Fundacja „Polskie Maki” stworzyła grę, której tło fabuły tworzą wybrane najsłynniejsze zabytki w Polsce. Gra składa się z 28 kart, na każdej z nich znajduje się ilustracja i ciekawe fakty na temat danego obiektu. Są wśród nich m.in. takie perły polskiego dziedzictwa narodowego jak Opactwo w Tyńcu, Zamek w Malborku czy Zamek Książ, ale można znaleźć także Halę 100-lecia we Wrocławiu czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem gry jest zwiększenie wiedzy o tych szczególnych miejscach dla Polski i Polaków oraz promocja ich wśród Polonii i Polaków za granicą.
Gra „Zabytkomania” została oparta na zasadach gry „Monopoly”, co gwarantuje jej atrakcyjność zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Została przygotowana z uwzględnieniem dwóch warstw językowych, dzięki czemu będzie umożliwiała rozgrywkę osobom władającym językiem polskim oraz językiem angielskim.
Największą innowacją gry jest to, że rozgrywkę można przenieść także do świata wirtualnego. Po zeskanowaniu kodu QR gracz otrzymuje pytanie na temat danego zabytku, jeżeli odpowie prawidłowo, otrzymuje wirtualną kopię karty, co pozwala w ostatecznym rozrachunku gry zyskać przewagę dzięki wiedzy.
Gra została stworzona w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023” ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Projekt powstał dzięki finansowaniu ze środków Kancelarii. W ramach projektu gra jest dystrybuowana przez fundację bez opłat do polskich szkół, organizacji polonijnych promujących Polskę, polski język i polską kulturę, a także organizacji zrzeszających Polonię na całym świecie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.polskiemaki.org.
WEM