Oryginalne zamki i pałace to coś, co najbardziej przyciąga turystów z USA do Polski. Wiele z tych zabytkowych obiektów oferuje możliwość noclegu, zabiegów SPA albo degustacji win z lokalnej winnicy. A to wszystko w cenach znacznie niższych niż we Francji czy Włoszech.
Zamki i pałace na przestrzeni dziejów wpisały się w krajobraz Polski, stanowiąc dziedzictwo kulturowe kraju. Część budowli miała charakter obronny, inne powstawały jako rezydencje dworu, rodów magnackich, rycerstwa i szlachty. Dziś polskie zamki i pałace to skarby kultury i perły architektury, z bogatym wyposażeniem i zbiorami sztuki. To cenne zabytki pełniące nie tylko funkcje muzealne i kulturalne, ale także hotelarskie, restauracyjne, konferencyjne, wypoczynkowo-zdrowotne (spa i wellness), rekreacyjne i rozrywkowe. Wraz z zachowanymi przypałacowymi parkami i ogrodami stanowią ważną grupę atrakcji turystycznych rozmieszczonych w prawie wszystkich zakątkach Polski. Planując urlop warto wziąć je pod uwagę. Oto najciekawsze z nich.
Pałac Wojanów
Pałac w Wojanowie w województwie dolnośląskim jest zamieszkały nieprzerwanie od 400 lat, choć wielokrotnie zmieniał właścicieli. Kompleks pałacowy należał kiedyś do majątku folwarcznego, w jego skład wchodziła też stajnia, murowana stodoła i oficyna. Pałac w dzisiejszej postaci powstał w XVII wieku, współcześnie oferuje noclegi w 11 luksusowych apartamentach i 81 komfortowych pokojach, wyposażonych w stylowe meble, podkreślające historyczny charakter obiektu. Pałac Wojanów ma również 18-metrowy basen z przeciwprądem i hydromasażem, saunę fińską i turecką. Goście mogą mają do dyspozycji zabiegi na twarz i ciało, masaże tradycyjne i orientalne oraz rytuały. Wojanów leży w pięknym otoczeniu Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, często porównywanej do francuskiej Doliny Loary.
Zamek Książ
Również na Dolnym Śląsku znajduje się Zamek Książ, trzeci co do wielkości w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Leżący na Szlaku Zamków Piastowskich zamek został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W czasie swojej długiej historii budynek często przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw, był niszczony podczas licznych wojen. Dziś należy do najpiękniejszych polskich zamków dostępnych dla turystów. W oficynach pałacowych mieści się hotel. Wśród gości Zamku Książ na przełomie ostatnich wieków znaleźli się m.in.: królowie Prus Fryderyk II oraz Fryderyk Wilhelm III, Księżna Izabela Czartoryska, Książę Antoni Radziwiłł, Wilhelm I (Król Prus, Cesarz Niemiec), Mikołaj I (Car Rosji), Winston Churchill (Premier Wielkiej Brytanii), Zofia (Królowa Grecji), Maria (Królowa Rumunii), Wilhelm II (Cesarz Niemiec), Konstantyn I (Król Grecji) czy Wilhelmina (Królowa Holandii).
Zamek Moszna
Na terenie województwa opolskiego leży Zamek w Mosznej, jeden z najbardziej bajkowych polskich zabytków. Budowla powstała w połowie wieku XVIII jako pałac barokowy, obecna forma budynku została nadana po pożarze w 1896 r. Od 1866 do 1945 roku zamek był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Przypominający bajkowe ilustracje zamek posiada 99 wież i 365 pomieszczeń. Oczarowuje turystów swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą, a także rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami. Na terenie obiektu działa hotel, restauracja i gabinety odnowy biologicznej.
Pałac Odrowążów
W centralnej Polsce, w Chlewiskach na terenie województwa mazowieckiego, znajduje się stylowy Pałac Odrowążów. W XII wieku w jego miejscu stał drewniany dwór obronny, który w XV wieku przebudowano na murowany zamek. Co najmniej od 1360 roku właścicielami Chlewisk był ród Odrowążów. W XVIII wieku właścicielami zamku zostali Józef i Aleksander Podkański, którzy zmienili obronny charakter obiektu w rezydencję pałacową. Do dziś w najbliższym otoczeniu Pałacu Odrowążów zachowały się relikty przeszłości: studnia na dziedzińcu, prochownia, lodownia oraz stare piwnice dworskie, które zagospodarowano na muzeum rzeźb bogów i bożków słowiańskich, wystawę sprzętów dawnych i przypałacowe lochy. Na terenie pałacu działa hotel, oferujący 18 komfortowych pokoi, dwupokojowy Apartament Odrowąża o powierzchni 80 m² oraz Termy Zamkowe ze strefą SPA&Wellness.
Zamek Ryn
Podczas wycieczki na Mazury warto zatrzymać się z Zamku Ryn. Przed wiekami, kiedy dzikie tereny Mazur porastały lasy Puszczy Galindzkiej, na wzgórzu między jeziorami Ryńskim i Ołów rozpoczęto budowę krzyżackiego zamku Ryn, który dał początek osadzie i późniejszemu miastu. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z kroniki Wiganda z Marburga z 1377 roku. Dziś Hotel Zamek Ryn to 350 miejsc noclegowych wkomponowanych w cztery odmiennie zaaranżowane skrzydła Zamku (Rycerskie, Komturskie, Więzienne i Myśliwskie), kameralną Willę Pod Zamkiem oraz znajdujący się nad samym jeziorem Gościniec Ryński Młyn. Na terenie hotelu działa też SPA oraz zamkowy basen mieszczący się w gotyckich podziemiach.
Promocja
Więcej informacji: www.poland.travel, www.polska.travel