niedziela, 24 listopada, 2024

Razem pomogą uchodźcom!

Minął już miesiąc od wybuchu wojny na Ukrainie. Blisko 10 mln osób musiało uciekać ze swoich domów, z czego 3.8 mln za granicę, w tym 2.4 mln do Polski. Rzeszów, z uwagi na swoje położenie, stał się jednym z najważniejszych hubów humanitarnej pomocy dla uchodźców. Stąd wysyłane są transporty z darami do Lwowa i do innych miast w Ukrainie, tu też znajduje się jeden z największych interwencyjnych punktów noclegowych w Polsce. Noclegownię, dysponującą ponad 500 łóżkami, prowadzi samorząd Rzeszowa wspólnie z Centrum Medycznym Medyk i Fundacją Medyk dla Zdrowia.

Od lewej: Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, dr Stanisław Mazur – dyrektor Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie, Sean Penn – prezes i współzałożyciel Fundacji CORE Response. Fot. WEM

W niesienie pomocy uchodźcom włączyli się wolontariusze, mieszkańcy miasta, różne społeczne stowarzyszenia, a także fundacje i organizacje z zagranicy. Jedną z najbardziej znanych na świecie jest Fundacja CORE Response, prowadzona i współzałożona przez amerykańskiego aktora i reżysera, laureata dwóch Oscarów – Seana Penna.

CORE (Community Organized Relief Effort) Response powstała w 2010 roku jako spontaniczna odpowiedź społeczności międzynarodowej na dewastujące trzęsienia ziemi na Haiti oraz na niszczycielskie huragany na Karaibach. Po wybuchu pandemii COVID-19 organizacja niosła pomoc w USA, Brazylii, Indiach i ponownie na Haiti. Reagując na agresję militarną Rosji na Ukrainę, Fundacja CORE rozpoczęła akcje społeczne w Rumunii i Polsce, których celem jest zebranie potrzebnych zasobów i środków finansowych dla uchodźców z Ukrainy. Sam Sean Penn 24 lutego br. przebywał w Ukrainie, gdzie kręcił film o działaniach Rosji wymierzonych w Ukrainę. W Kijowie spotkał się z przedstawicielami rządu ukraińskiego oraz rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Gdy wybuchła wojna, dotarł do Polski pieszo z dwoma współpracownikami, po porzuceniu samochodu wiele kilometrów przed polską granicą.

Sean Penn i Konrad Fijołek podpisują porozumienie o współpracy Fundacji CORE Response z miastem Rzeszów. Fot. WEM

23 marca Fundacja CORE zawarła porozumienie o współpracy z Krakowem, a 2 dni później Sean Penn przybył do Rzeszowa, by z prezydentem Konradem Fijołkiem podpisać umowę o wspólnym niesieniu niezbędnej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Uroczystość odbyła się w centrum pomocowym w Full Markecie w Rzeszowie. Amerykańskiego aktora i przybyłych z nim działaczy CORE, dziennikarzy z całego świata oraz zaproszonych gości powitał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

To wspaniałe centrum pomocy uchodźcom. Powstało w ekspresowym tempie, dzięki pracownikom Centrum Medycznego Medyk i działaczom Fundacji Medyk dla Zdrowia, dzięki setkom wolontariuszy, tysiącom zwykłych mieszkańców Rzeszowa i urzędników miasta, pracującym społecznie. Przez nasz region i miasto przeszło ponad milion osób, które uciekły z Ukrainy. Dzisiaj jesteśmy już w kolejnej fazie niesienia pomocy uchodźcom, która wymaga nie tylko spontanicznego zaangażowania, ale także wiedzy, tak zwanego know-how, którym dysponuje taka organizacja jak CORE Response, kierowana przez Seana Penna i mająca niezwykłe doświadczenie w pomaganiu ludziom znajdującym się w ekstremalnych sytuacjach. Stąd bardzo się cieszę, że dzisiaj z Seanem Pennem będziemy mogli podpisać umowę i ruszyć z kolejnym etapem pomocy uchodźcom z Ukrainy – powiedział prezydent Rzeszowa.

Następny mówca, dr Stanisław Mazur – dyrektor Centrum Medycznego Medyk – zaczął swoje wystąpienie od cofnięcia się do tych dni (a było to ponad miesiąc temu), gdy wszystkim wydawało się, że po 2 latach pandemii koronawirusa Polska, Europa i świat wychodzą na prostą. – W naszym kraju ponad połowa obywateli była zaszczepiona, spadała liczba zachorowań i wielu sądziło, że wracają normalne czasy. Tymczasem przyszło jeszcze coś gorszego, napad Rosji na Ukrainę. Takie sytuacje, jak pandemia, wojna, pokazują ogrom zagrożenia, nieszczęścia, zła, ale uwalniają wśród ludzi także niezwykłe pokłady dobra, które każdy z nas w sobie ma, i są one teraz widoczne na każdym kroku, w każdym z nas – kontynuował dr Mazur. – Ogromnie się cieszę, że jest nas większość, że jest z nami Sean Penn i kierowana przez niego fundacja, że dzisiaj Rzeszów gości prezydenta Stanów Zjednoczonych – Joe Bidena. Już któryś raz w historii Ameryka nas wspiera w godzinie próby – mówił dalej dyrektor Mazur.

Sean Penn i Konrad Fijołek prezentują podpisane porozumienie o współpracy między miastem Rzeszów a Fundacją CORE Response. Fot. WEM

Następnie mikrofon przejął Sean Penn. Podziękował wolontariuszom i organizatorom interwencyjnego centrum noclegowego w Full Markecie za niezwykły wkład pracy, jaki dostrzegł po obejrzeniu ośrodka. – Nasza fundacja CORE Response pracowała do tej pory przede wszystkim przy udzielaniu pomocy poszkodowanym w różnych katastrofach klimatycznych na całym świecie. Nigdy nie spotkaliśmy się z sytuacją, żeby nie tylko jakiś kraj udzielał pomocy uchodźcom na poziomie politycznym, ekonomicznym, ale żeby także zwykli mieszkańcy tego kraju, jak tu, w Polsce, ruszyli tak spontanicznie i gremialnie pomagać uciekinierom z Ukrainy. To niezwykła eksplozja uczucia miłości Polaków do ludzi z sąsiedniego kraju. Tego Ukraińcy i świat Wam nie zapomną! – powiedział.

Sean Penn wśród wolontariuszy w Centrum Noclegowym dla uchodźców z Ukrainy w Full Markecie w Rzeszowie. Fot. WEM

Potem nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia między miastem Rzeszów a Fundacją CORE Response. Podpisy pod dokumentami złożyli prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz prezes Fundacji Sean Penn. Porozumienie przewiduje, że miasto Rzeszów i działające w nim organizacje pomocowe będą mogły korzystać z zasobów Fundacji, wsparcia psychologicznego, z pomocy specjalistów CORE w wychodzeniu z traumy przybyłych do Rzeszowa Ukraińców, z tego całego know-how, które wypracowała fundacja w ciągu 12 lat działalności w różnych rejonach świata na wielu kontynentach.

Wojna wciąż trwa, przybywają nowe fale uchodźców, w Rzeszowie wydano już cztery tysiące numerów PESEL, ponad tysiąc dzieci rozpoczęło naukę w rzeszowskim szkołach, w całej Polsce to ok. 160 tys. nowych uczniów. Miejmy nadzieję, że strony konfliktu usiądą do stołu rozmów i ta okrutna i niepotrzebna wojna w Europie przejdzie wkrótce do historii.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -