Na przestrzeni ostatnich tygodni, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, Polonia w Connecticut nie przestaje okazywać swojej solidarności i wsparcia ofiarom tej brutalnej agresji – zarówno tym w Ukrainie, jak i tym, którym udało się uciec przed wojną do sąsiedniej Polski. W całym stanie odbyło się już kilkadziesiąt akcji charytatywnych, zbiórek artykułów medycznych i higienicznych, ubrań i funduszy, demonstracji. Jedną z największych takich akcji okazał się koncert, jaki miał miejsce w Trinity on Main w centrum New Britain 13 marca, w którym wzięli udział liczni polonijni artyści, a wśród 500-osobowej widowni zebrano ponad 20 tys. dolarów na pomoc uchodźcom.
Inicjatorami koncertu byli znani w Connecticut polonijni działacze: Mariola Karwacka, Małgorzata Płońska, Izabela Pardo-Małecka oraz Tomasz Moczerniuk. Pomimo iż koncert odbył się pod patronatem Fundacji Kultury Polskiej w Connecticut, to właśnie ta czwórka dokonała czegoś, co wydawałoby się niemożliwe – zorganizowała imprezę na tak dużą skalę w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Jak przyznają sami organizatorzy, to, co dzieje się w Ukrainie, obrazy wojny i cierpienia, jakie nieustannie widać w mediach, nie pozwalają pozostać obojętnym. Pomysł zorganizowania koncertu pod hasłem „Polonia dla uchodźców z Ukrainy” powstał spontanicznie… ale szybko przerodził się w wielkie dzieło Polonii.
W realizację inicjatywy zaangażowały się też inne osoby, w tym były burmistrz New Britain Lucian Pawlak, który wziął na siebie kwestie logistyczne związane z miejscem, gdzie miał się odbyć koncert, czyli Trinity on Main w New Britain. Udział w koncercie zadeklarowali liczni polonijni i ukraińscy artyści. Każdy z nich wystąpił charytatywnie, aby maksymalny dochód z koncertu przekazany został na jego cel. Włączyły się też polonijne media, inni wolontariusze. I choć organizatorzy mieli do samego końca wątpliwości, czy uda się wypełnić mogącą pomieścić 300 osób salę z tak krótkim wyprzedzeniem i czasem na promocję koncertu, w niedzielę 13 marca sala koncertowa wypełniona była po brzegi, dostawiano nawet krzesła, aż ostatecznie zostały same miejsca stojące.
Koncert rozpoczęło niespodziewane wystąpienie gubernatora stanu Connecticut Neda Lamonta oraz jego zastępcy Susan Bysiewicz. Odśpiewano hymny narodowe Polski i Ukrainy.
– Nie znajdujemy słów, aby opisać atmosferę tego wydarzenia. Wspólnie płakaliśmy, trzymaliśmy się za ręce i nuciliśmy przepiękne utwory, które zmuszały do głębokich refleksji. Każda osoba będąca na sali czuła się współorganizatorem tego dzieła. Każdy pragnął ofiarować jakąś część siebie bombardowanej i płonącej Ukrainie – relacjonuje wydarzenie jedna z organizatorek, Izabela Pardo-Małecka.
W trakcie koncertu sprzedawane były polskie ciasta i wypieki, które zostały podarowane przez liczne polonijne sklepy i piekarnie, w tym Kasia’s Bakery, Roly Poly, Lasowiak Deli, Baltyk Deli, Europol Deli, Billy’s Bakery oraz Unicorn Bakery.
Podczas modlitwy za Ukrainę ojciec Norbert Siwiński, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Bridgeport, nazwał działania lokalnej Polonii „mostem pomocy płynącej z Connecticut do Ukrainy”. Działania Polonii w Connecticut i w całych Stanach Zjednoczonych, gdzie ma miejsce podobna mobilizacja, nie są w stanie powstrzymać wojny, jaka wciąż toczy się w Ukrainie, ale możemy być dumni z tego, że nie pozostajemy obojętni i że nasze czyny dobroci w jakiś mały sposób ukoją to niewyobrażalne ludzkie cierpienie.
WEM
W koncercie „Polonia dla uchodźców z Ukrainy” wystąpili:
- Krzysztof Medyna, saksofonista jazzowy
- Chór św. Faustyny Kowalskiej z Bridgeport z o. Norbertem Siwińskim (dyrygent: Joanna Kocąb)
- Karolina Wojteczko, mezzosopranistka
- Jan Rudziński, były solista Mazowsza
- Piotr Olejniczak (Kameleon), wokalista i gitarzysta
- Jerry Malinka, gitara
- Jarek Majka z córką Aleksandrą, soliści
- Adrian Sylveen, dyrektor Connecticut Lyric Opera wraz z małżonką Brunildą Myftaraj, skrzypce
- Dorota Kościuk-Borkowska, solistka
- Renata Krzyszczyk-Kwaśnik, pianistka
- Klaudia Naumowicz-Niewiadomska z synem Antonim, skrzypce
- Chór ukraiński Yevshan, dyrygent Alex Kuzma
- Zespół Pieśni i Tańca „Polanie”, dyrektor artystyczny Hanna Deja
- Zespół Ludowy ukraiński „Złoty Promień”
- Chór Polonia – Paderewski, dyrygent Klaudia Naumowicz-Niewiadomska