Od soboty do wtorku strażacy podjęli 3304 interwencje. Doszło do 850 pożarów, w których zginęły trzy osoby, a 29 osób zostało rannych – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
Rzecznik Prasowy Państwowej Straży Pożarnej przekazał, że podczas przedłużonego weekendu od 29 października do 1 listopada strażacy interweniowali 3304 razy, w tym przy 850 pożarach. „Zginęły w nich 3 osoby, a 29 rannych” – podał Kierzkowski.
Do pożaru domu jednorodzinnego, w którym zginęła jedna osoba doszło we wtorek w miejscowości Książki (pow. wąbrzeski – woj. kujawsko-pomorskie) po godz. 15.12. Strażacy, którzy dotarli na miejsce zauważyli kłęby dymu wydobywające się z budynku. Po ugaszeniu pożaru odkryli w jego środku zwłoki.
Rzecznik PSP przekazał, że we wtorek wieczorem doszło również do innego tragicznego zdarzenia w miejscowości Niekrasów (pow. staszowski – woj. świętokrzyskie). Zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Niekrasowie strażacy otrzymali po godzinie 19.30. „Ogniem objęty był cały budynek. Strażacy weszli do pierwszego pomieszczenia, gdzie znaleźli zwęglone zwłoki” – przekazywał PAP Marcin Bajur, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.
We wtorek w miejscowości Czerwona Wieś (pow. kościanski – woj. wielkopolskie) zapaliło się z kolei mieszkanie na parterze w budynku wielorodzinnym. Zgłoszenie o pożarze służby otrzymały ok. godz. 21.30. Wezwani na miejsce strażacy szybko ugasili ogień, jednak w wyniku zdarzenia zmarł mężczyzna w wieku 40-50 lat. „Leżał na kanapie, został ewakuowany przez strażaków, niestety po reanimacji lekarz stwierdził zgon” – zaznaczał dyżurny wielkopolskiej PSP.
Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna od soboty do wtorku strażacy interweniowali również przy 2062 miejscowych zagrożeniach, w tym m.in. 541 wypadkach samochodowych (zginęło w nich 13 osób, a 309 zostało rannych), 363 zdarzeniach medycznych, 67 chemicznych, czy 271 pożarach mieszkań. 71 zdarzeń dotyczyło usuwania skutków silnego wiatru, 76 pożarów upraw, a 28 pożarów lasów. W sumie zginęły w nich 92 osoby, a 309 zostało rannych. Zaś 392 zgłoszenia dotyczyły fałszywych alarmów.
Do największej liczby interwencji doszło na terenie województw mazowieckiego (485), śląskiego (424), wielkopolskiego (292) oraz małopolskiego (276).
Rzecznik PSP dodał, że strażacy interweniowali również 36 razy w związku z tlenkiem węgla. „Od 1 listopada 2022 roku odnotowano w sumie 230 takich interwencji. Mieliśmy do czynienia z 64 podtruciami, a osiem osób zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla” – poinformował Kierzkowski.
Aleksandra Kuźniar/PAP