sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Wyjeżdżam do Polski. Planuję zostawić jedno konto w banku w Nowym Jorku. Upoważniłam kuzynkę do załatwiania spraw bankowych. Czy i kiedy mogę zmienić lub wycofać takie pełnomocnictwo?

Samo pełnomocnictwo (tzw. Power of Attorney) można wycofać w każdym czasie. Odwołanie powinno być zrobione w odpowiedniej formie i podpisane przed notariuszem. Należy wysłać pismo wypowiadające pełnomocnictwo do agenta lub w sposób określony w dokumencie. Będąc w Polsce odwołanie trzeba podpisać przed konsulem USA lub w formie apostille. Istotne jest, że każda osoba mówiąca o „upoważnieniu” do konta powinna sprawdzić, co właściwie jest wpisane w formularzu bankowym. Często bowiem okazuje się, że klient banku myśli, że upoważnił drugą osobę do konta, a w rzeczywistości wpisał taką osobę jako współwłaściciela. Może być to spowodowane błędem w tłumaczeniu lub niezrozumieniem jaka jest różnica między tymi dwoma zapisami. A różnica jest taka, że jeżeli druga osoba zostaje wpisana jako współwłaściciel, to może przelać całość pieniędzy na swoje konto bez pytania się o zgodę. Co gorsza, w razie śmierci oryginalnego właściciela taki współwłaściciel zostaje wyłącznym właścicielem konta – nic nie należy się spadkobiercom pierwszego właściciela. Postanowienia testamentu nie mają tu znaczenia. Dokonując podobnych „upoważnień” w bankach, należy najlepiej używać angielskiej terminologii i sprawdzić dwa razy, czy zapis w banku zgadza się z naszym życzeniem.

* * *

Kilka lat temu podpisałem pełnomocnictwo (tzw. Power of Attorney), mianując siostrzeńca jako agenta. Tłumaczono mi, żeby zrobić to dla mojej wygody – agent może podpisywać za mnie dokumenty, gdybym był np. ciężko chory czy nieprzytomny. Mam pytanie: czy taki pełnomocnik może podpisywać dokumenty w moim imieniu również teraz i bez mojej wiedzy, czy tylko w razie choroby lub utraty przytomności?

Najczęściej udzielane pełnomocnictwa w Nowym Jorku są ważne od zaraz, tuż po podpisaniu przez dwie strony i przy świadkach. Agent ma możliwość dokonania takiego typu czynności, jakie zostały wymienione w dokumencie. Jeżeli mocodawca („principal”) zaznacza, aby agent mógł działać tylko na wypadek choroby lub utraty przytomności, taki warunek musi być wyraźnie określony w dokumencie pełnomocnictwa. Agent – pełnomocnik odpowiada przed prawem za czynności, których dokonał bez zgody mocodawcy lub dla własnego interesu. Jeżeli jednak dojdzie do naruszeń pełnomocnictwa czy strat majątkowych mocodawcy, zdarza się, że nieuczciwy agent nie ma majątku na pokrycie takich strat.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -