wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzygotuj swój dom na zimę!

Przygotuj swój dom na zimę!

Po ostatniej fali upałów w listopadzie trudno sobie wyobrazić, że zima kiedykolwiek nadejdzie. Ale w końcu przyjdzie i to wcześniej niż myślisz, a teraz jest najlepszy czas, aby zadbać o wszystkie naprawy i przeglądy, które należy wykonać przed zimą.

Przed nadejściem zimy trzeba przeprowadzić w domu konieczne naprawy i konserwacje oraz pamiętać o podpisaniu umowy na ogrzewanie. Fot. Archiwum WEM

Oznacza to takie rzeczy, jak podpisanie umowy na ogrzewanie w domu, zabezpieczenie okien i drzwi przed warunkami atmosferycznymi, czyszczenie kominów, czyszczenie rynien i wykonywanie innych koniecznych napraw. Pamiętaj też, aby planować z wyprzedzeniem, zrobić budżet i przeprowadzić rozeznanie dotyczące firm i produktów przed dokonaniem jakichkolwiek większych zakupów.

Jeśli używasz oleju opałowego lub propanu do ogrzewania domu, musisz zawrzeć lub odnowić umowę na paliwo opałowe, a jednocześnie zaplanować roczną regulację, aby upewnić się, że sprzęt działa wydajnie. Upewnij się, że korzystasz z licencjonowanego sprzedawcy paliwa opałowego. Aby dowiedzieć się, jak zweryfikować licencję, odwiedź stronę www.ct.gov/dcp/verify. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że zawiera ona datę rozpoczęcia i zakończenia, kwotę pieniędzy, którą zapłacisz, informację, czy istnieje limit ceny, maksymalną liczbę galonów przeznaczonych do domu, jak może się różnić cena za galon i czy dealer ma wystarczającą ilość paliwa, aby dostarczyć paliwo do wszystkich swoich odbiorców. Wielu dostawców ma oferty planów płatności budżetowych, które pozwalają płacić mniejszą kwotę każdego miesiąca, co również blokuje cenę za galon, która nie może wzrosnąć w okresie obowiązywania umowy.

W domu może zajść konieczność przeprowadzenia jakichś dodatkowych napraw lub czyszczenia komina. Zawsze upewnij się, że każdy, kogo zatrudniasz do naprawy domu, jest zarejestrowanym kontraktorem. Usługodawcy, tacy jak elektrycy, wykonawcy HVAC, hydraulicy itp. muszą posiadać licencję i chociaż czyściciele kominów nie potrzebują licencji, wielu kominiarzy ubiega się o certyfikację w Chimney Safety Institute of America (www.csia.org) i członkostwo w National Chimney Sweep Guide (www.ncsg.org).

Samo czyszczenie komina nie jest uważane za naprawę w domu, ale prawie wszystkie powiązane prace, takie jak instalacja lub naprawa czapy kominowej, naprawa wykładziny, a nawet wymiana zaprawy, są już za takowe uważane, a jeśli zajdzie konieczność naprawy pokrycia dachowego, wykonawca powinien mieć licencję na prace dekarskie.

Bądź świadomy, że są firmy lub wykonawcy, którzy oferują czyszczenie komina, a następnie informują klienta, że zachodzi konieczność dodatkowej naprawy, której jednak można dokonać tego samego dnia. Często oferują zniżkę, jeśli zleci się im dokonanie napraw od razu. Takie sytuacje to najczęściej oszustwo.

Może to być również oszustwo, jeśli:

  • Otrzymujesz niechciane połączenia oferujące usługi, zwłaszcza z numeru 800.
  • Otrzymujesz niechciany telefon od „twojej firmy naftowej” lub „twojej firmy elektrycznej”, lub kogokolwiek innego, kto nie identyfikuje się konkretnie.
  • Ktoś używa taktyki nacisku, aby zmusić cię do natychmiastowego działania.
  • Ktoś oferuje ofertę, która brzmi zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa.
  • Nikt nie przedstawia Ci umowy na piśmie.
  • Proszą o płatność gotówką, przelewem bankowym, kartą przedpłaconą lub inną niewykrywalną formą płatności.

Co do zasady, nigdy nie zatrudniaj nikogo, kto puka do drzwi bez zapowiedzi, zawsze porównuj oferty od wielu kontrahentów, proś ich o referencje i otrzymuj rekomendacje od osób, którym ufasz. Zawsze upewnij się, że przeczytałeś i zrozumiałeś wszystko w umowie, zanim ją podpiszesz.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać mądrych wyborów:

  • Sprawdź, czy każda osoba pracująca w Twoim domu ma odpowiednie licencje i zaświadczenia.

– Jeśli ktoś zajmuje się tylko czyszczeniem komina, nie wymaga licencji.

– Każdy, kto zajmuje się naprawą komina, powinien być zarejestrowany jako licencjonowany kontraktor.

  • Każdy, kto instaluje pokrycie dachowe, wymaga licencji na blachę.
  • Poproś o rekomendacje i zatrudnij lokalnego wykonawcę. Zawsze lepiej jest robić interesy z kimś, z kim Ty, przyjaciel lub rodzina robiliście interesy wcześniej.
  • Sprawdź co najmniej trzy referencje i recenzje. Nawet jeśli firma jest polecana przez kogoś, kogo znasz i komu ufasz, ważne jest, aby przeprowadzić własne rozeznanie.
  • Zadbaj o to, by mieć podpisaną umowę na piśmie. Kontraktorzy są zobowiązani do zawarcia umowy z Tobą przed rozpoczęciem pracy.
  • Zadaj wszelkie pytania dotyczące umowy przed jej podpisaniem.

Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa lub uważasz, że twoja umowa nie została dotrzymana przez kogoś, kogo zatrudniłeś, skontaktuj się z DCP, wysyłając wiadomość e-mail na dcp.complaints@ct.gov.

Jak zawsze, przekaż te informacje rodzinie i przyjaciołom i bądź bezpieczny.

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -