praktyk w dziedzinie zarządzania miastem. Dzięki miastom partnerskim mieszkańcy mają szansę lepszego zrozumienia różnorodności kulturowej, a ich miasta mogą zyskać na wzajemnej inspiracji i rozwoju.
Pomysł tego, aby Gorveland i Otwock zostały miastami partnerskimi wyszedł od Mary Kay Pieski, prezes organizacji Eagle-Orzel Educational and Cultural Exchange, Inc., z siedzibą w Groveland. Jest to organizacja non-profit, została założona w 2019 roku przez Mary Kay Pieski, profesor muzyki, jej koleżankę dr Teresę Wojcik oraz kilka innych osób, aby promować wymiany edukacyjne i kulturalne między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Jedną z inicjatyw organizacji Eagle-Orzel jest organizowanie wakacyjnych kursów w Polsce, podczas których wolontariusze z USA uczą zarówno polskich, jak i ukraińskich uczniów przebywających w Polsce o amerykańskiej kulturze. Kursy odbywają się właśnie w Otwocku, co z kolei jest efektem 13-letniej współpracy między dr Mary Kay Pieski a Ewą Musiejko, dyrektorem PMDK w Otwocku.
Współpraca ponad oceanem
Wiadomość o zawiązaniu partnerstwa między Groveland a Otwockiem została ogłoszona 2 marca podczas polskiej przyjęcia zorganizowanego przez Eagle-Orzel Educational and Cultural Exchange, Inc. w Trilogy Magnolia Event Center.
– Rozmawialiśmy o tym od kilku lat, a teraz wreszcie doszło to do skutku – stwierdziła burmistrz Groveland Evelyn Wilson. – To świetny sposób dla nas, aby się rozwijać i wymieniać pomysły z miastem, które jest inne od naszego. Możemy się od siebie wzajemnie uczyć. Cieszę się na możliwość pokazania społeczności w Otwocku naszej kultury i naszego miasta, cieszy mnie też perspektywa lepszego poznania Polski. Wiem, że ta współpraca będzie sukcesem – dodała burmistrz.
Dr Pieski w inicjatywie miast partnerskich wspierał też radny Groveland Rick Skyzinski, który wraz z żoną Susan wybiera się na wakacyjny wolontariat do Otwocka tego lata.
Aby uzyskać więcej informacji o organizacji Eagle-Orzel Educational and Cultural Exchange, Inc. i jak się zgłosić do wymiany, odwiedź http://www.eagle-orzel.org.
Warto dodać, że Otwock jest dla Groveland pierwszym w historii miastem partnerskim. Z kolei samo Groveland jest trzecim miastem na Florydzie, które posiada siostrzane miasto w Polsce. Podobna współpraca łączy Gainesville i Rzeszów oraz Sarasotę i Stalową Wolę.
Joanna Szybiak