niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeZaskakujące zwyczaje wielkanocne

Zaskakujące zwyczaje wielkanocne

Okres świąt wielkanocnych to w Polsce czas szczególny. Nie chodzi tu tylko o przeżywanie jednego z najważniejszych wydarzeń wiary katolickiej, ale i kultywowanie idących z tym wydarzeniem w parze tradycji. Zdobienie pisanek, święcenie pokarmów w kościele czy odwiedzanie symbolicznych grobów pańskich to tylko niektóre z wielkanocnych zwyczajów, które towarzyszą wiernym w tym szczególnym czasie. Jak wielkanocne tradycje wyglądają w innych zakątkach świata? Czy są podobne do polskich zwyczajów? A może całkowicie się od nich różnią, zaskakując swoją odmiennością?

W Meksyku celebracja trwa cały tydzień i przybiera różne formy, od inscenizacji Męki Pańskiej po radosne fiesty na ulicach. Fot. Archiwum WEM

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii Wielkanoc to czas mijający pod znakiem jajek i zajączka. To dwa najważniejsze symbole świąt, które przewijają się w tym okresie przy wielu okazjach. Jedną z nich są tzw. wyścigi jajek. Zabawa ta cieszy się szczególną popularnością na północy kraju, a polega na toczeniu jajek przez uczestników, tak by się nie rozbiły. Nie jest to jedyny zwyczaj wykorzystujący ten kruchy symbol świąt. Kolejny kultywowany jest przy okazji Wielkiej Niedzieli. O poranku dzieci dostają prezenty od wielkanocnego króliczka. Są to najczęściej słodycze, np. jajka wykonane z czekolady.

Niemcy

Sztandarowym niemieckim zwyczajem wielkanocnym jest dekorowanie jajkami i przyozdabianie kokardami drzew na dworze. Tradycja ta sięga swoimi korzeniami wielu wieków wstecz, a jednym z najbardziej znanych jej kultywatorów jest Volter Kraft. To właśnie w jego ogrodzie rośnie najbardziej znane wielkanocne drzewko, Saalfelder Ostereierbaum. Jabłonka co wiosnę od 1965 roku ozdabiana jest setkami jajek – ich rekordowa liczba sięgnęła 700! Nie jest to oczywiście jedyny symbol Wielkanocy w Niemczech. Kolejnym jest króliczek. Przewija się on szczególnie często jako motyw w dekoracjach stołu i domu. Ważnymi niemieckimi tradycjami wielkanocnymi są także chowanie w mieszkaniu i ogrodzie pisanek, w poszukiwanie których w Wielką Niedzielę bawią się najmłodsi, a także wręczanie sobie prezentów zapakowanych w tekturowe kartoniki w kształcie jajek.

Bermudy

Mieszkańcy Bermudów także mogą pochwalić się kilkoma ciekawymi wielkanocnymi tradycjami. Jedną z najbardziej znanych jest puszczanie wielkich, kolorowych, samodzielnie wykonanych latawców. Zwyczajowo odbywa się to w Wielki Piątek na plaży w trakcie urządzanego specjalnie z tej okazji festiwalu. Wielkanoc na Bermudach upływa także pod znakiem przysmaków lokalnej kuchni. Są nimi między innymi rybne ciasteczka z dorsza oraz hot cross buns – małe bułeczki ze znakiem krzyża symbolizującym śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Grecja

W Grecji czas poprzedzający kulminację Wielkiego Tygodnia jest okresem wzmożonych przygotowań do świętowania zmartwychwstania. Wielki Wtorek upływa tu pod znakiem wypiekania sezamowych bułek – najczęściej w formie charakterystycznego „ślimaczka” – i chleba. Kolejną tradycją poprzedzającą Wielkanoc jest barwienie jajek. W Grecji obowiązuje do tego celu tylko jeden kolor – czerwony. Wiąże się to z symboliką krwi Chrystusa. Kulminacyjny moment obchodów wielkanocnych przypada oczywiście na Wielką Niedzielę. Grecy spotykają się wówczas po mszy na świątecznym obiedzie, w trakcie którego spożywane są przygotowane wcześniej tradycyjne przysmaki, ze słodkim wielkanocnym chlebkiem i zupą z baraniny na czele.

Szwecja

Wśród najbardziej znanych i charakterystycznych szwedzkich zwyczajów świątecznych króluje przebieranie się za wielkanocne wiedźmy, czyli Påskkäringar. Jego kultywowanie przypada na Wielką Sobotę. To właśnie wtedy przebrane za małe czarownice dziewczynki (w wieku 5-11 lat) rozpoczynają wędrówkę po okolicznych domach, rozdając wielkanocne kartki w zamian za słodycze. Tradycja ta jest nawiązaniem do starych wierzeń dotyczących zlotów czarownic. Ich uczestniczki miały ponoć w zwyczaju podkradanie najróżniejszych rzeczy z domostw. Wielka Sobota w Szwecji to także kulminacyjny moment świąt. Rodziny spotykają się wówczas, by wspólnie celebrować ten dzień. Spożywają wspólne posiłki, których podstawą są duże ilości ryb i jajek. Do szwedzkich zwyczajów wielkanocnych zalicza się także obdarowywanie najmłodszych prezentami – mają one formę czekoladowych jaj wypełnionych cukierkami, które przynosi zajączekm a także ozdabianie kolorowym pieprzem brzozowych gałązek, co ma przyspieszyć nadejście wiosny.

Filipiny

Filipińskie tradycje związane ze świętowaniem Wielkanocy są co roku szeroko komentowane w mediach całym świecie. W rejonie tym Wielki Tydzień obchodzony jest z niezwykłą powagą i skupieniem. Jest to jedno z ważniejszych i bardziej przejmujących wydarzeń w ciągu roku. W ramach upamiętniania ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa wierni celebrują poszczególne wydarzenia, które miały w tym czasie miejsce. Tradycja nakazuje odgrywanie realnych scen drogi krzyżowej! Nie pomija się ani przedstawienia biczowania, ani momentu ukrzyżowania. Filipiny są jedynym państwem na świecie, w którym misteria mają tak drastyczny, głęboki, teatralny przebieg i wymiar.

Meksyk

Święta wielkanocne w Meksyku to okres wyjątkowo radosny. Wiążące się z nimi zwyczaje sprzyjają wspólnym spotkaniom na ulicach miast i cieszeniu się w ten sposób ze zmartwychwstania. Niedziela Wielkanocna w Meksyku upływa pod znakiem fiesty. Celebrujący wspólnie spożywają tradycyjne potrawy, oglądają sztuczne ognie i korzystają z przygotowanych z tej okazji atrakcji – np. wesołych miasteczek. Celebracja Wielkanocy nie ogranicza się jedynie do ostatnich dni Wielkiego Tygodnia. Od świątecznego poniedziałku w Meksyku rozpoczyna się tzw. Tydzień Paschalny. Jest to czas wolny od nauki i pracy.

Anna Miler

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -