sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkFinał IV edycji konkursu szopek krakowskich w nowojorskim konsulacie

Finał IV edycji konkursu szopek krakowskich w nowojorskim konsulacie

Szopkarstwo krakowskie to jedna z najbardziej unikatowych i zarazem zachwycających polskich tradycji. Wywodzący się z Krakowa zwyczaj konstruowania misternych budowli, nawiązujących do krakowskiej architektury, będących scenerią dla narodzin Jezusa, wpisany jest na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Tradycja ta ma też swoich fanów również w USA.

W tym roku odbyła się IV edycja konkursu szopek krakowskich organizowanego pod egidą Fundacji Nowodworskiego. Fot. Wojtek Kubik

W tym roku odbyła się IV edycja konkursu szopek krakowskich organizowanego pod egidą Fundacji Nowodworskiego. Wzięło w niej udział ponad 100 uczestników, a do konkursu, jak informuje Grzegorz Worwa (juror i kurator wystawy), zgłoszono niemal 50 prac. Prace oceniało jury w składzie: Janusz Skowron (przewodniczący), Daniel Andrejczuk, Zosia Żeleska-Bobrowski, Marian Żak i Grzegorz Worwa. Finał i wręczenie nagród w postaci m.in. dyplomów i książek miało miejsce 4 grudnia w siedzibie polskiego konsulatu na Manhattanie.

Grzegorz Worwa – kurator konkursu i wystawy, Jerzy Leśniak – dyrektor wykonawczy Fundacji Nowodworski i uczestnicy konkursu. Fot. Wojtek Kubik

W kategorii szopki w wykonaniu pojedynczego autora/autorki pierwszą nagrodę otrzymała Jolanta Kret z Garfield, NJ. Drugie miejsce zajęła Alicja Czajkowski – absolwentka Polskiej Szkoły Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY. Trzecia nagroda przypadła Amelii Góra z Brooklynu.

Od lewej: Daniel Andrejczuk, Jerzy Leśniak i jurorzy: Janusz Skowron (przewodniczący jury), Marian Żak (prezes PSC), Grzegorz Worwa (kurator).Fot. Wojtek Kubik

W kategorii szopki w wykonaniu grupowym, w tym stworzone przez grupy rodzinne lub klasowe, pierwszą nagrodę otrzymała rodzina Dworakowski: Jarosław, Elżbieta i Adam z Yonkers, NY. Drugą nagrodę otrzymała Dominika Zaborowska za pracę oryginalnie wykonaną w 1991 r., która została odnowiona i zmodyfikowana w 2022 roku przez Karolinę i Ewę Pazdrak z New Britain, CT. Trzecia nagroda trafiła do grupy klasowej w składzie: Liliana Sus oraz Oliver i Jakub Regent z Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka w Providence, RI.

Nagrody przyznano także w kategorii 2D: rysunek, malarstwo, kolaż. Miejsce pierwsze ex aequo zajęły Helena Grinienko ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz Kaja Szpanelewska z Polskiej Szkoły św. Cyryla i Metodego na Brooklynie, NY. Drugie nagroda trafiła do Martina Wraga, a trzecie miejsce zajęła Maria Osenkowska – oboje ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ.

Konsul generalny Adrian Kubicki akompaniuje śpiewającej Małgorzacie Kellis. Fot. Wojtek Kubik

Finałowej gali towarzyszyła wystawa zgłoszonych na konkurs dzieł. Zadbano również o oprawę artystyczną wydarzenia w postaci występu sopranistki Małgorzaty Kellis, której na fortepianie akompaniował Nicholas Kaponias. Zgromadzeni chętnie wzięli też udział we wspólnym kolędowaniu.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -