Stanowy senacki zespół w czwartek 24 czerwca przyjął w głosowaniu projekt ustawy mający na celu przekształcenie stanowego systemu finansowania kampanii w New Jersey. Zgodnie z jego założeniami dopuszczona zostanie możliwość podwojenia większości limitów składek, wymagane będzie także bardziej regularne raportowanie. Będzie to pierwsza zmiana wysokości dopuszczalnych darowizn od 2005 roku. Ustawa została przyjęta pomimo sprzeciwu środowisk aktywistycznych.
Pomysłodawcami projektu przyjętej ustawy byli przewodniczący Senatu Nicholas Scutari (demokrata z Union) i lider senackiej mniejszości Steve Oroho (republikanin z Sussex). Głosowanie nad nim odbyło się jednogłośnie, choć część członków Senackiej Komisji Stanu i Samorządu Lokalnego poparła obawy zgłaszane przez aktywistów. W grupie tej znalazła się m.in. senator Shirley Turner, która wyraziła zaniepokojenie, że planowane zmiany zmniejszą drobniejsze wpływy od mniejszych darczyńców.
Projekt zakłada zwiększenie kwoty, jaką osoby prywatne, korporacje, związki, stowarzyszenia i tym podobne grupy mogą przekazać kandydatom w danym cyklu wyborczym. Obecnie wynosi ona 2,600 dolarów, po zmianie miałaby zostać podniesiona do 5,200 dolarów.
Limity składek na rzecz kandydatów komitetów politycznych także uległby zwiększeniu. Podwoiłyby się do 14,400 dolarów na cykl. Prawybory i wybory powszechne uważane są zgodnie z prawem NJ za odrębne cykle wyborcze. Oznacza to, że darczyńca mógłby przekazać 5,200 dolarów kandydatowi w prawyborach, a następnie kolejne 5,200 dolarów na kampanię wyborczą startującego. Dodatkowo ustawa umożliwiłaby komitetom politycznym (PAC) i partiom stanowym przekazanie do 50,000 dolarów rocznie, podczas gdy partie hrabstwa mogłyby przekazać do 74,000 dolarów w tym samym okresie.
Poprawki wprowadzone do projektu ustawy zobowiązywałyby kandydatów i ich komisje do zgłaszania darowizn wysokości od 2,000 dolarów w ciągu najpóźniej 96 godzin od ich otrzymania. Obecnie większość wpłat jest raportowana kwartalnie. Projekt ustawy obniżyłby również progi raportowania składek i wydatków dokonywanych na rzecz lub przez grupy interesów. Ustawa wymagałaby zgłaszania darowizn i wydatków o wartości przekraczającej już jedynie 1,000 dolarów – w porównaniu z odpowiednio 10,000 dolarów i 3,000 dolarów.
WEM