sobota, 23 listopada, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Jestem właścicielką trzech nieruchomości: na Florydzie, w Nowym Jorku oraz w Polsce. Posiadam również w USA dwa konta bankowe. Jestem wdową z dwójką dzieci, które są moimi jedynymi spadkobiercami ustawowymi. Dzieci namawiają mnie, abym uporządkowała swoje sprawy majątkowe na wypadek śmierci poprzez sporządzenie trustu lub testamentu, ale ja nie rozumiem, jaki jest sens cokolwiek spisywać, jeżeli i tak moje dzieci będą po mnie wszystko dziedziczyć z mocy ustawy. Trochę na ten temat czytałam i rozumiem, że trust sporządza się w celu uniknięcia postępowania spadkowego. Myślę jednak, że moje dzieci stać będzie na to, aby przeprowadzić proste postępowanie spadkowe, które może się odbyć niezależnie od tego, czy pozostawię testament, czy też nie. Nie jestem przekonana, czy warto inwestować w przygotowywanie trustu lub testamentu w mojej mało skomplikowanej sytuacji.

Maria z Pinellas Park, FL


Droga Pani Mario

Pomimo że spadkobiercy, których planuje Pani wyznaczyć, są również powołani do dziedziczenia z mocy ustawy, to jednak w Pani przypadku sporządzenie zarówno trustu, jak i testamentu, ma sens i wiele zalet. Jeżeli bowiem ma Pani nieruchomości w dwóch stanach oraz w Polsce, to będą potrzebne aż trzy postępowania spadkowe w sądach właściwych dla miejsca położenia każdej z trzech nieruchomości. Sporządzenie trustu i zasilenie go dwoma nieruchomościami położonymi w Stanach Zjednoczonych oraz amerykańskimi kontami bankowymi nie tylko pozwoliłoby Pani dzieciom uniknąć postępowania spadkowego w dwóch stanach (na Florydzie i w Nowym Jorku), ale również ułatwiłoby im przejęcie majątku spadkowego w sposób nieformalny i przyspieszony. Oprócz ominięcia postępowania spadkowego sporządzenie trustu pozwoli Pani dzieciom uzyskać natychmiastowy dostęp do majątku (bez konieczności oczekiwania na postanowienie sądu) w celu sprzedaży lub wynajmu nieruchomości oraz podjęcia pieniędzy z kont bankowych. Ponadto trust jest dokumentem poufnym, który nie podlega ujawnieniu publicznemu przed i po śmierci spadkodawcy, tak więc nikt oprócz osób wymienionych w truście nie będzie miał dostępu do informacji o Pani majątku. Jeżeli wybierze Pani opcję sporządzenia testamentu, Pani spadkobierców będzie obowiązywało postępowanie spadkowe w obu stanach, które może być nie tylko kosztowne, ale również długotrwałe, opóźniając dostęp do majątku spadkowego. W czasie trwania postępowania spadkowego Pani dzieci będą miały ograniczony dostęp do majątku spadkowego i będą związane terminami oraz nakazami sądowymi. Postępowanie spadkowe może trwać minimum kilka miesięcy, ale zwykle trwa dłużej niż kilka miesięcy. Aby uniknąć postępowania spadkowego w Stanach Zjednoczonych poprzez sporządzenie trustu, należy ten trust odpowiednio zasilić majątkiem spadkowym, przenosząc własność poszczególnych składników majątkowych do trustu. Co do majątku w Polsce, będzie potrzebne sporządzenie testamentu, gdyż majątku polskiego nie da się przenieść do trustu. Na szczęście w Polsce postępowanie spadkowe jest niedrogie i niezbyt skomplikowane. Można nawet w wielu przypadkach przeprowadzić pozasądowe przejęcie spadku u notariusza. Trust i testament najlepiej sporządzić razem, gdyż dokumenty te powinny wzajemnie do siebie referować, a testament powinien również stanowić zabezpieczenie dla trustu, przelewając do niego w chwili śmierci ewentualny majątek spadkowy w USA, który z jakiegoś powodu (na przykład przez pomyłkę lub zapomnienie) w chwili śmierci pozostał poza trustem. W fachowym przygotowaniu tych dokumentów może Pani pomóc doświadczony adwokat. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -