poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaNa szczycie B9 omawiano wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wsparcie Ukrainy

Na szczycie B9 omawiano wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wsparcie Ukrainy

Wśród tematów rozmów szefów MSZ państw B9 w Łodzi były m.in.: pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w Europie, działania na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, wsparcie dla Ukrainy oraz współpraca NATO i UE – mówił w piątek szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Ministrowie spraw zagranicznych: RP Zbigniew Rau (5L), Słowacji Rastislav Kacer (L), Estonii Urmas Reinsalu (2L), Łotwy Edgars Rinkevics (3L), Czech Jan Lipavsky (5P), Bułgarii Nikolaj Milkov (3P), Litwy Gabrielus Landsbergis (4L), Węgier Peter Szijjarto (2P) oraz Rumunii Bogdan Lucian Aurescu (4P) podczas wspólnego zdjęcia po zakończeniu spotkania szefów dyplomacji krajów Bukaresztańskiej Dziewiątki w Łodzi, 31 marca. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

W Łodzi po południu zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.

„Nasze obrady skupiły się na trzech wątkach: pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa w Europie i związanych z tym naszych działaniach na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz politycznego i praktycznego wsparcia dla Ukrainy; trwającej adaptacji NATO do aktualnych i przyszłych wyzwań w kontekście przygotowań do najbliższych spotkań NATO, to jest przyszłotygodniowego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych oraz lipcowego szczytu sojuszu w Wilnie; perspektywach współpracy między NATO a UE w bardziej skutecznym reagowaniu na obecny kryzys” – mówił minister podczas konferencji prasowej.

„Kraje B9 chcą współdziałać na rzecz opracowania planów obrony terytorium NATO, uwzględniających zagrożenie ze strony Rosji i z terytorium Białorusi” – zapewnił Rau i dodał, że rozmowy dotyczyły także potrzeby zwiększenia lub utrzymania wydatków obronnych krajów B9.

Szef polskiego MSZ zadeklarował, że grupa B9 będzie kontynuować wsparcie dla Ukrainy w wymiarze niemilitarnym i militarnym. „Dla Polski i wielu innych sojuszników zwłaszcza ten drugi aspekt ma kolosalne znaczenie. Kraje B9 są tutaj liderami, także w zakresie mobilizowania sojuszników do bardziej odważnych działań, jak to miało miejsce w sprawie przekazania samolotów MiG-29 czy czołgów” – powiedział.

Podczas spotkania z dziennikarzami szef rumuńskiej dyplomacji Bogdan Aurescu zwrócił uwagę na radykalne zmiany geopolityczne po moskiewskiej inwazji z 24 lutego 2022 r. „Atak Rosji na Ukrainę tworzy poważne zagrożenie dla światowego pokoju; bardzo ważne jest, żeby oficerowie rosyjscy zostali pociągnięci do odpowiedzialności za to, co zrobili w Ukrainie” – oświadczył w piątek w Łodzi szef MSZ Rumunii .

Aurescu podkreślił, że Bukareszteńska Dziewiątka okazała się bardzo cenną platformą koordynacji działań państw wschodniej flanki NATO. Przekazał, że w Łodzi, ministrowie spraw zagranicznych B9 rozmawiali m.in. o rosyjskiej agresji na Ukrainie. „To jest działanie przeciwko bezpieczeństwu Europy i Ameryki” – podkreślił Aurescu i dodał, że ministrowie rozmawiali o wspólnych działaniach swoich państw w ramach NATO. „Wspieramy Ukrainę we wszystkich jej działaniach nakładając sankcje na poziomie międzynarodowym” – podkreślił szef rumuńskiej dyplomacji.

„Myślę, że bardzo ważne jest, żeby oficerowie rosyjscy byli pociągnięci do odpowiedzialności za to, co zrobili w Ukrainie” – oświadczył Aurescu nawiązując do rosyjskich zbrodni wojennych.

„Potwierdziliśmy nasze zobowiązania współdziałania w polityce NATO, bo zbliża się szczyt w Wilnie i chodzi o to, żeby osiągnąć postęp, jeśli chodzi o aspiracje Ukrainy, żeby zostać członkiem (Sojuszu – PAP). Myślę, że tu musimy działać bardzo mocno” – powiedział Aurescu.

Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służącą koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Do B9 należą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

Hubert Bekrycht/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -