Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Niedawno zmarł mój tata i próbuję teraz ogarnąć jego sprawy spadkowe. Jestem jedyną córką i w testamencie zostałam wyznaczona jako wykonawca testamentu i jako jedyna spadkobierczyni. Tata zostawił po sobie dom, skromne konto bankowe i trochę długów. Do jego domu wciąż przychodzą listy od wierzycieli: niespłacone karty kredytowe, rachunki szpitalne i opłaty członkowskie z klubów, do których należał. Czy powinnam zacząć spłacać te rachunki, aby ocalić spadek? Boję się, że jeżeli nie zacznę spłacać jego długów, to wierzyciele przejmą dom taty, który chciałabym zachować dla siebie.
Alina z Orlando, FL
Droga Pani Alino
Bardzo mi przykro z powodu śmierci Pani taty. Jeżeli tata pozostawił po sobie testament, to powinna Pani niezwłocznie złożyć oryginał testamentu w sądzie w ciągu 10 dni po śmierci ojca i skontaktować się z adwokatem spadkowym w celu ustalenia, czy konieczne będzie otwarcie postępowania spadkowego. Jeżeli tak, to po złożeniu stosownych dokumentów, sąd wyda orzeczenie, na mocy którego będzie Pani mogła oficjalnie objąć funkcję wykonawcy spadku, tzw. „Personal Representative”, jeżeli jeszcze to nie zostało zrobione. Oprócz kredytu na dom oraz dostawców mediów nie powinna Pani na razie spłacać żadnych wierzycieli, którzy przysyłają rachunki po śmierci taty, zanim nie skonsultuje się Pani w tej sprawie z adwokatem. Może Pani zamknąć wszystkie aktywne członkostwa w klubach, za które naliczane są składki członkowskie i powiadomić ich o śmierci taty. Nie należy natomiast zamykać dostawy mediów do domu, którym będzie się Pani zajmować do czasu zakończenia postępowania spadkowego. Może Pani bowiem ten dom wynająć w międzyczasie lub tam zamieszkać. W kwestii rachunków od wierzycieli powinna Pani przekazać wszystkie te rachunki adwokatowi, który prowadzi sprawę spadkową w Pani imieniu. Wszyscy znani Pani wierzyciele muszą być bowiem według prawa powiadomieni o otwarciu spadku i będą mieli 3 miesiące na zgłoszenie swoich roszczeń w toczącym się postępowaniu spadkowym. Jeżeli przegapią ten termin po poprawnym ich zawiadomieniu, ich długi przepadają. Po zgłoszeniu roszczeń adwokat prowadzący Pani sprawę powinien omówić z Panią zasadność tych roszczeń i podjąć decyzję, czy warto te długi negocjować i spłacać pod warunkiem, że jest na nie pokrycie z majątku spadkowego. Jeżeli dom taty był jego głównym miejscem zamieszkania, czyli tzw. homestead, to większość wierzycieli, w tym szpitale i banki udzielające kart kredytowych, nie mogą zająć jego domu za swoje długi. Można wówczas złożyć w sądzie spadkowym wniosek o zatwierdzenie statusu „homestead” dla tej nieruchomości i zwolnienie go z odpowiedzialności za większość długów. Niektórzy wierzyciele, w tym na przykład bank, który udzielił pożyczki na dom, lub urząd skarbowy nie podlegają ograniczeniom wynikającym z prawa „homestead” i mogą dochodzić swoich długów pośmiertnie z całego majątku zmarłego. Jeżeli na kontach bankowych, które zostawił po sobie ojciec, jest wystarczająca kwota na pokrycie kosztów postępowania spadkowego, wynagrodzenia adwokata i Pani, kosztów pogrzebowych oraz długów zmarłego, to adwokat może po porozumieniu z Panią spłacić część tych długów lub zakwestionować ich zasadność zmuszając tym samym wierzycieli do wytoczenia spadkowi osobnego procesu sądowego o ten dług w ciągu 30 dni. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.